Badania statyczne twierdzą, że każdego roku średnia długość życia przeciętnego Polaka wydłuża się o 3 miesiące. Jednak w rankingu państw całego świata (2007 rok) pod względem oczekiwan długości życia znajdujemy się na 75 miejcu ze średnim wiekiem życia mężczyzn na poziomie 71 lat oraz kobiet – 79 lat. Jak dożyć setnych urodzin?
Kanadyjski kardiolog, dr Clyde Yancy twierdzi, że wystarczy zmienić styl życia na zdrowszy, aby dożyć 90-ciu czy nawet stu lat. Zachowanie zdrowego stylu życia, może chronić także przed nowotworami, chorobami serca i cukrzycą typu 2. Wystarczy przestrzegać siedniu zasad dr Clyde Yancy:
1. Bądź aktywna
Osoby, które nie uprawiają żadnego sportu, są dwa razy bardziej narażone na ryzyko ataku serca czy choroby układu krążenia. Nie przesiaduj zatem na sofie popołudniami, nie spędzaj weekendów przed telewizorem. Znajdź sport, który sprawi ci przyjemność i zacznij go uprawiać! Jeżeli nie lubisz mocnego wysiłku, spróbuj umiarkownego pływania, jogi czy gimnastyki. Naukowcy dowiedli, że taki wysiłek jest najlepszy dla organizmu (zobacz: Umiarkowane ćwiczenia fizyczne są najbardziej efektywne) Pamiętaj, aby twoja aktywność fizyczna była regularna.
2. Kontroluj poziom cholesterolu
Wysoki poziom cholesterolu powoduje rozwój blaszek miażdżycowych, które zwężają światło naczyń krwionośnych. Stąd już prosta droga do choroby wieńcowej i zawału. Warto zatem dbać o spożywanie jak najmniejszej ilości tłuszczów nasyconych, a jak największe – tłuszczów nienasyconych i kwasów omega-3 i omega-6.
3. Odżywiaj się zdrowo
Jesteś tym, co jesz – stara jak świat prawda, doskonale ilustruje twój wkład we własne zdrowie. Jeżeli jesz słodycze, dużo przetworzonych, gotowych dań, to jak z takich „śmieci” twój organizm ma pobierać cenne składniki odżywcze? Warzywa, owoce, ryby, woda... nie wybieraj „modnej” w tym sezonie diety, wybieraj zdrową dietę. Wiemy, że trudno zmienić od razu nawyki na zdrowe, dlatego warto zasięgnąć pomocy dietetyka (zobacz porady: Zmiana odżywiania na zdrowsze - dietety radzi jak krok po kroku zmieniać nawyki żywieniowe).
Polecamy także artykuł: Co jeść aby długo żyć?
4. Kontroluj ciśnienie krwi
Wysokie ciśnienie krwi jest nazywane „cichym zabójcą”, ponieważ nie daje żadnych objawów, a podnosi ryzyko udaru o 40%, a zawału o 25%. Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi 12-16% mężczyzn i 18-30% kobiet, jednakże wykrywalność tej choroby waha się od 57 do 82%. Z tego też względu lepiej unikać spożywania słodkich napojów - dowiedziono, że słodzone soki pite codziennie mogą podnosić ciśnienie krwi: Dbasz o ciśnienie? Nie pij słodkiego!. A tutaj taka mała ciekawostka dla zwolenników herbaty:Czarna herbata w niewielkim stopniu zmniejsza ciśnienie krwi
5. Utrzymuj prawidłową wagę ciała
2/3 dorosłych Brytyjczyków cierpi na nadwagę bądź otyłość, a to główne czynniki prowadzące do zawału czy udaru. W Stanach Zjednoczonych czy Meksyku grubi stanowią 70% społeczeństwa. My Polacy, nie jesteśmy aż tak bardzo w tyle – według najnowszych danych 61% mężczyzn i 50% kobiet w Polsce cierpi na nadwagę bądź otyłość.
Zobacz:
Boimy się rozmawiać z dzieckiem o nadwadze...
Wraz z otyłością zwiększa się prawdopodobieństwo odczuwania bólu
Matki mają największy wpływ na otyłość swoich dzieci... i o świadomości wpływu otyłości na zdrowie
Dbasz o sylwetkę i zdrowie? Sam wskaźnik BMI nie wystarczy...
6. Nie lekceważ cukrzycy
2,5 miliona Brytyjczyków cierpi na cukrzycę typu 2. Ta choroba, wiązana ze złym odżywianiem się i otyłością, podnosi ryzyko zapadnięcia na choroby serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę tętnic, chorobę wieńcową, udaru mózgu. Dlatego kontroluj regularnie poziom cukru we krwi!
7. Rzuć palenie
22% Brytyjczyków i 21% Brytyjek pali papierosy, połowa palaczy umiera wcześnie na choroby związane z paleniem tytoniu (rak płuc, choroby serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli). Dlatego rzuć palenie. Dziś! Za 15 lat ryzyko zapadnięcia na którąś z wymienionych chorób będzie takie, jak u osoby niepalącej! Zobacz też: Fakty na temat szkodliwości palenia papierosów
My dorzucimy jeszcze zasadę ósmą - unikaj zbędnej farmakologii! Część leków i suplementów zażywamy niepotrzebnie, po wiele (jak np. tabletka od bólu głowy) sięgamy automatycznie. Lepiej dbać o profilaktykę (np. naturalnie wzmacniając odporność, dbając o zdrowy sen), niż biec do apteki po chemiczny zestaw pierwszej pomocy, gdy tylko pojawi się katar.
Polecamy też przeczytać artykuł: Wellness: Co to jest zdrowy styl życia?
Beata Mąkolska
źródła: dailymail.co.uk; chorujena.pl; TVP; dziennik.pl; pomorska.pl; wikipedia;
POLECAMY
Jak zachować zdrowie i młody wygląd przez długie lata? 5 filarów młodości.
Nie ważne ile masz teraz lat: dwadzieścia, trzydzieści, czterdzieści czy pięćdziesiąt. To jak się będziesz czuć za kilka i kilkanaście lat zależy od twojego obecnego stylu życia. Drobne decyzje podejmowane każdego dnia - co dziś zjesz, czy wykonasz ćwiczenia fizyczne czy poleżysz na kanapie - mają ogromne znaczenie dla twojego zdrowia.
Jak dbać o zdrowe serce? 18 wskazówek
Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Mity na temat zdrowego odżywiania
Mitów na temat zdrowej diety jest sporo – głównie dzięki działom marketingowym firm produkujących żywność. W czasach, gdy mamy powrót do tego co naturalne, co zdrowe, gdy mimo gonitwy dnia codziennego, coraz większą uwagę przykładamy do tego co jemy – dorzucenie wyrazu “dla zdrowia” czy “zdrowe” do produktu spożywczego przekłada się na jego większą sprzedaż. Większe zyski producentów nie idą jednak w parze z naszym lepszym zdrowiem. Dlatego też przyjrzyjmy się kilku powszechnym opiniom na temat zdrowego odżywiania.
Dlaczego rezygnujemy z ćwiczeń w klubie fitness?
Zapisanie się na zajęcia do klubu fitness wydaje się banalnie proste: iść i kupić karnet. Często jednak przed tym działaniem musimy podjąć kilka decyzji. Bywa jednak, że konieczność ich podjęcia skutecznie zniechęca nas do wykonania pierwszego kroku i pójścia do klubu fitness. Oto 4 najczęściej wymieniane powody, dla których rezygnujemy z ćwiczeń w klubie: brak pieniędzy, brak czasu, wstyd i niechęć do ćwiczeń w ogóle.
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?