Wellness jest ściśle związany ze zdrowym stylem życia, o czym pisaliśmy niedawno w artykule: „Wellness: Co to jest zdrowy styl życia”. Przy odrobinie samokrytyki potrafimy sami określić jak bardzo zdrowy styl życia prowadzimy, chociaż oczywiście jest to zależne od naszego poziomu świadomości. Autorzy książki „Fitness i wellness. Kondycja, sprawność, zdrowie” (Charles B.Corbin, Gregory J.Welk, Wiliam R.Corbin, Karen A.Welk), przychodzą nam z pomocą przygotowując „Ankietę zdrowego stylu życia”.
Oto 30 pytań, na jakie należy odpowiedzieć „TAK” bądź „NIE”. Bądź szczera i sumienna, a dowiesz się, jak bardzo zdrowy styl życia prowadzisz.
1. Przez większość dni w tygodniu przez 30 minut uprawiam aktywność fizyczną (np. spacer, praca w ogrodzie)?
2. Wykonuję energiczne zajęcia, przyspieszające akcję serca przynajmniej przez 20 minut 3 razy w tygodniu (np. pływanie, bieganie, fitness)?
3. Przynajmniej 3 razy w tygodniu wykonuję ćwiczenia fizyczne poprawiające elastyczność (np. joga, pilates, rozciąganie)?
4. Przynajmniej 2 razy w tygodniu wykonuję ćwiczenia fizyczne poprawiające wytrzymałość mięśni?
5. Jem regularnie trzy posiłki dziennie*
6. Każdego dnia dobieram posiłki zgodnie z zaleceniami piramidy żywieniowej?
7. Ograniczam ilość tłuszczów w mojej diecie
8. Codziennie spozywam tylko tyle kalorii, ile zużywam
9. Potrafię rozpoznać sytuacje, które są przyczyną stresu?
10. W ciągu dnia przeznaczam czas na relaks i pozbycie się codziennego stresu?
11. Mam czas szczególny dla rodziny, przyjaciół i swoje hobby?
12. Regularnie uprawiam ćwiczenia obniżające napięcie?
13. Nie palę papierosów
14. Nie nadużywam alkoholu
15. Nie nadużywam leków (legalnych, czy nielegalnych)
16. Ostrożnie stosuję leki dostępne bez recepty i suplementy
17. Powstrzymuję się od uprawiania niebezpiecznego seksu lub ograniczam swoją aktywność seksualną do jednego, bezpiecznego partnera
18. Stosuję zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
19. Zapinam pasy bezpieczeństwa w samochodzie i dostosowuję prędkość jazdy do przepisów i warunków na drodze
20. Mam w domu czujniki dymu i regularnie sprawdzam czy prawidłowo działają
21. Odbyłam szkolenie z pierwszej pomocy w nagłych przypadkach
22. Potrafię wykonać ucisk Heimlicha w sytuacji zagrożenia życia
23. Szczotkuję zęby przynajmniej dwa razy dziennie i stosuję nici do czyszczenia zębów
24. Śpię wystarczająco długo każdej nocy
25. Regularnie wykonuję samobadanie i badania profilaktyczne/kontrolne w laboratorium/u lekarza
26. Zażywam lekarstwa zgodnie z zaleceniami i słucham poleceń lekarza**
27. Przed dokonaniem zakupu czytam informacje na etykiecie i sprawdzam skład/zawartość/działanie
28. Unikam produktów, których działanie lub skuteczność nie zostały potwierdzone przez badania
29. Segreguję odpadki: papier, szkło i aluminium
30. Staram się chronić środowisko naturalne, oszczędzam energię itd.
Całkowita liczba punków równa lub wyższa od 26, oznacza, że prowadzimy zdrowy styl życia. Pamiętaj jednak, niezależnie od uzyskanego wyniku, że nie wszystkie punkty są sobie równoważne, np. palenie tytoniu, czy zażywanie narkotyków ma destrukcyjny wpływ na zdrowie, niezależnie od tego co robisz dobrego dla swojego organizmu. Dlatego przypatrz się dokładnie obszarom w których twoja odpowiedź brzmiała NIE i czym prędzej wprowadź stosowne zmiany! (Palaczom i palaczkom polecamy książkę wydawnictwa RM, wydaną pod patronatem Wellnessday.eu "Nie potrafię przestać palić" >>)
Komentarz do ankiety:
* Choć autorzy książki mówią o trzech posiłkach dziennie, często znajdujemy informacje, że lepiej jeść częściej, a mniej itd. Pytanie to z przedstawionej ankiety może być zatem mylące. O komentarz poprosiliśmy ekspertkę Wellnessday.eu, specjalistę ds. żywienia i dietetyki Joannę Koszewską: “Zalecenia dietetyczne mówią o minimum trzech posiłkach dziennie, a najlepiej jakby było ich pięć. Niektórzy mówią o trzech posiłkach i dwóch przekąskach, czyli jakoby drugie śniadanie i podwieczorek nie były dla nich posiłkami w powyższym znaczeniu. Wśród moich klientów spotykam się często z ludźmi, którzy np. jabłka nie uwzględnią jako posiłek, a powinni, stąd może wynikać ta różnica.”
**Nawet jeżeli ufasz swojemu lekarzowi, pamiętaj, że tylko ty jesteś odpowiedzialna za swoje zdrowie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Medyczna świadomość”
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?