Wychodzisz z pracy i obsesyjnie wręcz rzucasz się na słodycze? Uważaj! Kobiety, które mają dość swojej pracy są bardziej narażone na „emocjonalne jedzenie”, donoszą nowe badania naukowe.
W badaniu obserwowano 230 pań. Te które zgłaszały wypalenie zawodowe bardziej cierpiały z powodu zachowań związanych emocjonalnym jedzeniem, a więc zajadaniem stresu, niepokoju, obaw, a nie – w celu niwelowania głodu. Okazało się także, że panie wyczerpane z powodu pracy miały większe skłonności do niekontrolowanych napadów na jedzenie, podzas których jadły tak długo, aż skończyło się jedzenie, niezależnie od tego, w którym momencie przestały czuć głód.
Wyniki badań nie były zaskoczeniem dla naukowców, którzy zachowania kobiet łączą ze stresem. Praca wpływa na nasze życie, a chroniczny stres z nią związany często przekłada się na zaburzenia w odżywianiu i problemy z utrzymaniem wagi. Jak twierdzi Sherry Pagoto z uniwersytetu Massachusetts Medical School (nie związana z badaniem), zupełnie podobnie dzieje się w sytuacji, gdy tkwimy w nieudanym małżeństwie, wtedy, podobnie jak przy wypaleniu zawodowym, jedzenie pozostaje jedną z niewielu codziennych przyjemności.
Badanie to po raz piewszy w sposób oczywisty przestawiło powiązanie wypalenia zawodowego i emocjonalnego jedzenia. Wyniki zostały przedstawione na łamach American Journal of Clinical Nutrition.
źródło: healthnews.com
POLECAMY:
Kobiety kopiują swoje nawyki żywieniowe
Według naukowców kobiety mają tendencję do spożywania większej ilości pożywienia w towarzystwie, które sporo zjada, oraz – do spożywania niewielkiej ilości jedzenia, jeśli przebywają wśród osób, które jedzą niewiele.
Dlaczego jemy, chociaż nie jesteśmy głodni? Emocjonalne tycie.
Naukowcy doszli do wniosku, że w 75% przypadków przejadanie się jest spowodowane właśnie „zajadaniem emocji”. Niestety nie sięgamy wtedy po świeże czy gotowane warzywa, ani nawet po owoce.
Kobiety tyją po ślubie, mężczyźni... po rozwodzie
Stan cywilny ma wpływ na naszą wagę – naukowcy dowodzą, że kobiety przybierają na wadze po ślubie, a mężczyźni – po rozwodzie.
Zdrowy egoizm to nie tylko modne hasło
Bycie szczerym, prawdomównym, uczciwym wobec siebie jest czasem trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Dlaczego?
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?