Jeżeli w twoim domu do dziecka w nocy wstaje mąż – jesteś prawdziwą szczęściarą. Jak pokazują badania naukowe, to jednak najczęściej kobiety rezygnują ze swojego snu, na rzecz dbania o innych. Pomijając problemy medyczne typu depresja czy zaburzenia snu – okazuje się, że na skutek społecznych ról przypisanych płci (a może biologicznych?) kobiety nie wysypiają się. Niestety, ma to poważne konsekwencje zdrowotne!
Badacze z Uniwersytetu Michigan przeanalizowali pamiętniki ponad 20 tysięcy rodziców. Okazało się, że kobiety są dwa i pół razy bardziej narażone na pobudki w ciągu nocy niż mężczyźni – związane z dbaniem o innych. Co więcej – kobiety najczęściej wstają na dłużej w nocy (44 minuty) niż mężczyźni (średnio 30 minut). Zaskakujące jest, że wstawanie w nocy i związane z tym luki we śnie miały miejsce nawet wtedy, gdy to kobieta utrzymywała rodzinę (była jedynym żywicielem rodziny). Troska o innych – uwarunkowana społecznie i biologicznie – ma jednak spore konsekwencje. Jak twierdzą eksperci niedobór snu negatywnie wpływa na jakość życia, na karierę zawodową, na zdrowie. Sara Burgard, profesor epidemiologii i socjologii na Uniwersytecie w Michigan jest zdania, że nieprzesypanie w sposób ciągły nocy, sprawia, że sen ma obniżoną jakoś – nie zapewnia należytej regeneracji nocnej organizmu.
Najmocniej odczuwają to kobiety dwudziesto- i trzydziestokilkuletnie, które urodziły dziecko. „Jeżeli to kobieta jest odpowiedzialna za wstawanie w nocy do dzieci, co robi przez kilka lat, zwłaszcza jeżeli ma więcej niż jedno dziecko – nie pozostaje to bez wpływu na jej kondycję w dzień” – podkreśla badaczka. „A to właśnie w tych latach zapadają ważne decyzje dotyczące kariery i wynagrodzenia, które rzutują na późniejsze zarobki i życie. (zobacz: Dlaczego kobiety zarabiają mniej?)
Sen ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie o czym pisaliśmy w artykule:
Sen to zdrowie, czyli dlaczego trzeba się wysypiać
Ponadto dowiedzono, że osoby, którym brakuje snu, mają skłonności do tycia. W przeprowadzonym badaniu naukowym okazało się, że grupa osób, które spały godzinę i dwadzieścia minut mniej niż grupa kontrolna, każdego dnia spożywała średnio 549 dodatkowych kalorii (zobacz: Im mniej śpisz, tym bardziej tyjesz, alarmują naukowcy )
Inne badanie naukowe zaś podało, że niewyspane kobiety spożywają przeciętnie o 329 kalorii więcej, a niewyspani mężczyźni - 263 kalorie więcej. (zobacz: Nie wysypiasz się? Przytyjesz 13 kilo!).
Jednakże niedosypianie jest oznaką naszych czasów. W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy informację, że coraz więcej z nas się nie wysypia (zobacz:
Ciągle chodzimy niewyspani, a gdy nie możemy spać sprawdzamy służbowe maile).
Źródło: webmd.com
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?