Codzienny pośpiech, który towarzyszy chyba każdemu w dzisiejszych czasach, niestety wpływa na nasze zdrowie negatywnie. Przeważnie już po przebudzeniu zrywamy się z łóżka, bo szybko trzeba dzieci obudzić, śniadanie zrobić, lub po prostu zaspaliśmy. Gdyby tak zmienić codzienny schemat i rozpocząć poranek od krótkiej, trwającej nawet 10 minut gimnastyki? Postaram się was do tego przekonać.
Poranny zryw nie jest dobry dla naszego kręgosłupa i stawów. Powinniśmy brać przykład ze zwierząt. Na przykład mój pies, zawsze po wstaniu rano przeciąga się, pięknie rozciąga kręgosłup. Zrób tak samo, pozwól swojemu ciału obudzić się.
W nocy dochodzi do fizjologicznego spadku ciśnienia tętniczego i fizjologicznego spowolnienia pracy organów. Dlatego na dzień dobry polecam nieskomplikowaną serię ćwiczeń, aby rozbudzić swój organizm i przygotować do całodziennego działania.
Zalety porannej gimnastyki
Najważniejsze zalety porannego rozruchu to, przede wszystkim przyspieszenie metabolizmu, pobudzenie organizmu, dodanie energii na cały dzień, dotlenienie mózgu, spalanie tkanki tłuszczowej szczególnie dla osób pragnących pozbyć się kilogramów. Ludzie ćwiczący rano pracują efektywniej mają lepszą koncentrację i nie są ospali.
Wiem, że przekonanie śpiocha do wcześniejszej pobudki rannej, graniczy z cudem ale może to, że dzięki krótkiej porannej gimnastyce przez cały dzień będzie towarzyszył wam lepszy humor, a to ze względu na wydzielanie podczas ćwiczeń endorfin (hormony szczęścia), zmobilizuje was do działania. Aktywność fizyczna rano działa lepiej niż kawa!
Zestaw ćwiczeń, który proponuję zajmie Ci od pięciu do dziesięciu minut. Jest prosty, możesz wykonać go nawet na łóżku. Rozciągniesz szyję, kręgosłup, plecy, pośladki, nogi, pobudzisz krążenie. Dzięki ćwiczeniom oddechowym dotlenisz się. W ciągu dnia, oddychamy płytko, dlatego daj sobie rano czas na głęboki, zdrowy oddech.
Zacznij powoli, rano nie wskazane są gwałtowne ruchy.
Na początek przeciągnij się!
-
W pozycji leżącej na plecach, wykonaj głęboki wdech i jednocześnie przenieś ręce wyprostowane za głowę, następnie zrób głęboki wydech i wykonaj kilka ruchów przeciągania się. Rozciągnij całe ciało od czubka głowy aż po palce stóp.
-
Teraz wykonaj głęboki wdech nosem i na wydechu zgiętą prawą nogę w kolanie przyciągnij do klatki piersiowej, wytrzymaj w tej pozycji przez 5 sekund i następnie zrób to samo na lewą nogę.
-
Przejdź następnie do klęku podpartego, na wydechu wykonaj „koci grzbiet”, plecy zaokrąglone, mięśnie karku rozluźnione, zrób głęboki wdech nosem i wyprostuj plecy, następnie wydech i jeszcze raz „koci grzbiet”. Powtórz całość trzy razy.
-
Płynnie z klęku podpartego usiądź pośladkami na pięty, ręce wyprostowane połóż jak najdalej przed głową, jednocześnie połóż czoło na łóżku, karimacie, wykonaj głęboki wdech nosem i na wydechu spróbuj jeszcze dalej wyciągnąć ręce przed głowę, jednocześnie dociskaj pośladki do pięt. Powtórz cały cykl jeszcze trzy razy.
-
Z pozycji jw. przechodzisz do klęku podpartego, następnie do siadu prostego z prawą nogą zgiętą w kolanie, stopa prawa przy wewnętrznej stronie lewego uda, lewa noga wyprostowana w kolanie, stopa w pozycji „flex”, lewą ręką próbujesz dotknąć prawej stopy, lub łydki (zakres ruchu na tyle aby nie zginać prawej nogi w kolanie), teraz prawą rękę połóż na dolnej części pleców, próbując złapać za lewy pośladek, odchyl tułów do tyłu i wykonaj skłon bokiem w kierunku lewej nogi, weź głęboki wdech i na wydechu pogłębiaj skłon. Wytrzymaj w pozycji 15sekund i wykonaj to samo zmieniając nogę (teraz lewa noga zgięta w kolanie, prawa prosta).
-
Kończysz poranny rozruch w siadzie skrzyżnym, teraz delikatne rozciąganie karku, mięśni szyi, jeszcze głęboki wdech nosem, dużo powietrza nabierz do płuc i głęboki wydech ustami. I dzień dobry, o to kolejny piękny dzień :) .
O ekspercie:
Agnieszka Dolniak - mgr Wychowania fizycznego, Trener Osobisty, Instruktor Rekreacji Ruchowej ze specjalnością fitness, Trener Pływania, Trener Kręgosłupa, zdobywczyni Mistrzostwa Polski i Pucharu Świata w tańcu nowoczesnym. www.stylefit.pl więcej >>
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?