Nordic Walking jest bardzo popularną formą rekreacji ruchowej w Polsce. Bardzo cieszy mnie coraz częstszy widok spacerujących ludzi z kijkami.
Zanim jednak przystąpimy do treningu powinniśmy poznać pewne zasady, a przede wszystkim prawidłową technikę chodu z kijami - dopiero wtedy nasz spacer będzie efektywny. Poprawi naszą wydolność, sprawność, ukształtuje sylwetkę, a co najważniejsze sprawi, że będziemy zdrowi.
Co to jest ?
Nordic Walking to całoroczna forma aktywności ruchowej w terenie, polegająca na marszu z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijów. Jest to także najbardziej naturalna forma ruchu wzbogacona o uruchomienie obręczy barkowej poprzez użycie wspominanych wyżej kijów i odciążenie w ten sposób stawów kończyn dolnych i kręgosłupa. Ta forma rekreacji jest często zalecana przez lekarzy jako bezpieczna forma ruchu w programach usprawniania pacjentów. Nordic Walking umożliwia utrzymanie kondycji i formy na wysokim poziomie, to polecany wszystkim spacer po zdrowie!
Zalety i korzyści zdrowotne
Nordic Walking to sport dla każdego, dobre opanowanie techniki chodu z kijami powoduje spalanie dużej liczby kalorii, a przede wszystkim dobre samopoczucie! Trening ten uczy koordynacji, równowagi i balansu ciała, powoduje wyższy o 20-40% wydatek energetyczny w porównaniu do zwykłego marszu. Poprawia także ogólną sprawność górnej części ciała (rozwija siłę i wytrzymałość mięśni klatki piersiowej, ramion, karku , grzbietu) oraz w obrębie dolnych partii ciała poprzez częściowe odciążenie stawów kończyn dolnych i kręgosłupa.
Usprawnia układ krążeniowo- oddechowy, zwiększa dopływ tlenu do płuc i mózgu. Polepsza wydajność serca (tętno wzrasta o 5-17 uderzeń na minutę).
Pomaga również jelitom, poprzez ruch masowane są jelita, a silne mięsnie brzucha utrzymują „ pakiet jelit” razem, tak, że stan napięcia tkanki jest odpowiedni, a trawienie przyspieszone.
Najważniejsze jest to, że ten rodzaj treningu uaktywnia 90% mięśni całego ciała, rozładowuje stres i poprawia samopoczucie!
Prawidłowa sylwetka i technika chodu
Ważną zasadą w treningu Nordic Walking jest wypracowanie prawidłowego wzorca i rytmu ruchu. Ruch powinien być naprzemianstronny (prawa ręka i lewa noga). Całe ciało powinno być pochylone do przodu (unikamy zgięcia w stawach biodrowych). Należy pamiętać o tzw. rotacji tułowia. Krok musi być wydłużony (im dłuższy krok tym większa efektywność marszu). Ważne jest aby stawianie kroków zaczynać od pięty. Aktywna praca stóp, przejście z pięty do palców. Ręka powinna być prowadzona blisko tułowia. Kijek stawiamy pod kątem ostrym, łokcie obu rąk w miarę wyprostowane. Pamiętajmy, że kije nie służą do podpierania, tylko do odpychania!
Na zdjęciu: Prawidłowa sylwetka podczas marszu
Jak często uprawiać Nordic Walking?
Jeżeli jesteś osobą, która nie uprawia żadnej formy ruchu lub robisz to sporadycznie, zaleca się uczestnictwo w treningu min. 2 razy w tygodniu po 1 godzinie, a osoby z lepszą wydolnością fizyczną zaleca się, by chodziły min. 3-4 razy w tygodniu ze zróżnicowanym poziomem intensywności po 1,5 - 2 godziny.
O ekspercie:
Agnieszka Dolniak - mgr Wychowania fizycznego, Trener Osobisty, Instruktor Rekreacji Ruchowej ze specjalnością fitness, Trener Pływania, Trener Kręgosłupa, zdobywczyni Mistrzostwa Polski i Pucharu Świata w tańcu nowoczesnym. więcej >>
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?