- Szczegóły
- Opublikowano: 28 marzec 2012 28 marzec 2012
Siedzenie przez 11 godzin bądź więcej w ciągu dnia zwiększa ryzyko śmierci w ciągu trzech lat! I to niezależnie od tego czy jesteśmy fizycznie aktywni, czy nie.
Okazuje się, że pozycja stojąca nie tylko sprzyja lepszeniu myśleniu (zobacz artykuł: Myśl na stojąco), ale też – zachowaniu lepszego zdrowia. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Sydney wykazało, że osoby spędzające pół dnia w pozycji siedzącej mają 40% większe ryzyko śmierci nawet jeżeli są aktywne fizycznie. Jak twierdzą liderzy badania, wyniki mają ogromne konsekwencje dla zdrowia publicznego. Oczywiście poranny spacer czy bieganie są zalecane, ale mimo to, jak zwracają uwagę naukowcy, należy unikać długotrwałego siedzenia: przed komputerem, przed telewizorem, w pracy i w domu – powinniśmy więcej się ruszać, nawet jeżeli miałoby to być chodzenie po pomieszczeniu w trakcie rozmawiania przez telefon.
Badanie dowiodło, że ludzie o znikomej aktywności fizycznej, którzy siedzieli przez większość dnia, mieli podwójne ryzyko śmierci w ciągu trzech lat, w porównaniu do ludzi aktywnych, którzy siedzieli najmniej i prawie o jedną trzecią większe ryzyko śmierci w porównaniu do osób, które nie były aktywne fizycznie także, ale spędzali najmniej szasu w pozycji siedzącej.
Dorośli spędzają w pozycji siedzącej 90% swojego czasu. Siedzimy za biurkiem, na zebraniach, w samochodzie, w drodze do pracy, na kanapie przed telewizorem, na ławce w parku, gdy nasze dziecko biega, na krześle w poczekalni w banku/przychodni/urzędzie.... sami możecie z łatwością wymienić wiele takich sytuacji dziennie. Niezależnie od opublikowanych badań naukowców z Uniwersytetu Sydney, pamiętajmy, że brak aktywności fizycznej i pozycja siedząca sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia, nadwadze i otyłości, a także szeregu innych chorób.
źródło: dailymail.co.uk
POLECAMY:
Nawet łagodne odwodnienie wpływa na nastrój i może powodować bóle głowy
Boli cię głowa, albo masz kiepski nastrój? Nie sięgaj po tabletkę, nie sięgaj po czekoladę. Napij się wody. Naukowcy donoszą, że nawet łagodny niedobór wody w organizmie wpływa na nasz nastrój.
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
5 sposobów na pozbycie się stresu w pracy
Gdy mózg przełącza się na stres, problemy wydają się nierozwiązywalne i przytłaczają nas odbierając energię i ochotę do życia. Przestajemy widzieć jasno i myśleć twórczo. Stresujemy się jeszcze bardziej, bywa, że popadamy w panikę. Czasem wystarczy wyjść z błędnego koła stresu, by znaleźć rozwiązanie. Pytanie brzmi - jak to zrobić?
Jak twierdzą naukowcy ze Stanford University (za webmd.com) - senność wpływa na 40% z nas. I choć badanie to dotyczyło Amerykanów, to myślę, że my Polacy, mamy całkiem podobnie!
Tkanka tłuszczowa - ciekawe fakty
Otyłość jest obecnie jednym z głównych czynników związanych z ryzykiem chorób serca, obok wysokiego poziomu lipidów we krwi, wysokiego ciśnienia, palenia i siedzącego trybu życia. Nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się do powstania wielu chorób i schorzeń, nie mówiąc już o tym jak destrukcyjne wpływa na jakość życia i well-being. Oto kilka faktów dotyczących tkanki tłuszczowej.