- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 05 czerwiec 2018 05 czerwiec 2018
Wszyscy cenimy sobie prawdziwą przyjaźń - ile jednak mamy tych prawdziwych przyjaciół? Oto 7 pytań, dzięki którym przekonasz się, czy otaczają Cię osoby, które Ciebie wspierają i dodają Ci sił, czy... ciągniesz pewne znajomości z przyzwyczajenia i innych zobowiązań.
Zazwyczaj przyjacielem nazywamy kogoś, komu ufamy, na kim możemy polegać, przy kim możemy być sobą. Jednak nie zawsze potrafimy odróżnić prawdziwych przyjaciół od... fałszywych. Ponadto zapominamy o bardzo ważnym czynniku - osobach, które być może nazywamy zaledwie "znajomymi", ale które mają na nas bardzo dobry wpływ!
Znasz to przysłowie "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie"? Na pewno, znasz, to jedno z tych przysłów, których uczymy się w dzieciństwie. Dorosłe życie przekonuje nas jednak, że prawdziwy przyjaciel, to niekoniecznie ten "w biedzie", to ten, dla którego "okoliczności" są mniej istotne. Ileż to bowiem "prawdziwych" przyjaźni rozpadło się, gdy między dwie żalące się na swoich mężów przyjaciółki, wkraczają nowe okoliczności. Oto jedna z nich podejmuje odważną decyzję by się rozwieźć i zmienić coś w swoim życiu, podążać, za swoim szczęściem. Znajduje innego partnera życiowego i nagle przyjaźń się rozpada, bo już nie ma na kogo narzekać! Podczas gdy przyjaciółka powiela schemat i narzeka na ślubnego, druga zaczyna być przytłoczona opowieściami, które jej już nie dotyczą, które są czkawką z przeszłości, a przeszłość ona już zostawiła za sobą. Czy w takim razie owa "przyjaciółka" jest jeszcze przyjaciółką, czy może już jednynie znajomą od narzekania?
Niezależnie od tego na jakim etapie rozwoju osobistego jesteś, warto budować i dbać o krąg wsparcia - czyli nie tylko przyjaciół, ale i znajomych, którzy pozytywnie na ciebie wpływają. Jak to poznać?
Oto 7 pytań, dzięki którym łatwiej odróżnisz prawdziwych przyjaciół!
1. Czy przy tej osobie możesz być naprawdę sobą?
2. Czy możesz tą osobę poprosić o pomoc, gdy naprawdę tej pomocy potrzebujesz?
3. Czy z tą osobą dobrze Ci się rozmawia?
4. Czy z tą osobą dobrze wykonuje Ci się jakieś czynności (np. przyjaciółka od wspólnych spacerów, przyjaciółka od fitnessu, przyjaciółka od medytacji itd)
5. Czy cieszy Cię widok tej osoby? Czy uśmiechasz się myśląc o niej?
6. Czy podziwiasz tę osobę w jakimś zakresie?
7. Czy po spotkaniu z tą osobą masz dobry humor, albo przynajmniej neutralny? Czy twoje ciało też jest ok?
(Jakkolwiek dziwnie może brzmieć to ostatnie pytanie, ma ono zasygnalizować ci odwrotność symptomów, jakie wysyła ciało po spotkaniu z toksyczną osobą - wtedy boli nas głowa, napada nas głód, czujemy zmęczenie itd. Sprawdź artykuł: Jak rozpoznać toksyczną osobę?
Pamiętaj, że szaleństwem jest oczekiwać od jednej osoby, aby spełniła wszystkie kryteria (choć oczywiście może się tak zdarzyć, takiej przyjaźni bardzo Tobie życzymy :) Miej przyjaciół w różnych dziedzinach, w różnych okolicznościach, znajomych od różnych spraw i sama bądź taką osobą (co jest możliwe, jeżeli dobrze znasz swoje talenty i umiejętności)!
Zobacz także: DZIEŃ 10: Twój krąg wsparcia
fot. Ilona Rakoca, zdjęcia można obejrzeć w galerii portalu