Optymistki maja zdrowsze serce, pisaliśmy o tym jesienią 2010 roku (zobacz: Optymistki mają zdrowe serce).
Kolejne badania przeprowadzone przez grupę badaczy z Harvard School of Public Health potwierdzają zależność między samopoczuciem, a kondycją serca i całego organizmu: im bardziej przeżywamy smutek i przygnębienie - tym gorzej się czujemy w ogóle.
Emocje jakie przeżywamy mają duży wpływ na nasze zdrowie - do takich wniosków doszli naukowcy po przeanalizowaniu dwustu zgromadzonych badań w bazach danych PubMed i PsycINFO. Optymizm, satysfakcja z życia oraz szczęście, są najbardziej powiązane z pacjentami, którzy mają najmniejsze ryzyko rozwoju chorób kardiologicznych. Najwięksi optymiści mają aż 50% mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, w porównaniu do pesymistów.
Co ciekawe, nawet jeżeli pacjenci mieli nadwagę czy palili papierosy, bądź mieli wysoki poziom cholesterolu – to nadal czerpali korzyści z wewnętrznego optymizmu i dobrego samopoczucia. Na jakiej zasadzie optymizm chroni nas przed chorobami serca? Tego nadal do końca nie wiadomo, jednak naukowcy spekulują, że prawdopodobnie osoby szczęśliwe, lepiej traktują swoje ciała – czyli zdrowiej się odżywiają, są aktywne fizycznie, wysypiają się. A to z kolei wpływa na funkcjonowanie ciała.
Badanie zostały opublikowane w magazynie Psychological Bulletin.
Troska o własne samopoczucie to nie wszystko co możemy zrobić dla własnego szczęścia. Polecamy artykuł:
Jak dbać o zdrowe serce? 18 wskazówek
Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Źródło: femalenetwork.com
POLECAMY
Każdy z nas nauczył się w jakiś sposób tłumić emocje – mamy na to wypracowane latami sposoby. Wrzeszczący w niebogłosy trzylatek, któremu matka odmawia zakupu zabawki nie stanowi wielkiej sensacji, jednak wrzeszcząca w gabinecie szefa kobieta, której przełożony odmawia podwyżki – już tak.
Jak zachować zdrowie i młody wygląd przez długie lata? 5 filarów młodości.
Zachować młodość, to przede wszystkim zachować zdrowie - zarówno wewnętrzne (zdrowe organy, tkanki, kości), jak i zewnętrze (wygląd skóry, postawa itd). Wszystkie metamorfozy jakie obserwujemy w telewizji dzięki modzie na tego typu programy w stacjach kobiecych, oferują zazwyczaj spektakularne efekty, ale... krótkotrwałe.
Kwasy omega-3 są skuteczniejsze, niż leki na serce
Badacze z Włoch mówią o zdrowotnych korzyściach spożywania oleju z ryb, po tym jak przebadali ponad siedem tysięcy osób, u których zdiagnozowano niewydolność serca.
Resweratrol blokuje rozwój raka piersi
Korzyści zdrowotne resweratrolu zostały dowiedzone już wcześniej – ma on pozytywny wpływ na układ odpornościowy, pomaga walczyć z infekcjami, przede wszystkim jednak obniża cholesterol, zapobiega chorobom serca i układu krążenia.
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?