Naukowcy z Uniwersytetu w Szkocji dowodzą - tabletki antykoncepcyjne zmieniaja gust! Ingerując w gospodarkę hormonalną organizmu, zmieniamy naturalne preferencje i oszukując biologię - wybieramy innego partnera życiowego. Jak to możliwe?
Jak się okazuje biorąc tabletki hormonalne mamy tendencję do wybierania partnera o wiele mniej namiętnego w łóżku, ale – bardziej opiekuńczego, na którym możemy polegać w przypadku pojawienia się dzieci. Autor badania Dr Craig Roberts, profesor psychologii na Uniwersytecie Stirlingw Szkocji twierdzi, że badanie przedstawia zarówno pozytywne jak i negatywne skutki stosowania tabletek w przypadku, gdy kobieta spotyka swojego partnera – kobiety są mniej zadowolone z życia seksualnego, ale mogą być bardziej zadowolone z innych obszarów związku nie związanych z seksem. Naukowcy ze Szkocji i Czech przebadali ponad 2,5 tysiąca kobiet w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, które miały co najmniej jedno dziecko. Kobiety zostały zapytane o związek z biologicznymi ojcami swoich dzieci. Ponad tysiąc kobiet zażywało pigułkę kiedy spotkało biologicznego ojca swoich dzieci, a pozostałe panie – nie stosowały hormonalnych metod antykoncepcji.
Badania wykazały, że kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne wybierały mężczyzn mniej atrakcyjnych, z którymi doświadczały mniej satysfakcji seksualnej. Jednakże ci partnerzy byli jednocześnie oceniani jako badziej troskliwi i niezawodni jeżeli chodzi o opiekę nad dzieckiem.
Choć przyczyny takiego postępowania kobiet nie są do końca znane, naukowcy upatrują się wyjaśnienia w cyklu menstrualnym kobiety. W zależności od fazy cyklu kobiety zmieniają nieco swoje preferencje, kładąc największy nacisk na atrakcyjność partnera w momencie owulacji. Tabletki antykoncepcyjne hamując cały cykl, nie dopuszając do owulacji, zapobiegają zatem nie tylko ciąży – ale także naturalnym biologicznym wyborom, skłaniając kobiety do wiązania się z nieco bardziej „nudnym, ale stabilnym”, jak twierdzi naukowiec, partnerem. Już poprzednie badania pod kierownictwem Craig Roberts wykazały, że doustne środki antykoncepcyjne mogą również zmieniać preferencje kobiety dotyczące męskiego zapachu.
Badania przeprowadzone na zwierzętach dowodzą, że samice ssaków wyczuwają w zapachu potencjalnych partnerów geny odpowiedzialne za odporność immunologiczną. Na cały świat słynny stał się już eksperyment, kiedy to grupa pań, miała za zadanie wąchanie przepoconych męskich koszulek w celu oceny atrakcyjności ich właścicieli. Okazało się, że panie wyżej oceniały atrakcyjność tych mężczyzn, których geny MHC różniły się od ich własnych. Podobne badanie przeprowadzone wśród kobiet, które zażywały tabletki antykoncepcyjne, dało inny rezultat, co skłoniło naukowców do bliższego przyjrzenia się zagadnieniu. Zapłacili oni 37 kobietom za wąchanie męskich koszulek przed przejściem na doustną hormonalną metodę antykoncepcji, oraz w trakcie zażywania pigułek. Porównali wybór z wynikami 60-ciu innych kobiet, które nie stosowały pigułek. Rezultat był oczywisty: zażywanie tabletek przesuwało preferencje w wyborze partnera, w kierunku tego “genetycznie” bardziej podobnego.
Roberts podkreśla, że wybór życiowego partnera jest strategiczną decyzją dla przyszłego potomstwa i zaleca kobietom szukanie innych metod antykoncepcji.
POLECAMY
Toksyczne nawyki w małżeństwie
Zwykle badania dowodzą zdrowotnych korzyści jakie daje małżeństwo, których to nie odczuwają single. Tymczasem osoby tkwiące w nieszczęśliwych małżeństwach mają gorsze zdrowie i przeżywają większy stres.
Doradca małżeński M.Gary Neuman w poszukiwaniu odpowiedzi, przebadał dwustu mężów, i tych, którzy zdradzają, i tych, którzy nie zdradzają. Wyniki swojego badania zawarł w książce The Truth About Cheating (w wolnym tłumaczeniu: Cała prawda o zdradzaniu). Co odkrył?
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?