Niedawno pisaliśmy o mięcie - jednym z najbardziej popularnych ziół szeroko stosowanych nawet wtedy, gdy nie znamy się na zielarstwie. Cały artykuł możecie przeczytać tutaj: Mięta - jak stosować miętę, kiedy zbierać i na co działa mięta?
W dzisiejszym artykule kilka informacji o olejku miętowym - nieco rzadziej stosowanym niż np. herbatka miętowa, często dlatego, że po prostu nie wiemy jak go stosować. Zatem - do czego służy olejek miętowy? W jaki sposób go używać? Na co na się przyda i dlaczego warto mieć go w domu? Przeczytajcie :)
Olejek miętowy jest fantastyczny na ciężkie i spuchnięte nogi – pobudza mikrokrążenie! Jest też świetnym remedium na aft i zapalenia błony śluzowej. Co ważne – nie stosujemy czystego olejku bezpośrednio na skórę – zawsze rozcieńczamy w innym, nierafinowanym oleju – np. Oleju ze słodkich migdałów. Kupując olejek zawsze zwracaj uwagę na pochodzenie i skład, dlatego, że mentol jest także wytwarzany syntetycznie. Znacznie zdrowiej i korzystniej jest stosować olejek naturalny.
Sam mentol ma duże znaczenie dla ukladu oddechowego – zmniejsza przekrwienie błon nosa, a więc ułatwia przepływ powietrza i zmniejsza dolegliwości związane z katarem. Olejek bywa też pomocny w walce z niektórymi wirusami (w tym opryszczką) – jego właściwości antybakteryjne są szczególnie stosowane w higienie jamy ustnej, co zapewnia dodatkowo uczucie świeżości w ustach. Mentol ma też właściwości łagodzenia bólu – maści na bazie mentolu sprawiają, że miejscowo mniej czujemy ból (np, po ugryzieniu owada). Z tego też względu mięta jest ludowym środkiem leczniczym na świąd.
Kilka przepisów
Na ból głowy
zmieszaj 1-2 krople olejku miętowego i 3 krople oliwy z oliwek. Nanieś na opuszki palców i masuj skórę głowy z obu stron, tuż nad uszami.
Olejek na opuchnięte nogi i kostki
Łyżka oliwy z oliwek, 2 krople olejku miętowego, 2 krople olejku z rozmarynu i 2 krople olejku z jałowca – wymieszać i masować nogi od kostek po uda okrężnym ruchem.
Kąpiel dla stóp zwalczająca grzybicę
5 kropel olejku miętowego, 5 kropel cytrynowego, łyżka grubej soli – wsypać do miski z ciepłą wodą, wymieszać. Moczyć stopy przynajmniej 10 minut.
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?