Co nam mówią choroby o nas? O tym, że poprzez chorobę świadomość człowieka dąży do doskonałości cz.2
Nierozwiązane konflikty, nieprzerobione osobiste dramaty, skumulowany stres – to wszystko wpływa na nasze ciało. Świadomość dążąc do doskonałości „przerabia” niektóre konflikty poprzez wywoływanie chorób w organizmie. To wtedy organizm wpuszcza zarazki, to wtedy człowiek przyciąga dziwne zdarzenia, albo dane choroby manifestują się w ciele. Jeżeli jesteś już po pierwszej części artykułu, zapraszamy do poznania znaczenia chorób.
Pierwsza część artykułu: O czym świadczy twoja choroba? Jak interpretować symptomy w ciele? O tym, że poprzez chorobę świadomość człowieka dąży do doskonałości
fot. Zdjęcie nadesłane na konkurs "Uchwycić kobiecość", można je obejrzeć w galerii portalu
Co mówią nam choroby?
Infekcje
Zwykle dotyczą szeroko pojętych konfliktów. Jeżeli często masz infekcje, może próbujesz uniknąć pewnych konfliktów? Warto zadać sobie pytania: jakich konfliktów w życiu nie dostrzegam? Którego konfliktu staram się uniknąć? Do jakiego konfliktu nie przyznaję się przed sobą? Przyjrzyj się ciału – którego miejsca dotyczy infekcja i co ono może symbolizować? Np. ból uszu czy infekcja ucha często jest związana z tym, że nie chcemy czegoś słyszeć, nie zgadzamy się z tym, co zostało powiedziane, ból gardła – niewykrzyczana złość, która „pali w gardle” i tak dalej.
Alergie (Płuca – kontakt, komunikacja, wolność) (Skóra – odgraniczanie, normy, kontakt, delikatność)
to agresje, które przybrały formę materialną. Zadaj sobie pytania: Jakie obszary życia wywołują we mnie strach? Jakie agresję? Czego się boję? Co uniemożliwia mi moja alergia? Z jakim obszarem życia jest związana? W jaki sposób moja alergia wpływa na moje kontakty z otoczeniem? Czy umiem dopuszczać miłość?
Oddech (Płuca – kontakt, komunikacja, wolność)
Gdy objawy dotyczą problemów z oddychaniem, zapytajmy siebie co odbiera nam oddech? Czego nie chcę bądź nie mogę przyjąć, albo oddać? Jakiego kontaktu unikam? Czym jest dla mnie wolność? W jaki sposób się ograniczam? Co mnie powstrzymuje przed niezależnością?W jaką przestrzeń wchodzę? Kto narusza moją przestrzeń?
Dolegliwości żołądkowe ( Żołądek – uczucia, umiejętność przyjmowania, emocje)
Czego nie chcę, bądź nie mogę przełknąć? Czy coś zżera Cię od środka? W jaki sposób przejawiasz bądź odrzucasz agresję (zwłaszcza przy problemach z zębami), Przez jakie trudności się przegryzasz?
Biegunka (Jelito cienkie – przetwarzanie, analiza)
Czego się boisz? Co nadmiernie analizujesz? Co ciągle krytykujesz? Komu, co i po co zarzucasz? Jakie nieprzetrawione wrażenia przelatują przez ciebie? W jakich obszarach życia brakuje Ci elastyczności? Czego chcesz się kurczowo trzymać? W jakim obszarze lepiej będzie pozostawić sprawy własnemu biegowi?
Zatwardzenie (Jelito grube – nieświadomość, skąpstwo)
Czego nie chcesz oddać? Jakich spraw materialnych się trzymasz? Czy umiesz sobie odpuścić w kwestiach finansowych? Jakie treści ze swojego życia wypierasz? Czego nie możesz pozostawić za sobą?
Trzustka/ cukrzyca
Jaki obraz miłości nosisz w sobie? W jaki sposób przyjmujesz i dajesz miłość? Czy umiesz całkowicie dopuścić do siebie miłość? Czy umiesz dawać miłość? Czy ufasz sobie? Za jaką miłością tęsknisz?
Wątroba (Wątroba – wartości, światopogląd, religia)
W jakich obszarach masz problemy z ocenianiem? Co wartościujesz i w jaki sposób? Czy wiesz co jest dla Ciebie pożyteczne a co trujące? Co z tym dalej robisz? Czego przyjąłeś za dużo? W czym chora wątroba Ciebie ogranicza? Czego masz niedostatek? Jakie masz podejście do duchowości? - Czy w ogóle jest miejsce na zasady władające wszechświatem w twoim życiu?
Choroby oczu (Oczy - WGLĄD)
Czego nie chcę widzieć? Co boję się zobaczyć wyraźnie? Jakich rzeczy nie jestem w stanie znieść takimi jakie są? Na jakie obszary życia nie chcę patrzyć? Czy podejmuję próby poznania siebie?
Choroby uszu
Kogo nie chcę słuchać? Komu nie chce być posłuszny? Jak jest z moim ego? Jak jest u mnie z pokorą?
Bóle głowy
Nad czym „się głowię”? Co nie daje mi spokoju? W jakich sprawach jestem taki uparty? Gdzie myśleniem chcę zastąpić działanie? Gdzie chcę się wspinać? Jak wyglądają u mnie sfery seksualne (satysfakcja, spełnienie, partnerstwo, podejście do seksu i własnej seksualności)?
Skóra
(wysypki i problemy ze skórą)
Od czego chce się odgraniczyć? Czy umiem nawiązywać kontakty? Jaką przejawiam postawę wobec bliskich? Co chce z ciebie „wyjść” ze środka – jaka emocja, jaka skłonność (Np. agresja, namiętność). Co cię gryzie?
Nerki (Nerki – partnerstwo) (Pęcherz – rozluźnienie)
Jakie problemy wstępują w moim małżeństwie? Czy obwiniam partnera za to jaki NIE JEST? Jakich starych problemów kurczowo się trzymam> czy pozwalam związkowi rozwijać się.
Na kwestie związane z agresją zwracają uwagę dolegliwości związane z zębami (np. tłumiona agresja – zgrzytanie zębami, „zaciskać zęby”), a także np. obgryzanie paznokci. Przy czym pamiętajmy, że dłonie też odnoszą się do zrozumienia i zdolności do działania („podać komuś pomocną dłoń”). Mięśnie zawsze są symbolem naszej aktywności, elastyczności, ruchliwości, zaś kości – symbolem norm, stabilności. Kolana odnoszą się do pokory („paść przed kimś na kolana”), zaś plecy do szczerości („obmawiać kogoś za plecami”) i do wsparcia. Gardło dotyczy lęku i strachu, nos dotyczy dumy („zadzierać wysoko nos”, władzy, seksualności, uszy – posłuszeństwa, usta – zdolności przyjmowania, włosy są odnoszone także do władzy, ale też i wolności. Krew to siła życiowa, witalność, a serce – emocje, zdolność do kochania, miłość.
Co robić?
Przyglądać się. Sobie, swoim brakom, POZNAĆ SIEBIE. Szukać równowagi, przyglądać się bez oceny, zachowywać opanowanie, które bynajmniej nie jest obojętnością. Gdy zjednoczymy swoje przeciwieństwa, otrzymamy prawdę. „Kiedy człowiek znajdzie w sobie swoje własne prawo, uwalnia go ono od wszystkich innych. Wewnętrznym prawem każdego człowieka jest obowiązek odnalezienia swojego własnego centrum, siebie samego i urzeczywistnienie go, to znaczy bycie jednością ze wszystkim, co istnieje. Instrumentem, który łączy przeciwieństwa jest miłość. Zasadą miłości jest otwarcie się i dopuszczenie czegoś, co dotąd było czymś zewnętrznym. Miłość dąży do stawania się jednością – miłość je stapia a nie rozdzielenia.[...] Kochaj co złe, a uwolnisz to”.
Powyższy tekst i jego poprzednia część w żadnym razie nie ma na celu nakłonienia do rezygnacji z wybranych metod leczenia czy to medycyną konwencjonalną (akademicką) czy też naturalną, nie może też w żaden sposób zastąpić konsultacji lekarskiej.
Na podstawie Choroba Twoim przyjacielem. Ulecz duszę, ulecz ciało.
Dr Thorwald Dethlefsen, Dr Ruediger Dahlke
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?