Urozmaicanie sobie posiłków kolorowymi, słodkimi napojami, to nie jest najlepszy pomysł - nowe badania naukowe sugerują, że napoje gazowane oraz słodzone soki pite codziennie, mogą podnosić ciśnienie krwi. Jak można się było spodziewać, koncerny odpowiedzialne za produkcję napojów twierdzą, że badanie nie jest znaczące.
Sprzedaż soków i lemoniad w USA to ogromny, dochodowy biznes. Nic dziwnego, że naukowcy wzięli na tapetę skutki codziennego picia oranżady czy soków owocowych. Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że 10% soków jabłkowych i winogronowych ma wyższy poziom arsenu, niż normy dopuszczalne w wodzie pitnej w Stanach Zjednoczonych. Jednakże, na tym nie koniec kiepskich wieści. W Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych przebadano 2700 osób w średnim wieku. Zapisywano każdy posiłek (i napój) jaki spożywali w ciągu czterech dni. W ciągu tego czasu osiem razy mierzono im ciśnienie krwi. Ochotnicy wypełnili także szczegółowe ankiety dotyczące ich stylu życia, czynników społecznych czy historii leczenia medycznego. Jak się okazało, im więcej cukru w spożywanych napojach, im więcej słodkich soków – tym wyższe ciśnienie krwi. Najwyższe ciśnienie krwi mieli ci uczestnicy badania, którzy oprócz picia soków i słodzonych napojów, spożywali takżę nadmierne ilości soli. Ci zaś, którzy wypijali więcej niż jeden słodzony napój dziennie, dostarczali 400 kcal organizmowi więcej, niż osoby, które w ogóle nie piły słodkich napojów.
Oczywiście producenci napojów powątpiewają w rzeczywisty i znaczący związek między piciem słodkich napojów a wysokim ciśnieniem krwi, choć zgadzają się z faktem, że Amerykanie spożywają zbyt dużo kalorii.
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, aby kobiety ograniczały dostarczanie cukru w diecie do 100kcal, a mężczyźni do 150kcal. My zalecamy czytanie etykiet – na kartonie soku, czy etykiecie napoju powinna być podana zawartość cukru w gramach na 100ml (10g cukru na 100ml napoju oznacza, że w 100ml płynu znajdują się około dwie łyżeczki cukru).
POLECAMY:
Przykra prawda - cukier szkodzi zdrowiu i tuczy!
Źródło: webmd.com
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?