Bóle pleców, szyi, karku - to częste dolegliwości jakie dotyczą wielu kobiet. Czy noszenie wysokich obcasów ma wpływ na kręgosłup? Co z siedzącym trybem życia? - często wysyłacie do Redakcji Wellnessday.eu takie pytania, postanowiliśmy zatem porozmawiać na ten temat z ekspertem. Na pytania czytelniczek odpowiada Pan Łukasz Zagibajło, fizjoterapeuta, terapeuta manualny, kierownik rehabilitantów w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór.
Beata Mąkolska, Wellnessday.eu: W jaki sposób siedzący tryb życia wpływa na kręgosłup? Które partie obciąża najbardziej? A może cały kręgosłup bez wyjątku?
Łukasz Zagibajło, mgr fizjoterapii, dyplomowany terapeuta manualny, kierownik rehabilitantów w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór: Siedzący tryb życia negatywnie wpływa na nasz kręgosłup. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, powoduje napięcie mięsni karku i pleców. Siedząc obciążamy kręgosłup prawie dwukrotnie bardziej, niż stojąc. Przeciążenia i brak ruchu osłabiają mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji.
BM: Jakie są skutki takie obciążenia kręgosłupa?
Łukasz Zagibajło: Migrena, zaburzenia koncentracji, napięcie szyi, karku i łopatek. Poważną konsekwencją są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i przeciążeniowe bóle odcinka lędźwiowego. Często także występują bóle w pośladkach, ociężałość w nogach i stopach.
BM: W jaki sposób noszenie obcasów ok. 5-6 cm wpływa na kręgosłup? Czy rzeczywiście noszenie ich przez kilka godzin dziennie destrukcyjnie wpływa na plecy i sylwetkę?
Łukasz Zagibajło: U kobiet bóle pleców mogą wynikać z chodzenia na wysokich obcasach. Uniesiona stopa powoduje, że ścięgno Achillesa ulega skróceniu, a po pewnym czasie stałemu przykurczowi. Z jednej strony utrudnia to prostowanie stopy, a z drugiej wysokie obcasy powodują, że ciężar całego ciała przesuwa się ku przodowi, przez co pogłębia się naturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Główny nacisk jest skierowany nie na trzony kręgów, które są do tego przystosowane, ale na stawy międzykręgowe, co powoduje ich przeciążenie i podrażnienie zakończeń nerwowych. Noszenie bardzo wysokich obcasów, najpierw powoduje kłopoty z prostowaniem stopy, a następnie bóle kręgosłupa. Co wtedy? Powinno się zrezygnować z chodzenia w szpilkach. Nie od razu, ale stopniowo przechodzić na coraz bardziej płaskie buty, tak aby stopa miała czas wrócić do normy.
BM: A które bóle pleców są najczęściej spowodowane stresem?
Łukasz Zagibajło: Stres powoduje duże dolegliwosci bólowe kręgosłupa, przede wszystkim dotyczy to kręgosłupa szyjnego. W sytuacjach stresujących napinamy i przeciążamy mięśnie, które stają się twarde jak kamień. W momencie zagrożenia chowamy głowę w ramionach i odchylamy ją. Zmienia się konfiguracja i ustawienie kręgosłupa szyjnego i piersiowego. By utrzymać odpowiednią postawę, muszą pracować inne mięśnie. To zwykle powoduje ból w odcinku szyjnym lub lędźwiowym.
BM: Niestety najczęściej ignorujemy bóle pleców albo sięgamy po doraźne środki przeciwbólowe. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Łukasz Zagibajło: Warto zgłosić się do lekarza gdy bóle występują często bez wyraźnej przyczyny, są bardzo silne, także wtedy, kiedy silnemu bólowi pleców towarzyszy stan podgorączkowy. Konsultacja medyczna jest wskazana także gdy występują nowe objawy w kończynach górnych bądź dolnych - nowe, czyli takie, które do tej pory nie występowały. Niepokojący jest także ból lub obrzęk pojawiający się w okolicach innych stawów. Sygnałem do wizyty lekarskiej jest także sytuacja, w której bóle nie znikają po kilku dniach samodzielnego leczenia.
BM: Dziękuję serdecznie za rozmowę.
Na zdjęciach: Łukasz Zagibajło, Klinika Rehabilitacyjna Nowy Dwór
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?