- Szczegóły
- Opublikowano: 01 grudzień 2012 01 grudzień 2012
Musisz zrobić zaległy raport, ale ślęczenie nad cyframi okropnie cię nuży, więc... robisz porządek w skrzynce mailowej. Czeka cię egzamin? Zamiast się uczyć, rzucasz się na odkurzasz i sprzątasz mieszkanie. Trzeba pójść na wizytę kontrolną? Jaki pech, w tym tygodniu wszystkie popołudnia masz już zajęte....
Wszyscy to znamy: gdy przeraża nas wykonanie jakiejś pracy, odkładamy to w nieskończoność....
Studenci, przed nauką do egzaminu wykazują się niezwykłą pomysłowością w wynajdywaniu sobie wymówek, dotyczących tego, co jeszcze muszą zrobić. Pracownicy przed zrobieniem wyjątkowo trudnej, bądź niewdzięcznej rzeczy zaczynają obsesyjnie sprzątać biurko, bądź okazuje się, że mają bardzo istotny telefon do wykonania. Mąż, który jedzie do domu i wie, że czeka go jedna z tych ciężkich rozmów z żoną, nagle przypomina sobie, że przecież trzeba zatankować, pojechać na myjnię, a i zakupy by się przydało zrobić....
Jak przezwyciężyć chęć odkładania pewnych spraw i obowiązków na później?
Ucieczka od porażki
Uciekamy od wykonania czegoś w trzech wypadkach: gdy jest to nieprzyjemne, gdy nie wierzymy w powodzenie wykonania zadania oraz gdy przewidujemy, że rezultaty będą mizerne i martwimy się o reakcję własną bądź otoczenia z tym związaną. To dlatego wizyta u dentysty jest odkładana z miesiąca na miesiąc, rozmowa o podwyżce z szefem, czeka gdzieś w kolejce od pół roku i właśnie dlatego w tym miesiącu znowu nie udało nam się pójść na fitness.
Sporo też zależy od naszego temperamentu - bywa, że skrajny flegmatyk nigdy nie zabierze się do pracy. (zobacz: Melancholik, Flegmatyk, Choleryk, Sangwinik - Jak temperament wpływa na nasze życie?)
Czynności zastępcze
Jeżeli masz tendencję do odkładania spraw na później, z pewnością zauważasz u siebie wykonywanie tzw. czynności zastępczych, czyli takich, które właśnie pomagają ci odwlekać sprawy w nieskończoność.
Przykładowe czynności zastępcze jakimi posiłkujemy się w pracy według S.Palmera i Ch.Wilding, autorów książki „Jak korzystać z życia bez stresu” to:
- sprzątanie biurka
- sesja usuwania starych wiadomości ze skrzynki mailowej
- ostrzenie ołówków, układanie długopisów na biurku
- nieustanne zaparzanie sobie kawy
- sprawdzanie co chwilę nowych maili
- bazgranie itd.
W życiu bywamy jeszcze bardziej pomysłowi – zawsze się może okazać, że przed pójściem na basen ”uchroni nas” mnóstwo rzeczy do zrobienia w domu. Czynności zastępcze powodują bowiem iluzję użyteczności oraz chwilowo pomagają zredukować stres. Niestety, najczęściej poziom stresu później jeszcze bardziej wzrasta, zwłaszcza, jeżeli odkładane przez nas zadanie ma termin wykonania (w pracy), bądź przekłada się na pogłębienie obecnego niepożądanego stanu (kolejny kilogram w górę).
Jak możesz sobie pomóc?
Opracuj strategię najlepszą dla siebie. Możesz spróbować systemu nagradzania, mówiąc sobie np. kiedy skończę ten projekt pozwolę sobie na... (pamiętaj, że nagroda musi być dla ciebie atrakcyjna, ale lepiej nie łącz jej z niezdrowym jedzeniem). Możesz też spróbować rozbić wielkie zadanie (np. generalne porządki) na kilka mniejszych (dzisiaj kuchnia, jutro przedpokój). Unikaj negatywnych myśli – po prostu nie dopuszczaj ich do siebie (więcej na ten temat Jak powstrzymać napływ negatywnych myśli?), staraj się nie martwić na zapas. Przede wszystkim zaś zrób listę priorytetów i mocno się jej trzymaj.
Zadanie dla ciebie
Stwórz listę własnych czynności zastępczych, a następnie – metody walki z nimi. Dzięki temu już wykonasz pierwszy krok – zaczniesz mieć świadomość swoich zastępczych czynności i będziesz mogła „przyłapać” się na nich.
Powodzenia!
Beata Mąkolska
POLECAMY
"Typy introwertyczne są trudniejsze w motywowaniu. Oni przede wszystkim muszą poczuć w sobie, że dane działanie ma sens. To, co mówią inni, jak również ich obecność, jest dla nich sprawą poniekąd drugorzędną."
Co to jest motywacja? Coś co sprawia, że nam się chce. Pracować, starać się, osiągać, być, dążyć do celu. Definicji motywacji jest całe mnóstwo, jednak problem tkwi nie w rozumieniu czym jest motywacja, a w... znalezieniu własnych źródeł motywacji.
Dlaczego kobiety zarabiają mniej?
Różnice w wysokości pensji kobiety i mężczyzny na tym samym stanowisku, to fakt, na który wpływ ma wiele czynników. Czy powiedziałaś kiedyś przełożonemu: „To dobry moment aby porozmawiać o mojej podwyżce.” ? Czy negocjowałaś pensję albo benefity pozapłacowe otrzymując ofertę pracy? Niechęć do ryzyka to cecha typowo kobieca i niestety – świat świetnie to wykorzystuje.
Nie wielbłąd i nie cyborg. Jaka jest silna kobieta?
Niedawno na łamach Wellnessday.eu w ramach konkursu „Silna kobieta” otrzymywaliśmy odpowiedzi opisujące jaka jest, bądź co robi silna kobieta. Już wyłaniając zwycięzców mieliśmy problem – nie spodziewalismy się, że aż takimi stereotypami kieruje się tak wiele naszych czytelniczek. Postanowiliśmy zagadnieniu silnej kobiety poświęcić kolejną rozmowę z coach ICF i trenerką rozwoju Małgorzatą Krawczak.
"Kobieta, która ma poczucie własnej wartości na optymalnym poziomie wie, że nie musi być terminatorem, a ta, która czuje się mała, wymaga od siebie mega rzeczy. „Siłę” - kobiety postrzegają często przez pryzmat męskich strereotypów – że nie płacze, bo to oznaka słabości, a w dzisiejszych czasach trzeba silną być, że da sobie radę ze wszystkim, bo dookoła aż huczy od tego."
Wydaje się to takie proste! Schudnę. Zacznę ćwiczyć. Posprzątam. Zrezygnuję ze słodyczy. Rzucę palenie. Nie będę przeklinać.... Nasze małe i duże postanowienia. Cele, które mnożą się w zależności od ważnych dat (np. Nowy Rok, urodziny), bądź okoliczności (np. zbliżający się ślub). Stawiamy sobie nowe cele każdego dnia, każdego tygodnia, każdego miesiąca. Jak sprawić, by na stawianiu celu jedynie się nie kończyło?
Satysfakcja z pracy przekłada się nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na nasze kontakty z bliskimi. Ma niebagatelny wpływ na naszą jakość życia, dlatego też szczęście w pracy jak najbardziej związane jest z podążaniem ścieżką wellness. Według Jessiki Pryce-Jones istnieją trzy główne powody dla których pracujemy...