Niepokój, lęki, problemy w pracy czy w związku, wygodna dostępność pożywienia, nuda, stres, nieumiejętność wyrażania emocji – to wszystko może stać się przyczyną nadmiernego spożywania jedzenia, a w efekcie - tycia.
Naukowcy doszli do wniosku, że w 75% przypadków przejadanie się jest spowodowane właśnie „zajadaniem emocji”. Niestety nie sięgamy wtedy po świeże czy gotowane warzywa, ani nawet po owoce. Sięgamy po to, co jest łatwo dostępne, ma wiele cukru, soli, tłuszczu. Czipsy, paluszki, batoniki, drożdżówki, krakersy. Brak miłości, brak akceptacji, złe samopoczucie zajadamy kolejną kaloryczną przekąską. Bardzo łatwo o usprawiedliwienie – mamy ich tysiące! A to szef nas zdenerwował, a to pokłóciliśmy się z koleżanką, a to partner nas rozczarował. Pocieszamy się czymś słodkim. I nie jest to jedzenie by zaspokoić odczuwany głód.
Zobacz także: Niedobory żywieniowe wpływają na zaburzenia nastroju i ryzyko rozwoju depresji
Dlaczego jemy, chociaż nie jesteśmy głodni?
Według badań cytowanych na webmd.com, eksperci dzielą przyczyny na pięć kategorii:
- Myślowe, gdy jedzenie jest wynikiem niskiego poczucia własnej wartości, albo gdy jest wymówką (np. „nie chce mi się nic, muszę zjeść coś słodkiego”)
- Emocjonalne, gdy jedzenie jest odpowiedzą na przeżywany stres, napięcie, depresję, złość, niepokój czy samotność. W ten sposób „wypełniamy pustkę” i bardzo łatwo budujemy obronny „mur” z tłuszczu.
- Społeczne , w towarzystwie, obecności innych ludzi, np. po to by zachęcić innych do jedzenia, by dopasować się do towarzystwa, by nie robić komuś przykrości („bo wypada chociaż spróbować”)
- Sytuacyjne, czyli w sprzyjających okolicznościach: w restauracji, widząc określony rodzaj jedzenia np. podczas oglądania reklamy, mijając piekarnię. Jedzenie może być także powiązane z określonymi czynnościami, np. oglądaniem telewizji, uczestniczeniem w wydarzeniach sportowych, chodzeniem do kina, itd..
- Fizjologiczne - gdy np. mamy napady wilczego głodu spowodowane pomijaniem posiłków w ciągu dnia, albo np. jedzenie, żeby zaleczyć ból głowy itd.
Zobacz także: Wysoko przetworzona żywność, fast food - uzależnia mózg jak narkotyki
Odwróć uwagę od jedzenia
Jak już pisaliśmy w artykule „Inny świat odchudzających się”, przyczyny nadwagi mogą mieć swoje korzenie bardzo głęboko i czasem jedynie psychoterapia jest w stanie nam pomóc. Gdy jednak zrobimy pierwszy krok i rozpoznamy przyczyny przejadania się i jedzenia nie z głodu, a z emocji, zróbmy kolejny – odwróćmy uwagę od jedzenia. Wyjdź na spacer z psem, zadzwoń do przyjaciółki, weź relaksującą kąpiel, zrób pięć przysiadów i kilka ćwiczeń oddechowych, zacznij czytać dobrą książkę, posprzątaj.
Przede wszystkim jednak, naucz się odprężać i zrzucać z siebie stres każdego dnia. Warto także popracować nad asertywnością.
Zobacz także: Co to jest asertywność?
Rozwój osobisty
Dziś każdy chce być sobą i od słuchania innych na temat tego jak być sobą... jeszcze bardziej oddalamy się od siebi. Dlatego zebraliśmy dla Was 5 prostych wskazówek od eksperta na temat autentyczności Stephena Josepha, psychologa zajmującego się badaniem rozwoju człowieka.
Zdrowie holistyczne
Czy kochamy swoje własne serce? Czy umiemy o nie dbać? Oto 18 rzeczy, które możesz robić dla swojego serca. Wprowadź je w swój codzienny styl życia, a obniżysz ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 92%.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?