- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 19 maj 2015 19 maj 2015
Perfekcyjna pani domu, perfekcyjny pracownik, perfekcyjna mama, perfekcyjna żona.
Co to oznacza ....W domu zawsze porządek, dzieci chodzą jak zegarek - jeśli nie to słyszą głośny krzyk, w pracy zawsze na czas, ponad czas, czasem i nadgodziny. Brzmi pięknie, ale ile kosztuje?
Perfekcjonizmu to stan zgodny z założeniami. To złudne uczucie kontroli nad wszystkim co nas otacza, poczucie spokoju, jeśli wszystko idzie tak jak powinno.
Co jednak kiedy coś nie idzie po myśli, lub zbyt wiele rzeczy w około wymyka się spod naszej kontroli ?
Perfekcjonizm to nic innego jak wzmożone zużycie energii skupionej na oczekiwaniach. Ciągły bieg za dorównaniu lepszym, bo perfekcja nie zna granic.
Przeczytaj także:Postawa: Wszystko, albo nic - Czy jesteś perfekcjonistką?
Co otrzymujemy w zamian?
Zmęczenie nie tylko mentalne, trzymające wszystko pod kontrolą, ale i fizyczne, będące skutkiem podążania za wymogami umysłu. Wszystko trzyma nas w ciągłej gotowości, kontroli, podążaniu w byciu najlepszym, zabierając przestrzeń na relaks, obserwację i odpuszczenie.
Dla niektórych relacja między wysiłkiem a poddaniem się jest jednak znacznie bardziej uciążliwa. Jeśli jesteś perfekcjonistką, dla której poddanie się zależy od tego, co jest poza Twoją kontrolą, możesz mieć problem z pozwoleniem sobie, by uniósł Cię bieg wydarzeń.
Zobacz także: Perfekcyjny Melancholik – wytrwały i lojalny... pesymista. O wykorzystywaniu potencjału temperamentu w pracy cz.3
Jakie to ma powiązanie z praktyką jogi?
Joga to nie tylko czas w którym, dbasz o wewnętrzny spokój, rozluźnienie i ukształtowanie ciała. To również świetny moment na obserwację siebie.
Objawami, które możesz zaobserwować podczas zajęć jogi, świadczącymi o tym, że poziom perfekcjonizm wychodzi poza jego zdrowe granica są:
- częste bóle po zajęciach jogi utrzymujące się dłużej niż dzień
- kontuzje
- ciągłe porównywanie się z innymi uczestnikami
- brak skupienia podczas wykonywania savasany
- nieodczuwalnie relaksu na koniec zajęć
- złość spowodowana nieopanowaniem asan
- brak akceptacji dla własnych ograniczeń
Zaczynając od wejścia na matę, kiedy na pierwszych zajęciach nerwowo zaglądamy na matę sąsiadki porównując swoje dokonania, skończywszy na karceniu się za niewykonanie asan.
To wszystko świadczy o braku umiejętności słuchania swoich potrzeb oraz skierowaniu uważności na zewnątrz. Taki stan często powoduje zmęczenie, ciągłą gonitwę jak chomik w kołowrotku i zagubienie. To co najważniejsze znajdują się w Tobie. Umiejętność akceptacji i obserwacji skierowanej do wewnątrz daje spokój, harmonie i zapanowanie nad umysłem.
Obserwacja siebie podczas praktyki JOGI to dobry moment na poznanie zachowań odzwierciedlających codzienne schematy. Jak łatwo nam obserwować innych, zamiast słuchać wewnętrznego głosu intuicji. Co oznacza wewnętrzny głos dla tych, którzy podążają za oczekiwaniami innych?
Zobacz także: Dążenie do doskonałości wyboru – czy jesteś maksymalistką?
Receptą na pracę z perfekcjonizmem jest dojście do wszechogarniającej akceptacji. To jeden z darów praktyki jogi. Kiedy przestaniemy identyfikować się ze sprawami, na które nie mamy wpływu, jesteśmy na dobrej drodze, aby znaleźć wewnętrzne rozluźnienie, którego nikt i nic nie może nam odebrać. Nie walczymy z tym co jest poza naszym zasięgiem, nie staramy się naprawić czegoś, czego naprawić się nie da. Uwalniamy wtedy swoją energię, a siła, którą niesłusznie zainwestowaliśmy w walkę może teraz służyć innym celom.
Ekspert Wellnessday.eu: Agata Surdy-Kruszyńska
Agata Surdy-Kruszyńska - Nauczycielka jogi, trenerka biznesu, akredytowany coach ICF ACC.