- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 28 sierpień 2014 28 sierpień 2014
Mózg reaguje pożądaniem cukru, tłuszczu czy słonych potraw w taki sam sposób, jak uzależnia się od narkotyków – donoszą badania opublikowane w piśmie Archives of General Psychiatry. Ashley Gearhardt z Yale University wraz z zespołem badawczym odkryła, że niektóra żywność wciąga nas w nałóg, zupełnie tak jak... uzależnienie od narkotyków.
Przeanalizowano mózgi 48 młodych kobiet, które były wystawione na pokusę czekoladowego shake'a albo... napoju bez smaku. Na podstawie danych zgromadzonych poprzez rezonans magnetyczny (fMRI), zespół odkrył, że przednia kora zakrętu obręczy i przyśrodkowa kora okołooczodołowa – dwa obszary związane z uzależnieniem od narkotyków – "pożądały" także czekoladowego shake'a i to niezależnie od wagi kobiet. Uzależniające produkty spożywcze, mogą częściowo tłumaczyć trudności w osiągnięciu trwałego spadku masy ciała, tłumaczą naukowcy. Do takich produktów należą głównie bogate w dodatki chemiczne fast foody. Wysoko przetworzona żywność, obfita w dodatki i polepszacze (jak np. Glutaminian sodu, aspartam, syrop kukurydziany) silnie uzależnia. Naukowcy twierdzą, że MSG, czyli glutaminian monosodowy, do tego stopnia pobudza mózg, że w rzeczywistości powoduje jest neurologiczne uszkodzenie.
Z kolei zwykłe produkty i potrawy (te naturalne, nieprzetworzone), nie wywołują takich właściwości uzależniających mózg, ponieważ natura wcale nie chciała aby nasze kubki smakowe i mózg były nadmiernie stymulowane. Stąd brak uzależnień od danego warzywa czy owocu. Zaś kolorowe śmieciowe jedzenie, okazuje się niewiele różnić od.... substancji chemicznych zawartych w narkotykach – w taki sam sposób wpływają na mózg.
Zobacz także: Aspartam przyczynia się do wzrostu ryzyka zawału serca i śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego
Co ciekawe, inne badanie opublikowane w Frontiers in Psychology – tym razem przeprowadzone przez Australijskich naukowców - wykazało, że na skutek śmieciowego jedzenia nie tylko tyjemy, ale także – unikamy normalnej, zbilansowanej diety. Testy były przeprowadzane na młodych gryzoniach, które po dwóch tygodniach kiepskiego odżywiania (ciasta, ciasteczka, kluski), nie tylko przytyły o 10 procent, ale także zmieniło się ich zachowanie. Stały się obojętne na swoje wybory żywieniowe i straciły naturalną preferencję do wybierania zdrowej żywności. Zmiana trwała jeszcze jakiś czas po zakończeniu eksperymentu, zanim szczury, na powrót sięgały po winogrona czy wiśnie. I tutaj naukowcy stwierdzili, że dieta bogata w produkty typu fast food powoduje trwałe zmiany w części mózgu odpowiedzialnej za "nagrodę", w tym kory okołooczodołowej.
Zobacz także: Dlaczego jemy, chociaż nie jesteśmy głodni? Emocjonalne tycie.
Źródła:
http://www.naturalnews.com/032255_junk_food_drug_addiction.html
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2735848/Is-fat-Junk-food-kill-appetite-healthy-scientists-warn.html