- Szczegóły
- Opublikowano: 12 luty 2013 12 luty 2013
Najprostsza technika medytacji polega na koncentracji uwagi na oddechu. Medytacja ta uspokaja umysł, wycisza i przygotowuje do bardziej zaawansowanych technik medytacyjnych. Dzięki tej technice poczujesz się lekko, ponieważ obserwując oddech, nie podążając za myślami, uwalniasz się od natłoku myśli, uwalniasz się od gonitwy myśli. Pozostawiając myśli samym sobie wreszcie możesz uwolnić się od nich, naprawdę zrelaksować i naprawdę odpocząć. Przestaniesz kontrolować rzeczywistość i nauczysz się ufać życiu.
Medytuj w ten sposób regularnie, choćby 15 minut rano i wieczorem, a po pewnym czasie zaobserwujesz wspaniałe efekty. Powodzenia.
ZADANIE NA DZIŚ
Usiądź na poduszce ze skrzyżowanymi nogami bądź na krześle. Zadbaj, aby kręgosłup był pionowo. Jeśli masz problem z utrzymaniem kręgosłupa pionowo przez dłuższy czas, usiądź oparta o ścianę.
Ułóż dłonie na szczytach ud bądź połącz dłonie na brzuchu. Rozluźnij całe ciało zachowując wyprostowane plecy. Zamknij oczy...
Przenieś uwagę na oddech. Zacznij obserwować wdech i wydech. Nie powtarzaj w umyśle słów, „wdech” lub „wydech”, lecz po prostu bądź świadoma, że wdychasz i wydychasz powietrze. Nie zmieniaj oddechu ani go nie reguluj. Poczuj ruchy klatki piersiowej wraz z oddechem, poczuj przepływ powietrza przez nos, dotyk wydechu na skórze pod nosem... Czuj wdech i czuj wydech... Wczuwaj się w oddech z najdrobniejszymi szczegółami, tak jakby to była teraz najważniejsza rzecz na świecie...
Po pewnym czasie zorientujesz się, że już nie obserwujesz oddechu tylko rozmyślasz o przyszłości, przeszłości lub oceniasz rzeczywistość... Kiedy tylko zorientujesz się, że tak się stało, spokojnie powróć do obserwacji oddechu... czuj oddech... czuj wdech i wydech... Cierpliwie i spokojnie rób tak za każdym razem, kiedy uwaga odpłynie, a zauważysz, że okresy obserwacji oddechu zaczną się wydłużać. Po pewnym czasie zauważysz także, że jesteś w stanie poczuć coraz więcej szczegółów, że zwiększa się twoja wrażliwość odczuwania.
Medytuj w ten sposób przez pół godziny, najlepiej jeśli nastawisz budzik w telefonie by nie musieć kontrolować czasu. Kiedy czas dobiegnie końca, połącz dłonie na mostku i pochyl głowę przed sercem, w duchu podziękuj się za tę medytację. Unieś głowę i powoli otwórz oczy.
Katarzyna Chustecka
W temacie medytacji polecamy także artykuły:
oraz Dzień 7 z programu wellness ODKRYJ W SOBIE KOBIETĘ SUKCESU:
ZRELAKSUJ SIĘ PRZY MUZYCE
Dziś polecamy płytę z muzyką do masażu: Ayurveda.
Orientalna muzyka w aranżacjach współczesnych brzmień i etnicznych instrumentów. Wspaniała gratka nie tylko dla koneserów. Muzyka doskonała do wszystkich zabiegów terapeutycznych, relaksacyjnych i odnowy biologicznej. Spełniając wymagania współczesnego odbiorcy kompozytor przenosi słuchacza w magiczną otchłań mistycznych doznań. Naturalne brzmienia nie tylko zachwycają swym wdziękiem, ale również pobudzają pozytywnie zmysły. Z taką muzyką odbyć podróż marzeń naprawdę nie jest trudno. Wystarczy tylko włączyć i posłuchać. Stylowa wokaliza odkryje najgłębszą otchłań wyobraźni.
Doskonałe uzupełnienie zabiegów relaksacyjnych i masaży jako podkład muzyczny.
Fragmentów utworów możesz posłuchać tutaj >>
Dzień poprzedni:
DZIEŃ 9: Muzyka w walce ze stresem
Już jutro w programie:
DZIEŃ 11: Ćwiczenie na dobre samopoczucie
Program wellness CZAS NA RELAKS, to 14 dni metod walki ze stresem i ćwiczeń relaksacyjnych. Program jest bezpłatny i trwa od 4 do 17 lutego. Po tym czasie oglądanie programu i uczestniczenie w nim wymaga zalogowania na portalu Wellnessday.eu.
Partnerzy programu wellness CZAS NA RELAKS: