- Szczegóły
- Opublikowano: 08 styczeń 2012 08 styczeń 2012
Czy można medytować samodzielnie? W jaki sposób to robić na co dzień? Radzi Katarzyna Chustecka, instruktorka hatha jogi i medytacji, socjolog, założycielka Ośrodka Dobrych Praktyk Radzenia sobie ze Stresem EQUANIMUS.
Oczywiście, każdy może medytować samodzielnie. Medytacja w grupie dobra jest na początku drogi, i raz na jakiś czas. Daje napęd, inspirację i wsparcie. Inaczej medytuje się w grupie, a inaczej samodzielnie. W tym drugim przypadku potrzeba więcej samodyscypliny i konsekwencji.
Oto kilka wskazówek:
1. Najlepiej umówić się ze sobą na stałą godzinę, np. rano przed pracą, lub tuż przed snem. Druga rzecz to stałe miejsce. Osobna, niewielka przestrzeń przeznaczona (najlepiej wyłącznie) do medytacji. Warto by domownicy wiedzieli o naszych planach tak, żeby nikt nam nie przeszkadzał.
2. Zadbajmy o komfort tych kilkudziesięciu minut. Jeśli po domu biegają dzieci i jest głośno, pomaga użycie korków do uszu - przynajmniej na początku, potem kiedy nabierzemy biegłości w medytacji, bodźcie zewnętrzne mniej będą nam przeszkadzać.
3. Siadamy na poduszce bądź na krześle z nogami skrzyżowanymi lub jeśli ta pozycja jest zbyt niewygodna - siadamy na krześle tak, aby stopy całą swoją powierzchnią dotykały podłoża. Najważniejsze, aby kręgosłup utrzymywać prosty. Dłonie luźno.
4. Nastawiamy buzik/alarm w komórce na pół godziny. I utrzymując tę postawę, zamykamy oczy i skupiamy się na zauważaniu oddechu. To wszystko. Zauważamy wdech, następnie zauważamy wydech. To wszystko. Oczywiście zaraz zauważymy też wszystko to co mamy w głowie - całe szaleństwo myśli, które odciąga uwagę od koncentracji na oddechu. Ale to nic, tak już jest, zwłaszcza na początku. Bez złości czy zniecierpliwienia, z serdecznoscią i życzliwością dla siebie, wracamy uwagą do oddechu.
To wszystko, pół godziny dziennie. Codziennie. Na początek.
Ale zaczynać najlepiej jest w grupie i raz na jakis czas zaglądać na grupowe medytacje.
fot. Svilen Milev, http://efffective.com/ sxc.hu
O ekspercie:
Katarzyna Chustecka: Instruktorka hatha jogi i medytacji, socjolog
Praktykuje jogę wg metody B.K.S Iyengara od roku 1998. Czerpała wiedzę od
najlepszych nauczycieli z Polski i zagranicy. Odbyła kurs w Ramamani Iyengar
Memorial Yoga Institute w Punie w Indiach oraz u Sharata Arory na Goa.
Posiada licencję instruktora rekreacji w zakresie ćwiczeń psychofizycznych,
uczestniczy w Kursie Nauczycielskim Introductory II.
Założycielka Ośrodka Dobrych Praktyk Radzenia sobie ze Stresem EQUANIMUS na
warszawskim Wilanowie,gdzie prowadzi zajęcia jogi, relaksacji i medytacji.
Interesuje się związkiem ciała z psychiką, oraz wpływem asan jogi na cykl
miesięczny i rytm życia kobiety. Mama dwóch córek.