- Szczegóły
- Opublikowano: 17 luty 2011 17 luty 2011
Motyw ogrodu bardzo często wykorzystywany jest w różnego rodzaju ćwiczeniach relaksacyjnych i medytacyjnych. Nic dziwnego – ludzki umysł można w jakimś stopniu porównać do ogrodu; tak jak pielęgnujemy nasz ogród poprzez dbanie o rośliny, wyrywanie chwastów i odpowiednie nawadnianie, podobnie możemy troszczyć się o spokój naszego umysłu, pozbywając się niepotrzebnych myśli i trujących emocji.
Paul Roland w książce „Uzdrawiające medytacje” wielokrotnie wykorzystuje wizualizacje ogrodu w ćwiczeniach medytacyjnych. Jedno z nich ma szczegolne znaczenie gdy jesteśmy zestresowani i poszukujemy wytchnienia. Czasem natłok spraw z jakimi mamy do czynienia na co dzień, ogromny bagaż obowiązków i odpowiedzialności sprawia, że brakuje nam dystansu do siebie, świeżego spojrzenia na jakiś problem, badź umiejętności odpoczynku. W tym celu powinniśmy znaleźć swoje wewnętrzne miejsce. Dla kochających zieleń, przyrodę i naturalność najodpowiedniejszym miejscem będzie właśnie ogród, który odwiedzimy oczyma wyobraźni. Ćwiczenie, które wam polecamy jest proste do wykonania i nie zajmuje dużo czasu, za to już po pierwszym razie dostrzeżecie jego elementy.
Ćwiczenie „Tajemniczy ogród”
Aby ćwiczenie relaksacyjne przyniosło oczekiwany skutek, musimy zapewnić sobie kilkanaście minut spokoju. Wyłączmy telefony, powiedzmy najbliższym, że przez kolejne dwadzieścia, trzydzieści minut będziemy niedostępni. Możemy udać się do swojego prawdziwego ogrodu, bądź po prostu usiąść w wygodnym fotelu. Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie ogród. Podczas pierwszej wizyty w tym wewnętrznym ogrodzie, możemy być zaskoczeni panującym w nim chaosem. W wyobraźni rozpocznijmy prace porządkowe jakie wymaga nasz ogród – przystrzyżmy trawę, zamiećmy ścieżki, podlejmy rabaty, wstawmy wymarzone meble ogrodowe. Gdy wykonamy te działania, przyjrzyjmy się kwiatom, skupmy się na dochodzących z naszego ogrodu dźwiękach i aromatach. Cieszmy się spokojem, jaki panuje w naszym ogrodzie. Wychodząc z naszego ogrodu do rzeczywistości, zabierzmy ten spokój ze sobą. Poruszajmy się wolno i ze skupieniem. Poczujmy jak nasze ciała odprężyły się i wyciszyły.
Więcej medytacji znajdziecie w książce P.Roland „Uzdrawiające medytacje”, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003
Artykuł ukazał się w Wydaniu Specjalnym magazynu OGRODOWA GALERIA Design & Shopping "Tarasy, balkony, wnętrza" w 2010 roku