- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 27 listopad 2015 27 listopad 2015
Jest wiele powszechnych przekonań i mitów dotyczących planowania kariery, z którymi spotykamy się na co dzień. Zobacz, które z nich są Twoimi przekonaniami i sprawdź, czy to czasem one nazbyt Ciebie nie ograniczają.
MITY:
1. Nie pozwól by jakieś wydarzenie sprawiło, że zmienisz plany
A dlaczego nie? Nazbyt często trwamy w ideologicznej konsekwencji, a tymczasem życie to ciągła zmiana – zmieniają się okoliczności, zmieniają się ludzie, zmieniają się zainteresowania. To co było marzeniem 5-letniej Ani, niekoniecznie będzie marzeniem 20 letniej Anki, zaś 35-letnia Anna może odkryć zupełnie nowe powołanie życiowe. Życie się zmienia, plany się zmieniają także. Choć wytrwałość jest bardzo cenioną i pożądaną cechą, to jednak nie może przesłonić innych elementów: choćby tego głosu ze środka, zwanego intuicją, który podpowiada, że ten kierunek już nam nie służy.... Pewnie, że dobrze mieć cel, ale czasem może się okazać, że w jego realizacji, lepiej będzie zwerfykować oczekiwania, możliwości i.... plany.
Zobacz także: 5 najczęściej popełnianych błędów przy wyznaczaniu i realizacji celów
fot. Zdjęcie nadesłane na konkurs "Uchwycić kobiecość", można obejrzeć w galerii portalu
2. Wybierz swoją ścieżkę kariery i konsekwentnie nią podążaj
Świat zna zbyt wiele przypadków, kiedy to ludzie będący korporacyjnymi szczurami w pewnym momencie mówią "Nie, dziękuję" drabinie awansu i odpływają na bok. Jedni z nich znajdują szczęście w zupełnie innych czynnościach, część z nich odnosi sukcesy na nowych polach, a część z nich ma ten spokój o jaki im chodziło. Nie ma jednej uniwersalnej rady na to jak żyć – tak samo nie ma jednej uniwersalnej rady na życie zawodowe. Lepiej wcześniej zmienić kierunek działań, niż pozwolić by stres, czy wypalenie zawodowe objawiło się w chorobach ciała czy duszy, nie mówiąc już o zrujnowaniu życia rodzinnego.
3. Rób wszystko co się da, aby Twoje marzenia spełniły się
To pułapka. Nie każde bowiem marzenie nadaje się do spełnienia. Czasem spełnione marzenia przynoszą więcej kłopotów, niż pożytku. I gdzieś podświadomie to wiemy. Zanim zapętlisz się w spirali realizacji marzeń z amerykańskimi poradnikami motywacyjnymi w ręku, daj sobie chwilę wytchnienia i zajrzyj wgłąb siebie, by sprawdzić, które marzenia chcesz realizować, a o czym wolisz tylko marzyć. Człowiek marzy o wielu rzeczach i trudno byłoby realizować je wszystkie. Pamiętaj też, że sama droga realizacji jakiegoś marzenia powinna już dawać satysfakcję – inaczej osiągniesz marzenie i nawet tego nie zauważysz – bo będziesz już ślepo podążać za następnym. Tym tempem wypalisz się szybciej niż ogarek świecy na cmentarzu – i równie ponure będzie Twoje życie, bo nie będziesz umieć czerpać radości z codziennych drobnostek.
4. Podejmuj pracę tylko gdy masz do niej kwalifikacje
Cóż, jeżeli mowa o zawodzie chirurga czy elektryka – na pewno kwalifikacje są niezbędne. Niemniej jest dużo zawodów, w których bardziej liczy się to, jaki człowiek ma charakter, osobowość, niż posiadane na dzień startu kwalifikacje. Pamiętaj, że łatwiej zdobyć kwalifikacje niż zmienić charakter, jeżeli zatem wewnętrzny głos podpowiada Ci, że być może sprawdzisz się w innej dziedzinie – może czas zaryzykować (patrz punkt niżej). Pewna pani prezes rzuciła stanowisko w wielkiej firmie by tworzyć bukiety we własnej kwiaciarni. Szaleństwo?Czytaj dalej!
5. Czasem trzeba zaryzykować, gdy nie znasz konsekwencji.
Można się sparzyć, jasne. A można i cieszyć ciepłem ogniska. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć rezultaty.
6. Poczekaj na dobry moment
A skąd będziesz wiedzieć, że jest dobry? Jedni mówią, żeby nie czekać, a działać tu i teraz. To też nie zawsze się sprawdzi. Bądź czujna, otwarta, zauważaj szanse – wtedy działaj. Czasem warto poczekać, uzbroić się w arsenał (chociażby argumentów, gdy idziesz na rozmowę z szefem o podwyżkę), a czasem lepiej zadziałać spontanicznie.