- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 13 grudzień 2015 13 grudzień 2015
Cukier jest dodawany niemal do wszystkich przetworzonych produktów jakie znajdziemy w na sklepowych półkach. Producenci dodają go nawet do ostrych sosów, keczupów, musztardy - produktów, które nie są słodkie. Ten ukryty cukier w połączeniu z jawnym, jaki serwujemy sobie każdego dnia w postaci ciastek, czy cukierków, poważnie niszczy nasz organizm przyczyniając się (abo nawet powodując) powstawanie chorób metabolicznych. Oto kilka sposobów na zmniejszenie obecności cukru w naszej codzienniej diecie - nawet jeżeli zastosujesz tylko kilka punktów, to już wyjdzie Ci tylko na dobre.
fot. Zdjęcie nadesłane na konkurs "Uchwycić kobiecość", można je obejrzeć w galerii portalu
1. Zrezygnuj z kolorowych napojów gazowanych
Po co Ci sztuczne, chemiczne dodatki? Jeżeli lubisz bąbelki, wypij sobie od czas do czasu gazowaną wodę mineralną. Lubisz smak? Dodaj do niej listki mięty, łyżeczkę soku z cytryny czy z pomarańczy (wyciśniętego samodzielnie)
Zobacz też: Dbasz o ciśnienie? Nie pij słodkiego!
2. Zrezygnuj z soków
Sok to NIE JEST kolejna porcja warzyw czy owoców, jak usiłują nam wmówić reklamy. Sok (taki ze sklepu) to najczęściej rozcieńczony wodą koncentrat naładowany barwnikami, dodatkami smakowymi i... dodatkową dawką cukru (czy fruktozy, czy syropu glukozowo-fruktozowego). Jeżeli robisz soki samodzielnie, w domu – też uważaj, bo wyciskając jedynie sok, pozbawiasz się między innymi błonnika, który pełni wiele cennych funkcji w organizmie.
Zobacz: Uważaj na te cukry: fruktoza bardziej sprzyja otyłości niż glukoza
3. Zrezygnuj z kupnych słodyczy
Żadnych ciastek czy ciasteczek. Omijaj po prostu półki ze słodyczami. DA SIĘ. Przemożną ochotę na coś słodkiego zaspokój kupując sobie słodki owoc i zjadając go w całości. Wybór jest spory – od krajowych, słodkich jabłek czy gruszek, po egzotyczne kiwi, banany, czy papaje, mango a nawet kaki.
4. Dawaj mniej cukru w domowych wypiekach
Niektóre przepisy są aż przesłodzone. Szklanka cukru na 1,5 szklanki mąki w cieście z owocami? Może człowieka zemdlić. Dodawaj połowę cukru, jaki masz w przepisie. Albo nawet 1/3. Kompot słodź daktylami bądź odrobiną miodu.
5. Czytaj etykiety
Cukier jest teraz dodawany do wszystkiego i to w dodatku pod wieloma nazwami. Bądź świadomym konsumentem, czytaj etykiety. Pamiętaj, że często cukry są schowane na etykiecie – czyli kryją się pod nazwą "węglowodany".
6. Im mniej żywności przetworzonej tym lepiej
To naczelna zasada nie tylko dotycząca cukru. Im żywność bardziej przetworzona, tym zazwyczaj gorzej dla Twojego organizmu. Keczup to nie to samo co pomidor. Frytki, to nie ziemniaki. Batonik zbożowy to nie płatki owsiane. Ananas z puszki, to nie jest ananas świeży... I tak dalej...
7. Wysypiaj się
Im mniej śpisz, tym bardziej tyjesz, o tym już pisaliśmy ( Im mniej śpisz, tym bardziej tyjesz, alarmują naukowcy). Niewyspany organizm domaga się energii i to tej najszybciej przyswajalnej. Sięgamy wtedy po wszystko co znajduje się pod ręką, albo kupujemy sobie słodkie rzeczy.
8. Nie trzymaj słodyczy w domu
Nie kupuj na zapas. Najlepiej w ogóle zapomnij, że istnieją takie regały w supermarkecie. Załóż sobie skarbonkę i każdą złotówkę, którą wydałabyś na ciastko czy wafelka, wrzucaj do skarbonki. Najlepiej gdy będziesz miała cel – co sobie kupisz zamiast. Może wycieczkę w ciekawe miejsce? Nowy rower? Oszałamiające buty? A może przeznaczysz pieniądze na rozwój osobisty? Albo cele charytatywne?
9. Nie słodź
Przestań słodzić kawę czy herbatę – wtedy naprawdę poznasz ich smak. Eksperymentuj w tym czasie z rodzajami herbat – próbuj czerwonych, białych, ziołowych. Jeżeli lubisz słodką herbatę, spróbuj eksperymentować z naturalnie słodkimi dodatkami jak... owoce. Zaparz sobie w imbryku czerwoną herbatę czy białą herbatę, dodaj kilka kawałków gruszki, jabłka czy pomarańczy. Taka herbata ma lekko słodki smak, mimo że nie dodajesz do niej ani odrobiny cukru.
9. Zauważ i zmień szkodliwe nawyki
Jeżeli jesz słodkie do kawy – przestań pić kawę, a wybierz np. yerba (jeszcze większa dawka energii, niż kawa). Jeżeli zwykle po słodkości sięgasz po południu – miej w tym czasie pod ręką owoc, albo zapisz się na popołudniowy kurs języka angielskiego. Jeżeli jesz słodkie zawsze gdy jest ci smutno – wypisz listę 10 rzeczy jakie możesz robić gdy jest ci smutno, a które nie uwzględniają jedzenia (a potem zacznij to robić!). Metod jest wiele, najważniejsze to zauważyć KIEDY sięgasz po słodkie i z JAKIEGO POWODU. Czasem zagłuszamy emocje (zobacz: Dlaczego jemy, chociaż nie jesteśmy głodni? Emocjonalne tycie.), czasem jemy do towarzystwa (Zobacz: Obżartuch czy smakosz? Jaki typ odżywiania się reprezentujesz? i Kobiety kopiują swoje nawyki żywieniowe)
Inne artykuły na temat cukru:
Negatywny wpływ spożywania cukru na zdrowie
Przykra prawda: cukier szkodzi zdrowiu i tuczy