- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 15 czerwiec 2016 15 czerwiec 2016
Dzisiejsze pożywienie zawiera dużo mniej magnezu, niż kiedyś. Wszystko przez sztuczne nawozy, ogromną ilość przetworzonej, oczyszczonej mąki w diecie, a także wszechobecność konserwantów. Także wysoka temperatura przygotowania produktów znacząco pozbawia je obecności magnezu. Ponadto stres jaki przeżywamy, leki, jakie bierzemy - zużywają nasze pokłady magnezu w organizmie. Tymczasem jest to pierwiastek niezbędny dla zachowania zdrowia!
Badania nad chlorkiem magnezu sięgają 1889 roku. Pierre Delbet, francuski internista i wykładowca, zastosował chlorek magnezu do leczenia ran żołnierzy podczas pierwszej, ponieważ okazało się, że zwalcza infekcje, a do tego nie powoduje skutków ubocznych. Ponadto stosował on chlorek magnezu do leczenia choroby Heinego-Medina, zapalenia gardła, astmy, alergii, zapalenia płuc, grypy, zatruć pokarmowych, zapalenia jelit, ropni, czyraków, świnki – wszystko z pozytywnym skutkiem. Delbet odkrył, że magnez chronił także przed powstawaniem komórek rakowych. Badania nad magnezem prowadził także inny francuski lekarz – Nevue, który wyleczył chlorkiem magnezu błonnicę u pacjentki. Powtórzył to u 64 kolejnych pacjentów i mimo to, nie otrzymał od organów sanitarnych, ani od Francuskiej Akademii Medycznej zgody na rozpowszechnienie tej metody leczenia. Nawet gdy chlorkiem magnezu wyleczył uważaną za nieuleczalną Heinego-Medina – Francuska Akademia Medyczna nie zmieniła zdania. Widać zastosowanie chlorku magnezu, dość taniego w produkcji i nie powodującego skutków ubocznych, stało w sprzeczności ze sponsorującymi uczelnie medyczne kartelami farmaceutycznymi.
Magnez jest obecny w 99% komórek i odpowiada za regulację przepuszczalności błony komórkowej przyswajanie składników mineralnych. Ponad to magnez:
- wspomaga działanie mięśni, odpręża włókna mięśniowe, zapobiega skurczom
- dzięki niemu prawidłowo funkcjonuje ponad 300 enzymów
- działa w reakcjach metabolicznych cukrów i tłuszczy (zwłaszcza cholesterolu)
- konieczny do utrzymania prawidłowego PH organizmu
- odpowiada za produkcję przeciwciał
- pobudza reakcje obronne organizmu
- pomaga utrzymać niskie ciśnienie, wspomaga krążenie krwi, rozszerza naczynia krwionośne zapobiegając miażdżycy
- reguluje skurcze mięśnia sercowego, zmniejsza arytmię
- zmniejsza o połowę ryzyko śmierci w pierwszych dwóch tygodniach po zawale
- zwalcza infekcje skórne i łagodzi dolegliwości dróg oddechowych (np. łagodzi skurcze podczas kaszlu)
- jest pomocy w leczeniu alergii objawiających się dolegliwościami takimi jak katar sienny, pokrzywka, astma, wysypka, nieżyt nosa. Wszystko dzięki temu , że ma działanie przeciwalergiczne i antyhistaminowe. Łagodzi także swędzenie – w przypadku reakcji alergicznych na skórze chlorek magnezu można stosować i do miejscowo i doustnie
- reguluje nastrój, zwalcza depresję, zmniejsza stres, łagodzi stany lękowe
- ułatwia sen – badania wskazują że niedobór magnezu jest często jedną z przyczyn problemu z przesypianiem całej nocy – osoba cierpiąca na niedobór, wielokrotnie budzi się w ciągu nocy. W tym miejscu warto także wspomnieć, że niedobór wapnia uniemożliwia zaśnięcie.
- wspomaga wzrost kości, wzmacnia zęby, paznokcie
- wraz z insuliną wpływa na zmniejszenie nadmiernej ilości cukru we krwi, dlatego zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę
- zapobiega osteoporozie (obecność magnez jest niezbędna aby kości mogły wchłonąć wapń i fosfor), wspomaga także usuwanie nadmiaru wapnia zapobiegając zapaleniom stawów
- wspomaga odchudzanie uaktywniając proces spalania tłuszczów, a także jest pomocny w niwelowaniu objadania się z powodu stresu, a nie głodu. Wspomaga także pracę jelit, zapobiega zaparciom.
- spowalnia starzenie się – niestety już po 40 roku życia zmniejsza się ilość magnezu w organizmie, dlatego wraz z upływem lat coraz więcej magnezu jest nam potrzebne
- wspomaga mózg, korzystnie wpływa na zapamiętywanie, uczenie się, sprzyja rozwojowi synaps. Ponadto magnez uniemożliwia gromadzenie się aluminium w mózgu, które jak już dzisiaj wiadomo jest jednym z czynników powodujących chorobę Alzheimera i demencję.
- zmniejsza ryzyko udaru – każde 100mg magnezu dziennie obniża ryzyko udaru aż o 9% (wynikło z badań przeprowadzonych w Instytucie Karolinska w Sztokholmie)
- łagodzi bóle, także bóle głowy – niektóre rodzaje migren spowodowane napięciem mięśniowym można zniwelować poprzez zażywanie magnezu. Ponadto działając na poziomie systemu nerwowego i pobudzając neurony magnez odpowiada za skurcze i rozkurcze – czyli odprężenie mięśni. Dostarcza także energii do włókien mięśniowych i ułatwia usuwanie kwasu mlekowego który potęguje odczuwanie bólu. Dlatego może być także pomocny w bólach krzyża.
Przeczytaj koniecznie: Jak poznać niedobór magnezu w organizmie? Objawy niedoboru magnezu
Źródło: Giuseppe Maffeis. Magnez pierwiastek życia (serdecznie polecamy tę pozycję!)