- Szczegóły
- Opublikowano: 28 maj 2013 28 maj 2013
Naukowcy udowodnili własnie, że relaksujące właściwości nikotyny na jakie powołują się palacze to nic innego jak mit!
Choć wydaje się, że wyjście na małego dymka w trakcie godzin pracy, jest przerwą relaksacyjną – trudno o większą pomyłkę. Okazuje się, bowiem, że kilka tysięcy szkodliwych substancji wcale, a wcale nie pomaga nam się odstresować. Jeżeli cokolwiek związanego z papierosem pomaga nam się odstresować, to jest to tylko jedna rzecz: rzucenie palenia!
Brytyjscy naukowcy zmierzyli poziom niepokoju u niemal pięciuset palaczy – przed i po rzuceniu palenia. Jedna na pięć osób twierdziła, że palenie pomaga jej radzić sobie ze stresem. Wszyscy badani brali udział w programie NHS dotyczącym rzucenia palenia, co wiązało się z przejściem na np. plastry antynikotynowe i przestrzeganiem terminów spotkań. Sześć miesięcy po rozpoczęciu kursu 68 osób z 491 nadal nie paliło, a ich poziom niepokoju był niższy, niż w czasie gdy zaciągali się dymkiem. Najgorzej miały osoby, które spotkała porażka i mimo prób rozstania się z paleniem – nadal palili – ta grupa miała najwyższy odnotowany poziom niepokoju (wyższy niż w momencie rozpoczynania programu).
Naukowcy z Oxford University oraz King's College London twierdzą, że wiara w antystresowe działanie papierosa jest po prostu szkodliwa, a prawda jest dokładnie odwrotna – palenie prawdopodobnie wzmaga niepokój i poziom stresu.
Badanie zostało opublikowane w British Journal od Psychiatry.
Mamy nadzieję, że czytelniczki Wellnessday.eu są już na tyle świadome negatywnego wpływu palenia na zdrowie, że dawno już rozstały się z tym nałogiem. Jeżeli jednak macie jeszcze znajomych, którzy palą - podeślijcie im linka do tego artykułu!
Polecamy także książkę wydaną pod patronatem Wellnessday.eu:
Nie potrafię przestać palić. Wydanie drugie - Dr med. Otmar Carewicz, Daniel Boris Carewicz
Drugie wydanie niesamowicie skutecznego poradnika, dzięki któremu trwale rozstaniesz się z papierosem. Z
Zawarty w nim wielostopniowy program – introspekcja, kuracja odwykowa, stabilizacja i profilaktyka nawrotów – pomoże na stałe przejść na stronę niepalących. Każdemu może się udać, nawet jeśli chwilowo „osłabnie”.
Źródło: dailymail.co.uk
POLECAMY
Są tacy, którym się udało. Co jest potrzebne? Chęć rzucenia i silna wola. Czasem potrzebne jest coś jeszcze.... miłość, dziecko, stan konta. Nie ważne dlaczego rzucasz palenie. Ważne, żeby to się stało. Rzucić i nie palić nigdy więcej.
Do stresu przyzwyczailiśmy się już do tego stopnia, że stał on się zwykłym elementem codzienności. Odrobina motywującego stresu jest oczywiście pozytywna – wyostrza zmysły, mobilizuje umysł do działania, jednak długotrwały stres, o czym pisaliśmy wielokrotnie, jest niezwykle szkodliwy.
Silniejsi mężczyźni żyją dłużej
Mężczyźni, którzy dbają o swoją masę mięśniową, nie tylko zapewniają sobie lepszą pozycję na "rynku matrymonialnym", ale także - mają większe szanse na dłuższe życie. Przynajmniej według szwedzkich naukowców.
Naukowcy potwierdzają – mężczyznom trudniej wyczytywać emocje z twarzy innych osób
Naukowcy z Edinburgh University pokazali grupie mężczyzn i kobiet fotografie twarzy, a następne zapytali o emocje osoby na zdjęciu. W trakcie udzielania odpowiedzi, mózgi ankietowanych były skanowane, a czas odpowiedzi – mierzony.