- Szczegóły
- Opublikowano: 02 maj 2013 02 maj 2013
Naukowcy twierdzą, że dzięki postępowi medycyny i opieki medycznej, coraz częściej możemy cieszyć się młodością i... długowiecznością. Dzisiejszy 72-latek według nich ma takie same szanse na przeżycie jak.... 30-letni, prymitywny człowiek, który zajmował się zbieractwem... Przez osiem tysięcy pokoleń ludzi, największy spadek śmiertelności następił w ciągu ostatnich czterech.
Średnia długość życia w krajach rozwiniętych przekracza nawet 80 lat. Daily Mail publikuje badania Max Planck Institute for Demographic Research w Rostoku, w Niemczech - wydłużenie życia zawdzięczamy nowoczesnej opiece medycznej i dostępności leków. Naukowcy spojrzeli na plemiona łowiecko-zbierackie, których sposób życia nie zmienił się od pokoleń – na plemiona w Australii, Afryce, Ameryce Południowej i Filipinach. Stwierdzono, że w wieku trzydziestu lat, ci ludzie mają takie samo ryzyko śmierci, jak Japończyk w wieku lat 72. W rzeczywistości, wskaźnik śmiertelności wśród tych plemion był bliższy wskaźnikowi obserwowanemu wśród szympansów, niż wśród obywateli Japonii czy Szwecji... W wieku lat około 15, myśliwi i zbieracze mieli ponad stukrotnie większe ryzyko śmierci, niż jest to obecnie notowane.
Wyniki badania zostały opublikowane w Proceedings of The National Academy od Sciences.
Niestety, wszystko ma swoją cenę. Leki, które potrafią dziś leczyć wiele chorób, niosą ze sobą skutki uboczne. Chemia, która sprawia, że z jednego hektara pola można wyprodukować znacznie więcej jedzenia, a z jednego kurczaka nakarmić całą rodzinę – odkłada się w nas w postaci toksycznych złogów. Pierwotny człowiek nie słyszał o alergii, astmie, nowotworach i innych chorobach autoimmunologicznych – dziś jest to rzeczywistość ogromnej ilości osób. Nie zapominajmy, że za spadek śmiertelności odpowiedzialna jest poprawa higieny życia – dostęp do bieżącej wody, odprowadzanie ścieków. A także, że każdego roku miliony ludzi umiera z powodu błędów medycznych, infekcji i powikłań (pisaliśmy o tym tutaj: Pobyt w szpitalu - to ryzyko infekcji, a nawet śmierci - raport WHO).
Także jeżeli chcecie żyć dłużej w zdrowiu – dbajcie o naturalne odżywianie i aktywność fizyczną, a nie o pełną apteczkę w domu...
fot. sxc.hu
POLECAMY
Jak zachować zdrowie i młody wygląd przez długie lata? 5 filarów młodości.
Wszystkie metamorfozy jakie obserwujemy w telewizji dzięki modzie na tego typu programy w stacjach kobiecych, oferują zazwyczaj spektakularne efekty, ale... krótkotrwałe. Zmiana fryzury i garderoby świetnie poprawia humor (i wygląd) są to jednak działania powierzchowne. Dlatego jeżeli interesuje ciebie anty-aiging, zależy ci na młodym wyglądzie i sprawności przez wiele lat, powinnaś poznać pięć filarów młodości i dobrego zdrowia.
Jak żyć sto lat? Siedem zasad dr Clyde Yancy.
Badania statyczne twierdzą, że każdego roku średnia długość życia przeciętnego Polaka wydłuża się o 3 miesiące. Jednak w rankingu państw całego świata (2007 rok) pod względem oczekiwan długości życia znajdujemy się na 75 miejcu ze średnim wiekiem życia mężczyzn na poziomie 71 lat oraz kobiet – 79 lat. Jak dożyć setnych urodzin?
Na całym świecie ludzie mają różne sposoby na długowieczność. Już sam rozwój medycyny zapewnił nam spore wydłużenie średniej długości życia, niemniej, nadal to my sami jesteśmy w głównej mierze odpowiedzialni za jego jakość. Niemałe znaczenie ma tutaj nasz sposób odżywiania się. Co powinniśmy jeść aby długo żyć?
Preparaty multiwitaminowe nie wpływają pozytywnie na serce, za to mogą wywołać wysypki
Po raz kolejny okazuje się, że farmakologia może wyjść... bokiem. Otóż naukowcy właśnie dowiedli, że preparaty multiwitaminowe spożywane przez lata nie przyczyniają się do eliminacji ryzyka współczesnych chorób cywilizacyjnych.