- Szczegóły
- Opublikowano: 26 lipiec 2012 26 lipiec 2012
Charyzma przydaje się zarówno na gruncie zawodowym, jak i towarzyskim. Choć łatwiej przychodzi osobom z natury przebojowym czy ekstrawertycznym, to jednak także nieśmiali mogą nad sobą pracować, aby wyćwiczyć w sobie charyzmę. Charyzma dodaje nam uroku, ułatwia nawiązywanie nowych znajomości.
Słowo charyzma pochodzi od starogreckiego „chárisma”, co oznacza „dar”. Mówiono, że człowiek charyzmatyczny to ktoś obdarowany przez Boga specjalną łaską, pisze w swojej książce Ceril Campbell („Odkryj swoje piękno. Zmień wygląd i życie.” Wydawnictwo RM, 2010). Ludzie charyzmatyczni przyciągają jak magnez. Czarują otoczenie, przykuwają uwagę innych, uważamy ich za wyjątkowych, lgniemy do nich. Ludzie charyzmatyczni nie wysysają energii z innych, a wręcz dodają motywacji, siły i chęci do działania, napawają optymizmem. Dlatego też charyzma jest niezbędna by zarządzać grupą ludzi, by być dobrym menadżerem.
Niektórzy charyzmę mają we krwi, inni muszą pracować aby wydobyć z siebie tą cechę. Oto kilka elementów, które pomagają w pracy nad własną charyzmą:
1. KONTAKT WZROKOWY
Gdy patrzysz ze skupieniem i życzliwością na drugą osobę, ma ona wrażenie, że jest kimś wyjątkowym, ma poczucie, że uznajesz ją za interesującą i wartościową. Ludzie charyzmatyczni potrafią w ten sposób zjednać sobie otoczenie. W końcu każdy z nas ma potrzebę bycia lubianym, ważnym i interesującym!
2. SŁUCHANIE ZE ZROZUMIENIEM
Samo utrzymywanie kontaktu wzrokowego nie wystarczy. Zainteresuj się tzw. aktywnym słuchaniem. Wraz z doskonaleniem tej umiejętności zaczniesz być dużo lepiej postrzegana w towarzystwie, a twoja obecność będzie niezwykle pożądana i cenna. Staraj się być jak najlepszym słuchaczem, tak jakby nicinnego, poza twoim rozmówcą nie istniało.
3. AKCEPTACJA SIEBIE
Dopiero gdy nauczysz się podchodzić do siebie samego z akceptacją, dystansem i życzliwością – zaczniesz roztaczać taką aurę wokół. Sztuczność jest wyczuwana nawet przez mało empatyczne osoby, dlatego jeżeli mówisz, że twoja tusza ci nie przeszkadza, a w rzeczywistości gardzisz sobą za zbędne kilogramy – twój rozmówca wyczuje sprzeczność bardzo szybko.
Jeżeli masz problemy z akceptacją swojego ciała, polecamy ci artykuły z akcji MOJE CIAŁO TO JA. Pomocny może się okazać także artykuł dotyczący temperamentów, który ukazał się w ramach cyklu Rozmowy z coachem: Melancholik, Flegmatyk, Choleryk, Sangwinik - Jak temperament wpływa na nasze życie?
4. UMIEJĘTNOŚĆ RELAKSACJI
Trudno o bycie charyzmatycznym, gdy zżera cię stres. Ponieważ jednak stres jest obecny w naszym życiu niemal wszędzie, zainteresuj się technikami relaksacyjnymi. Czasem wystarczy kilka oddechów by poczuć przypływ energii i zrzucić z siebie toksyczne słowa nieprzychylnych osób. Dopiero wtedy – z wewnętrznym spokojem – masz szansę roztaczać urok charyzmatycznej osoby.
Polecamy na stres w pracy:
- Warsztat pracy: 5 minutowy relaks w biurze
- 5 sposobów na pozbycie się stresu w pracy
- a także sposoby na relaks naszych czytelniczek: 15 sposobów na relaks
- oraz artykuł: Jak sobie radzisz ze stresem?
5. UŚMIECH
Nic tak nie jedna otoczenia jak uśmiech. Nawet sobie samemu możesz w ten sposób poprawić humor! Zobacz też artykuł:
Uśmiechnij się na szczęście! oraz 7 kroków do radości
6. ZMIANA NASTAWIENIA
Narzekanie i martwienie się jest najprostsze, jednak – niczego dobrego nie wnosi ani do twojego życia, ani do życia innych. Pracuj nad zmianą myślenia. Szukaj pozytywów. Odrzucaj natrętne, smutne myśli. Nie oglądaj wiadomości. Ludzie lgną do osób radosnych, spokojnych, pewnych siebie, ale też – pełnych pokory. Oczywiście jeżeli masz skłonności do zamartwiania się czy pesymistyczne usposobienie, może być ci bardzo ciężko przestawić myśli. Jest to możliwe, ale wymaga wiele pracy. Szczególnie pomocne może być przeczytanie książki "To jak się czujesz, zależy od ciebie" (zobacz: Myśl, jakie wybierasz myśli, czyli recenzja książki „To jak się czujesz zależy od ciebie”) oraz artykułu: Zmiana w stronę wellness
fot. Anna Paśnik / Galeria Wellnessday.eu
POLECAMY
Wiedzieć, czego się chce, czyli nie być ofiarą życiową.. - cz.1
W literaturze tematu spotkać można pojęcie ofiary życiowej. Osoby z brakiem świadomości to zwykle te, które narzekają najwięcej, ciągle świat jest im nieprzyjazny, ciągle ktoś się na nie “uwziął”, albo z jakiegoś jeszcze innego powodu są nieszczęśliwe. Ofiary życiowe za nic nie są odpowiedzialne, bo “im się przydarzyło”, bo to wina “tamtych”.
Ciało to nic, że za dużo lub mało
Akceptacja swojego ciała, uznanie, że mimo iż nie jest takie jakbyśmy sobie wymarzyli, to jednak jest piękne, wartościowe i przez nas kochane. Ani nadmierne skupianie się na ciele ani brak dbałości o nie nie służą nam i temu, by dobrze wydobywać dźwięki.
Tam, gdzie pragniesz dotrzeć - droga do realizacji marzeń
A wszystko dzięki marzeniom. Marzenia są katalizatorami wielkich i wspaniałych przygód. Marzenia motywują do działania i są iskrą zapalną dla kreatywności. Marzenia utrzymują nas przy życiu i pozwalają przetrwać trudności, zawody miłosne i tragedie rodzinne.
Jaka praca, takie... samopoczucie
W raporcie autorzy piszą, że praca kiepskiej jakości (czyli: bez większego wpływu pracownika na zakres i wykonanie czynności, o niskiej płacy, złożonych, wysokich wymaganiach przełożonego, w nieuczciwych warunkach i poczuciu niesprawiedliwości), nie przynosi takich korzyści jak praca satysfakcjonująca.