- Szczegóły
- Opublikowano: 28 styczeń 2013 28 styczeń 2013
Życie codzienne to nieustanna gonitwa, od rana do późnego popołudnia, czasami do wieczora, musimy wypełnić mnóstwo obowiązków, marzymy tylko o wypoczynku i nabraniu sił przed kolejnym długim dniem. Warto zatrzymać się i zadbać o to, aby w natłoku zajęć znaleźć czas na pielęgnowanie swoich pasji, hobby, zainteresowań. Nie zaniedbuj tej części swojego „ja”, bowiem odmawiając sobie tego, co naprawdę lubisz robić, pozbawiasz się obfitej porcji endorfin i niezbędnego relaksu.
Po co nam pasje? Odpowiedzi jest tyle, ile osób z pasjami. Dla jednych to potocznie nazywany „reset”, odskocznia od rzeczywistości, przeniesienie się w inny wymiar. Nora Ephron (zmarła w 2012 roku amerykańska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i reżyserka filmowa) w zbiorze felietonów pt. „Moja szyja mi się nie podoba” napisała tak o czytaniu książek – swojej wielkiej pasji: uczucie zachwytu, którego doświadczam czytając wspaniałą książkę jest jednym z głównych powodów, dla których czytam. Nie zdarza się to przy każdej książce, nawet nie przy co drugiej, więc kiedy tak się dzieje odczuwam szczęście. Nurek w oceanie przebywający zbyt długo na dużej głębokości przeżywa coś w rodzaju olśnienia głębią, które nazywane jest narkozą azotową. Nie wie jak wypłynąć lub nie chce wypłynąć. A kiedy wynurzy się na powierzchnię może u niego wystąpić choroba, która polega na tym, że organizm nie potrafi się przystosować do poziomu tlenu w atmosferze. Coś takiego dzieje się ze mną, kiedy po przeczytaniu wspanialej książki wyłaniam się na powierzchnię rzeczywistego świata.
Inni powiedzą, że bez pasji nie są w stanie żyć. Najczęściej słyszymy takie zdanie z ust osób regularnie uprawiających sport. Styl życia podporządkowują swojemu hobby, np. alpiniści cały rok, a nawet latami szykują się do zdobycia kolejnych szczytów.
Są też wśród nas ludzie niepełnosprawni, którzy odnaleźli nowy sposób funkcjonowania właśnie dzięki hobby. Im pasja nadaje sens życia. Podobnie z emerytami – hobby oznacza wyjście z domu i czynny udział w życiu społecznym, np. poprzez uczestnictwo w zajęciach uniwersytetu trzeciego wieku lub też wspólne wycieczki organizowane przez klub PTTK.
Masz stresującą pracę? Nie wiesz w jaki sposób odreagować? Pasja – oto jest recepta.
Gdy będziesz pochłonięta pasją, przestaniesz myśleć o problemach, stres zostanie zredukowany.
A czy pamiętacie kobiety sukcesu, których sylwetki zaprezentowane zostały na łamach naszego portalu? Działalność biznesowa przeważającej części naszych bohaterek rozwinęła się właśnie z pasji.
Zaangażowanie w hobby rozwija nas i daje poczucie spełnienia. Każda pasja, o ile nie jest szkodliwa dla zdrowia, jest dobra. Naturalnie ta związana z ruchem, sportem czy rekreacją jest najlepsza z punktu widzenia organizmu człowieka, ale jeżeli numizmatyka bądź akwarystyka to jest właśnie to, co kochasz – dbaj o tę pasję.
„Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.” – Stephen King.
Agnieszka Przetak
fot. Galeria Wellnessday.eu / Mariusz Słoński
POLECAMY
Zdrowy egoizm to nie tylko modne hasło
Być posądząną o egoizm to dla wielu kobiet rzecz nie do pomyślenia. Bo jak to – przecież ona dba o rodzinę, sprząta, gotuje, wychowuje dzieci, poświęca się, więc bycie egoistką byłoby sprzeczne z samą naturą dobrej matki i idealnej żony. Czy na pewno?
Zakupomania, czyli emocjonalne gromadzenie cz.1
Nabywanie nowych rzeczy to hobby niejednej z nas – nawet jeżeli oficjalnie nigdy w życiu się do tego nie przyznamy. Jedne nie mogą się oprzeć nowym miseczkom czy filiżankom do kuchni, inne – nowym bluzkom i butom, jeszcze inne – kupowaniu setnej zabawki dla dziecka. Bardzo łatwo jest zagalopować się w zbieraniu i kupowaniu tak naprawdę niepotrzebnych rzeczy.
Satysfakcja z pracy przekłada się nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na nasze kontakty z bliskimi. Ma niebagatelny wpływ na naszą jakość życia, dlatego też szczęście w pracy jak najbardziej związane jest z podążaniem ścieżką wellness. Według Jessiki Pryce-Jones istnieją trzy główne powody dla których pracujemy...
Asertywność. Hasło w dzisiejszych czasach bardzo popularne, modne, wykorzystywane podczas szkoleń firmowych, jako częsty temat w telewizji śniadaniowej, a w księgarniach aż roi się od publikacji na temat asertywnego zachowania, asertywnego stylu życia, asertywności w pracy. Z czymże się ta sprzedawana asertywność kojarzy?