- Szczegóły
- Opublikowano: 24 wrzesień 2012 24 wrzesień 2012
Niedawno na łamach Wellnessday.eu w ramach konkursu „Silna kobieta” (zobacz: Konkurs! Silna kobieta)
otrzymywaliśmy odpowiedzi opisujące jaka jest, bądź co robi silna kobieta. Już wyłaniając zwycięzców mieliśmy problem – nie spodziewalismy się, że aż takimi stereotypami kieruje się tak wiele naszych czytelniczek. Postanowiliśmy zagadnieniu silnej kobiety poświęcić kolejną rozmowę z coach ICF i trenerką rozwoju Małgorzatą Krawczak.
Beata Mąkolska, Wellnessday.eu: Po przeczytaniu odpowiedzi nadesłanych na konkurs sama byłam w szoku. Chyba podobnie jest z tobą?
Małgorzata Krawczak: Tak, jestem w szoku. Próbuję sobie wyobrazić jak niskie poczucie wartości mają kobiety, pisząc o tak nieosiągalnych rzeczach. Jak wielka to musi być dysproporcja... Kobieta, która ma poczucie własnej wartości na optymalnym poziomie wie, że nie musi być terminatorem, a ta, która czuje się mała, wymaga od siebie mega rzeczy. „Siłę” - kobiety postrzegają często przez pryzmat męskich strereotypów – że nie płacze, bo to oznaka słabości, a w dzisiejszych czasach trzeba silną być, że da sobie radę ze wszystkim, bo dookoła aż huczy od tego. Dookoła, czyli w mediach – kolorowych pisemkach dla kobiet, od których półki aż się uginają, w serialach, które mnożą się w tempie pantofelka. A tam głównie porady, jak radzić sobie ze wszystkim, jak być SUPER mamą, żoną i kobietą. Tylko nikt nie pisze, jak być zadowolonym z życia człowiekiem, bo wtedy okazałoby się, że to kolorowe bzdury i sprzedaż mogłaby zmaleć, spadłyby dochody, ale to już inna kwestia… A tak wracając do tematu: To co piszą panie w cytowanych przez ciebie mailach, jest szokujące – mamy obraz nie kobiety, a „babo-chłopa”. Powstaje pytanie co dalej z relacjami damsko-męskimi, jak takie podejście będzie się rozkładać w sferze relacji zawodowych czy tych intymnych, seksu na przykład....
BM: Przejdźmy do wybranych przeze mnie kilku przykładów. Cytuję:
„Silna kobieta, to taka, która dla miłości potrafi poświęcić wszystko.”
I kolejny cytat w tym klimacie:
„Bo silna kobieta to taka, która jest zdolna do największych poświęceń.”, albo jeszcze jeden:
„Nie potrzebuje pomocy innych do osiągania celów, lecz chętnie tej pomocy udziela-nawet swoim kosztem. Umie dać siebie innym nie wymagając niczego w zamian.”
Co powiesz o takim podejściu?
Małgorzata Krawczak: Czy to dotyczy silnej kobiety czy cyborga? Bo mówimy tutaj o jakiejś maszynie. Takim wymogom nie sprosta nie tylko kobieta, takim wymogom nie sprosta żaden człowiek. W moim mniemaniu osoba silna to taka, która ma świadomość tego, że takie zbytnie poświęcenia nie prowadzą do niczego dobrego, a wręcz odwrotnie. Silna osoba to taka, która wie, że aby uszczęśliwiać innych, samą trzeba być szczęśliwą. A z powyższych wypowiedzi wynika, że silna powinna być umordowna do granic możliwości. Rodzi się pierwsze pytanie, czy taka osoba jest jeszcze silna, czy to już daleko posunięte wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Drugie pytanie to: czy taka może być szczęśliwa?
Cytujesz, że silna kobieta dla miłości poświęca wszystko - wszystko, czyli co? Pasje, zainteresowania, rozwój? Co w ten sposób osiąga? Stagnację, rutynę, staje się przewidywalna, mało ciekawa... i co? I miłość się rozpada, bo Pan znajduje sobie osobę bardziej ciekawą. Niestety jest to wina tej Pani, która poświęciła wszystko i nie wniosła niczego. Jeżeli dla miłości poświęcamy wszystko, to już nie jest miłość, to jest poddaństwo, to wyrzekanie się siebie. A skoro wyrzekamy się siebie, to kto ma kochać tę drugą osobę? Nasze poświęcenie?! Miłość jest przywilejem człowieka, nie jego wyrzeczeń. Miłość jest wtedy, gdy osoby się kochają, uzupełniają, ale pozwalają na bytowanie dwóch indywidualności, dwóch odrębności, dają przykład dzieciom, że miłość jest czymś wyjątkowym, silnym, budującym, a nie niszczącym i destrukcyjnym. Miłość to wzajemne poznawanie się, nie tylko na poziomie fizyczności, ale przede wszystkim na poziomie psychiki, to uczenie się tolerancji, elastyczności w tworzeniu pewnej szczególnej relacji. Nie możemy całkiem poświęcać się dla miłości. Niekontrolowane poświęcanie się w imię miłości do partnera czy dzieci, powoduje destrukcję – rodzą się pretensje, frustracje, nieporozumienie, złość, nienawiść, a nawet dochodzi do rękoczynów. Wmawiając sobie „siłę” albo dążąc do bycia taką silną osobą, kobiety budzą pierwotne instynkty w negatywnym tego słowa znaczeniu.
BM: Dajmy kolejny cytat, jeden z moich ulubionych, bo czytając ten fragment ze zdumieniem wpatrywałam się w monitor dobry kwadrans. Uwaga, oto cytat:
„Silna kobieta biorąc się z życiem za przysłowiowe "bary" korzysta z niego garściami. Cała lawina niepowodzeń nie jest w stanie jej zatrzymać a jedynie motywuje do działania.”
Małgorzata Krawczak: Właśnie, to kolejny cyborg, który idzie jak przecinak, depcze, niszczy i ma to wykonania zadania niewykonalne tak naprawdę, a przy tym ma promienieć szczęściem. W takim myśleniu pojawiają się tęsknoty – jesteśmy wychowane w pewnych stereotypach, że my jako kobiety współczesne, powinniśmy sobie dać radę ze wszystkim, umieć sobie same radzić, a to jest nierealne, nie ma takiej kobiety, która by temu podołała. Ta tęsknota rodzi się z tego, że takie opinie mają kobiety o niskim poczuciu własnej wartości, które myślą, że gdy będą jak wielbłąd to będą silne, radosne i kochane przez innych. Powiedzmy otwarcie: NIE MA TAKIEJ OPCJI.
BM: Kolejny cytat w podobnym stylu:
„Silna kobieta, to taka, która.....walczy z przeciwnościami losu, dając sobie radę w życiu a na chwile słabości pozwala sobie wtedy gdy nikt nie patrzy.”
Małgorzata Krawczak: Kolejny cyborg! Nasza współczesność owiana jest takim mitem, że słabości są niepożądane, że eliminują nas z życia w pewnym sensie, że żadna kobieta, a szczególnie silna nie może sobie pozwolić na chwile słabości, a przecież chwile słabości są wyznacznikiem człowieczeństwa, wyznacznikiem kobiecości. Chwila słabości to jest ten moment kiedy ja mogę powiedzieć: „STOP - ja teraz muszę się zatrzymać”. Często chwile słabości spadają na nas wtedy, kiedy organizm jest przeforsowany pracą, mózg zresztą też. Nawet najlepsza maszyna wymaga przerwy w pracy, wymiany bezpieczników, naładowania akumulatorów, programu antywirusowego a nawet wykasowywania pewnych danych, które nie są potrzebne, a spowalniają pracę maszyny. Dlaczego człowiek serwisuje maszyny, a nie wpadnie na pomysł, że o siebie powinien zadbać? Stanowczo jestem zdania, że jeśli kobieta pozwoli sobie na chwilę słabości poza ukryciem, to właśnie wtedy pokazuje swą siłę – muszę zadbać o siebie! Oczywiście nie mam tu na myśli celebrowania bezradności czy życiowej nieudolności. Chwile słabości w ukryciu to droga do samozagłady, bo żaden system nerwowy nie jest w stanie wytrzymać takiego obciążenia nerwowego – stąd biorą się depresje, zaburzenia hormonalne, nadpobudliwość, bezsenność.
BM: Odczarujmy zatem stereotyp silnej kobiety. Twoim zdaniem, jako coacha, trenerki, jako matki, żony, a przede wszystkim jako kobiety – twoim zdaniem silna kobieta, to taka która...
(czytaj na następnej stronie >>)
fot. Magdalena Grześkowiak /Galeria Wellnessday.eu
BM: Odczarujmy zatem stereotyp silnej kobiety. Twoim zdaniem, jako coacha, trenerki, jako matki, żony, a przede wszystkim jako kobiety – twoim zdaniem silna kobieta, to taka która...
Małgorzata Krawczak: Która ma świadomość swojej kobiecości, ma świadomość tego, że kobieta i mężczyzna powinni się uzupełniać, wspierać i kochać.
Silna kobieta to taka, która nie musi udowadniać tego jak bardzo jest męska (zwłaszcza partnerowi), która pozwala sobie na chwilę słabości, bezradności nawet. Mężczyzna lubi się opiekować słabszymi od siebie, z równymi sobie pracuje, rywalizuje, a z silniejszymi od siebie walczy albo ucieka o nich. Dajmy mężczyznom szansę na godne bycie mężczyzną, a tym samym zyskamy szansę bycia godną kobietą.
Silna kobieta to taka, która wie, że jej siła polega na tym, że jest szczęśliwa, cierpliwa dla męża, dzieci, otoczenia, bo w danym momencie tego chce. A gdy traci cierpliwość, po prostu mówi o tym.
Silna kobieta to taka, która pozwala działać innym i nie wyręcza ich we wszystkim – także np. w kuchni. Pozwala się sprawdzać dzieciom, by zobaczyły w czym są dobre.
Dla mnie silna kobieta jest przede wszystkim mądra - wie, że nikomu nie można odbierać prawa do tego, żeby próbował się uczył, bo według tych definicji, które tu czytałaś wynika, ze silna kobieta odbiera ludziom możliwości poznawania i doświadczania. Mądra kobieta odnajduje w sobie siłę by mądrze działać, ale nie staje się miernikiem tego, ile jeszcze może wystrzymać.
I silna kobieta to ta, która troszczy się o siebie, nie krzywdząc innych, która owszem potrafi walczyć jak lwica, ale potrafi również ustąpić pola, gdy widzi, że gra nie jest warta świeczki. Silna wie, kiedy może być lwicą, a kiedy ma być myszką. Siła to mądrość.
BM: Ok, to teraz trochę budujących cytatów dotyczących siły kobiet. Cytuję:
„Ważne jednak jest to, żeby odnaleźć w sobie wewnętrzną siłę, która pozwoli na realizowanie się na wielu płaszczyznach naszego życia.”,
„Silna kobieta,to taka, która umie żyć w harmonii z otaczającym światem.”
„Silna kobieta umie przyznać się do błędu i wyciąga z niego naukę, która pomaga jej w dalszym życiu.”
Małgorzata Krawczak: Dzięki temu, że umie przyznać się do błędu daje przykład, że na błędach można się uczy, a to czyni nas kobiety silniejszymi życiowo.
BM: I kolejne fragmenty, które bardzo mi się spodobały:
„Radzi sobie doskonale sama, ale potrafi przyjąć pomoc gdy jej potrzebuje.”,
„Silna kobieta patrzy rano w lustro, uśmiecha się i myśli: "Dam radę!".
I jeszcze jeden fragment, trochę dłuższy:
„W pragnieniach jest moc i jak sam Coelho powiedział >>jeśli się czegoś pragnie, to cały swiat działa potajemnie aby udało Ci się to osiągnąc<<. To właśnie motto silnej kobiety, która pragnie i marzy. Ktoś kiedyś powiedział, że kiedy przestaje się marzyć to się umiera. Silna kobieta marzy zawsze i jedno marzenie po jego realizacji zamienia na inne, bo pragnie żyż.Cieszy się z sukcesów małych i dużych bo to one pozwalają jej wierzyć.”
Małgorzata Krawczak: Właśnie, pięknie powiedziane. Cieszę się, że są Panie, które w tak wspaniały sposób rozumieją kobiecą siłę. Dodam jeszcze, że marzenia są niedoceniane, przez lata były spychane do jakiejś niższej rangi. Marzycielki, romantyczki to były kobiety, mężczoznom nie wypadało marzyć. Marzenia do niedawna były oznaką słabości. Na szczęście coraz bardziej zwracamy uwagę na moc marzeń. Przecież w marzeniach jest siła. Jeżeli kobieta ma marzenia i potrafi je zrealizować, to bez wątpienia jest silną kobietą.
fot. Magdalena Grześkowiak /Galeria Wellnessday.eu
O ekspercie
Małgorzata Krawczak - certyfikowany coach, trener rozwoju emocjonalnego, mówca motywacyjny. Prowadzi warsztaty z zakresu procesu komunikacji z klientem.
POLECAMY
22 listopada Beata Mąkolska (założycielka portalu i inicjatorka akcji KOBIETA SUKCESU) oraz Małgorzata Krawczak (coach relacji, trenerka rozwoju) opowiadały w TV Pomerania o programie wellness: Odkryj w Sobie Kobietę Sukcesu.
Beata Mąkolska o akcji KOBIETA SUKCESU i portalu Wellnessday.eu w telewizji Pomerania
Wywiad z Beatą Mąkolską, założycielką portalu Wellnessday.eu i inicjatorką akcji KOBIETA SUKCESU w Telewizji Pomerania. Zapraszamy do obejrzenia filmiku z audycji na żywo, która miała miejsce 19 października 2012 roku w Szczecinie - od 11 minuty materiału.