- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 18 listopad 2017 18 listopad 2017
Dzień dobry w jedenastym dniu programu WELLNESS HOME! Dzisiaj poruszamy kwestię medytacji. Gdzie zwykle medytujesz? Czy masz do tego jakieś specjalne miejsce? A może przez brak miejsca, nie możesz się zebrać do medytacji?
fot. screen z Pinterest "Meditation Corner"
Tak wiele pisaliśmy już na portalu Wellnessday.eu o medytacji, że nie powinno Cię zaskoczyć ponowne poruszenie tematu. Jeżeli potrzebujesz naukowych dowodów na to, że warto medytować, zajrzyj tutaj: Dlaczego warto medytować? Kilka faktów
Mimo wiedzy o korzyściach z medytowania, nie każdy się jej medytuje. Mamy milion wymówek dotyczących braku czasu, dzieci na głowie czy... braku miejsca. Dziś zajmiemy się kwestią miejsca.
Zadanie 11
Z jednej strony nie potrzebujesz niczego by medytować, a z drugiej - łatwiej jest zacząć gdy mamy ku temu odpowiednią oprawę. Jeżeli zależy Ci na ładnej oprawie, to możesz przeznaczyć do medytacji specjalną poduszkę (choćby zwykłą, którą kładzie się na kanapie w celach dekoracyjnych) na której będziesz siadać, a możesz też zaszaleć i kupić sobie tego rodzaju siedzisko - przetestuj tylko czy możesz na tym siedzieć z prostymi plecami. Co jeszcze się przydaje?
Gadżety przydatne do medytacji (choć możesz medytować bez tego wszytkiego!):
1) dzwonki (niech tylko mają miły dla Ciebie dźwięk - wiele buddyjskich praktyk medytacyjnych rozpoczyna się właśnie od dźwięku dzwoneczka)
2) poduszka do medytacji/ siedzisko/ mata
3) świece (zwykle białe, ale jeżeli lubisz jakiś kolor... :) )
4) muzyka relaksacyjna/ medytacyjna (największy wybór znajdziesz w sklepie Najwspanialsza.pl, który jest partnerem programu).
Kilka wskazówek od Beaty Mąkolskiej, trenerki rozwoju osobistego:
Do medytacji wystarczysz Ty.
Ty i odrobina czasu, jaki na to wygenerujesz, a ponieważ czas jest pojęciem względym i to Ty nim zarządzasz, także znowu - potrzebna jesteś tylko TY. :)
Wiele sprowadza się do wyboru rodzaju medytacji - dla jednych najlepsza będzie medytacja w ruchu - czy to spacer, czy ćwiczenia typu Tai Chi, dla innych lepsza będzie pozycja siedząca czy leżąca. W pozycji leżącej możesz zasnąć, jeżeli jesteś zmęczona, ale nawet gdy tak się stanie - to ciesz się z zyskanej drzemki i nie miej wyrzutów sumienia! Przy okazji zapamiętaj, że jest to sygnał, że zbyt krótko sypiasz i chodzisz niedospana :)
WIele pań najczęściej jednak wybiera pozycję siedzącą - czy to na macie, czy na poduszce do medytacji. Nie ma to wielkiego znaczenia, ale jeżeli dopiero zaczynasz, lepiej żeby Ci było wygodnie przez przynajmniej 10-15 min trwania medytacji. Siedzenie bez ruchu wbrew pozorom wymaga dobrych mięśni brzucha i kręgosłupa, dlatego jeżeli masz problem z zachowaniem prostych pleców - usiądź przy ścianie, aby ściana stanowiła dla Ciebie podparcie. Niezależnie od tego jak będą wyglądać twoje początki, pamiętaj o dwóch rzeczach: bądź dla siebie łagodna i wyrozumiała oraz.... zachowaj regularność. To naprawdę istotne aby medytować codzienne, choćby 10 minut, bo dopiero przy codziennej praktyce, korzyści będą dla Ciebie zauważalne.
fot. Na zdjęciu - Beata Mąkolska, trenerka rozwoju osobistego.
Jeżeli dopiero zaczynasz medytację, zerknij tutaj: DZIEŃ 10: Najprostsza medytacja - obserwacja oddechu
i tutaj: W jakiej pozycji medytować? cz. 1 - Pozycje do medytacji: siedząca, Savasana i birmańska
Mając duży dom, możemy nawet stworzyć cały pokój do medytacji :) Jednak, równie dobrze wystarczy niewielki kącik - poszukaj inspiracji w Internecie. Pamiętaj, że tak naprawdę NICZEGO NIE POTRZEBUJESZ aby zacząć medytować, natomiast ŁATWIEJ jest zacząć medytować, jeżeli stworzymy do tego FIZYCZNĄ PRZESTRZEŃ i to w dodatku MIŁĄ DLA OKA :D Zerknij na propozycje "meditation corner", czyli kącika do medytacji na pintereście - kliknij w zdjęcie(Dla przypomnienia - nas znajdziesz na Pintereście pod hasłem "Wellnessday" - tablica)
To jak, gdzie będzie twój kącik do medytacji?
Coś więcej
Jest bardzo dużo książek na temat tego jak medytować - czasem można się zniechęcić od samego myślenia na temat, którą książkę wybrać! Przede wszystkim pamiętaj, że nie potrzebujesz książki - możesz praktykować uważność bez żadnej literatury. :) Natomiast jeżeli szukasz pomysłów na wizualizację, albo chcesz zrozumieć dlaczego jest tak wiele dróg rozwoju duchowego, tak wiele szkół medytacji i po co nam one wszystkie - to zachęcamy CIę do lektury książki J.Kornfielda "Mądrość serca". To bardzo obszerna pozycja, która zaspokaja głód wiedzy duchowej każdego człowieka, który zaczyna wdrażać te elementy w swoje życie. Ćwiczenia medytacyjne jakie przedstawia autor są bardzo proste, dlatego zachęcają do dalszej praktyki :)
Całą naszą recenzję możesz przeczytać tutaj: Mądrość serca >>
Przypominamy o naszym konkursie organizowanym przy programie wellness WELLNESS HOME:
Konkurs fotograficzny "Dom: Moje miejsce wellness"
Program Wellness WELLNESS HOME, to 14 dni bezpłatnych warsztatów internetowych dla kobiet prowadzonych przez portal Wellnessday.eu.
Program ma na celu zwrócenie uwagi na wzajemne oddziaływanie między człowiekiem, a otaczającą go przestrzenią. Dzięki programowi inaczej spojrzysz na swoje otoczenie, nauczysz się odgracać przestrzeń, a także oczyszczać ją energetycznie. Mamy nadzieję także zainspirować Cię do stworzenia własnej przestrzeni do relaksu oraz przestrzeni do pracy nad rozwojem osobistym.
Program trwa od 8 listopada 2017 roku, jednak wszystkie materiały są również dostępne po jego oficjalnym zakończenu. Program można zacząć realizować w dowolnym momencie. Zalecamy jego realizację od pierwszego dnia programu :)
Program WELLNESS HOME powstał przy współpracy z naszymi partnerami (koniecznie odwiedźcie ich strony klikając w logo :)