- Szczegóły
- Opublikowano: 04 listopad 2013 04 listopad 2013
W pogoni za najnowszymi dietami, liczeniem kalorii i rozdzielaniem jednych produktów od drugich, zapominamy o niezwykłej mocy przypraw, które mogą wspomóc nas w zdrowym odchudzaniu.
Zapewne jeszcze nie odnotowano przypadku, w którym na skutek tylko i wyłącznie stosowania przypraw można zgubić 10 kilogramów, jednak nie da się ukryć, że wiele przypraw ma działanie przyspieszające metabolizm, co jest kluczem w dążeniu do idealnej sylwetki. Jakie to przyprawy?
1. Chili
Ostra, gorąca, rozgrzewająca. Chili fantastycznie wspomaga krążenie, przyspiesza spalanie tłuszczu, a także przyczynia się do wydzielania endorfin – hormonów szczęścia.Chili zwykle dodajemy do potraw mięsnych i warzywnych. Spróbuj dodać szczyptę chili do... parzonej kawy. Poziom energii wzrośnie dwukrotnie!
2. Gałka muszkatołowa
Pomaga zwalczyć uczucie nadmiernego wypełnienia żołądka, jest także przydatna na wzdęcia. Do tego ułatwia zasypianie i uspokaja. Co więcej – także sprzyja poczuciu szczęścia gdyż zawiera substancję podobną do morfiny. Gałkę najlepiej kupować w całości i dodawać tyle, ile potrzebujemy ścierając na tarce. Dodaj odrobinę gałki muszkatołowej do pasztetu, zupy czy sosu.
3. Pietruszka
Natka pietruszki oprócz ogromnej ilości witamin i mikroelementów (np. wapń, magnez, potas, żelazo) jakie zawiera, świetnie poprawia przemianę materii. Plusem jest to, że możesz ją hodować na własnym parapecie, w zasadzie przez cały rok, albo trzymać posiekaną w pojemniku w domowej zamrażalce. Posypuj pietruszką kanapki, sałatki, dodawaj posiekaną pietruszkę do kotlecików warzywnych. Dodawaj ją do potraw z czosnkiem – będzie niwelować przykry zapach z ust.
4. Goździki
Doskonale wspomagają trawienie, ponadto są naturalnym środkiem przeciwbólowym (zwłaszcza na ból zębów). Zmielone goździki stanowią składnik wielu mieszanek przypraw, szczególnie przyprawy do piernika, która wielu z nas kojarzy się z Bożym Narodzeniem.
Warto dodawać kilka goździków gdy gotujemy kompot (nie tylko w czasie Świąt) – wzmocnimy aromat kompotu i wykorzystamy właściwości tej przyprawy.
5. Trawa cytrynowa
Inaczej zwana palczatką cytrynową, pobudza przemianę materii, wzmacnia przewód pokarmowy, potrawom nadaje świeży cytrynowy posmak (nie jest jednak kwaśna). Suszoną trawę cytrynową często dodaje się do aromatyzowania herbat. Przyprawę tę można stosować do zup, sosów, dań kuchni azjatyckiej.
6. Ziele angielskie
Inaczej „piment” co w języku hiszpańskim oznacza „pieprz” - wzmacnia żołądek, pobudza trawienie, sprawia, że jedzenie staje się łatwiejsze do strawienia. Ziele angielskie należy dodawać w niewielkich ilościach (ze względu na silny aromat) i na początku gotowania potrawy. Dodajemy je do sałatek, sosów, kompotów, przetworów owocowych.
fot. sxc.hu/miholz
Niedobory żywieniowe wpływają na zaburzenia nastroju i ryzyko rozwoju depresji
Naukowcy odkryli, że wiele osób cierpiących na depresję bądź zaburzenia nastroju boryka się z niedoborami składników odżywczych. Zwrócenie uwagi na dietę może zatem pomóc nam zniwelować pewne objawy i szybciej wrócić do zdrowia. Oto kilka wskazówek.
Pochłaniamy więcej kofeiny niż uważamy - tymczasem jej nadmiar poważnie szkodzi
Nerwowość, niepokój, bezsenność, niestrawność, drżenie, szybkie bicie serca – to objawy zatrucia kofeiną. Eksperci twierdzą, że kofeina jest niebezpieczna i powinna być obarczona regulacjami w podobny sposób jak alkohol i papierosy.
Co decyduje o tym, że mamy problemy z otyłością?
Okazuje się, że otyli mają lekką tendencję do ograniczania samodzielności dzieci, są przy tym bardzo oddane rodzinie, nawet do przesady i ze skłonnością do kontrolowania otoczenia.