- Szczegóły
- Opublikowano: 29 maj 2012 29 maj 2012
To ile ważysz zależy nie tylko od tego co jesz i w jakich ilościach, ale także – od tego KIEDY jesz. Naukowcy ostrzegają, że jedzenie w trakcie wieczornego siedzenia przed komputerem bądź telewizorem prawdopodobnie przyczynia się do wzrostu poziomu otyłości. I nie chodzi tutaj o samą rozrywkę, a o... porę spożywania posiłku.
Testy na gryzoniach
Znów biedne myszy były testowane przez naukowców - jednej grupie pozwolono jeść tylko w okresie ośmiu godzin, a drugiej grupie wolno było jeść przez cały dzień i w nocy. Okazało się, że mimo że obie grupy gryzoni jadły mniej więcej tyle samo kalorii, to ta grupa, która jadła w określonym czasie w ciągu dnia nie cierpiała na otyłość. Druga grupa niestety po eksperymencie cierpiała na otyłość - naukowcy sugerują, że stało się tak dlatego, iż został zakłócony ich zegar biologiczny. Wierzą, że zupełnie tak samo może być w przypadku ludzi.
Pory posiłków
Dr Satchidananda Panda ze Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii, główny autor badania, powiedział, że w pewnych porach dnia na wątrobę, jelita czy mięśnie wypada szczyt wydajności, a w innych – ich spadek. „Każdy narząd ma taki swój zegar, następują cykle metaboliczne. W momencie kiedy myszy czy ludzie jedzą i w ciągu dnia, i w nocy, naturalne cykle metaboliczne są zakłócone”, tłumaczył naukowiec.
Pod koniec eksperymentu, myszy, które jadły przez cały czas miały 70% więcej depozytów tłuszczowych w porównaniu z drugą grupą. Dr Satchidananda Panda zauważa, że w ostatnich latach zwyczaje żywieniowe ludzi uległy znaczniej zmianie – czy to na skutek pracy, czy takiego a nie innego stylu życia, coraz częściej jemy w nocy. W artykule opublikowanym w piśmie „Cell Metabolism” badacze wykazują, że przestrzeganie godzin jedzenia posiłków może pomóc obniżyć poziom otyłości.
Źródło: Dailymail.co.uk
POLECAMY:
Rano rezygnujesz ze śniadania, bo wyrzuty sumienia nie pozwalają ci zapomnieć o chwili słabości z poprzedniego wieczora. I tak nakręca się spirala... a metabolizm spada, ty czujesz się zmęczona, brakuje ci energii...
Jak się okazuje osoby z nadwagą (także te o prawidłowej wadze, które uważają się za „zbyt grube”), żyją w nieco odmiennym świecie od osób, które w pełni akceptują swoją wagę i są zaprzyjaźnieni ze swoim ciałem.
Dlaczego jemy, chociaż nie jesteśmy głodni? Emocjonalne tycie.
Naukowcy doszli do wniosku, że w 75% przypadków przejadanie się jest spowodowane właśnie „zajadaniem emocji”. Niestety nie sięgamy wtedy po świeże czy gotowane warzywa, ani nawet po owoce.
Podobne artykuły
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?