- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 13 styczeń 2015 13 styczeń 2015
Podawanie niemowlętom i małym dzieciom antybiotyków może powodować wzrost ich wagi w późniejszym życiu – donoszą amerykańscy naukowcy.
W badaniu przeprowadzonym na 11,532 niemowlętach opublikowanym w International Journal of Obesity, okazało się, że dzieci, którym podawano antybiotyki w wieku poniżej sześciu miesięcy, były cięższe w późniejszych latach. Naukowcy twierdzą, że leki mogą wpływać na bakterie w jelitach, co z kolei prowadzi do zmian masy ciała. W badaniu dzieci, którym podawano antybiotyki do piątego miesiąca życia po urodzeniu, były nieco cięższe od rówieśników w wieku 10 i 20-stu miesięcy. Po 38 miesiącach miały już 22% ryzyka nadwagi.
Jeden z naukowców Dr Leonardo Trasande z University School of Medicine w Nowym Jorku twierdzi, że do tej pory za epidemię otyłości winiliśmy przede wszystkim niezdrową dietę i brak ruchu. Teraz okazuje się, że problem może być bardziej złożony. „Mikroby żyjące w jelitach człowieka mogą odgrywać znaczącą rolę w procesie wchłaniania kalorii, a ekspozycja na antybiotyki, zwłaszcza we wczesnym okresie życia, może powodować zabicie bakterii korzystnie wpływających na wchłanianie substancji odżywczych do organizmu, pomagających utrzymać szczupłą sylwetkę.”
Z kolei mikrobiolog dr Cormac Gahan z University College Cork twierdził, że dobre bakterie mogą wpływać na masę ciała poprzez bezpośredni wpływ na ekstrakcję energii oraz na poziom hormonów, niemniej ten obszar wymaga jeszcze wielu badań naukowych.
Jak widać rosnąca ilość otyłych dzieci może mieć rzeczywiście bardziej skomplikowane podłoże, związane nie tylko z kiepskimi nawykami żywieniowymi, ale także ze wzrostem stosowanych u dzieci medykamentów we wczesnym okresie życia. Tym bardziej dbajmy o wzmacnianie odporności u dzieci – zarówno poprzez przebywanie na świeżym powietrzu, jak i poprzez odpowiednią dietę - polecamy dział na Wellnessday.eu: ŻYWIENIE DZIECKA
Zobacz także: Mity na temat zdrowego odżywiania