- Szczegóły
- Opublikowano: 13 maj 2013 13 maj 2013
Wygląda na to, że dobrze jest kilka razy w tygodniu wziąć babcię czy dziadka na spacer – okazuje się, że piętnastominutowy spacer cztery razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 40%!
Niedawno pisaliśmy o tym, jak to maszerowanie przez minimum 2,5 godziny w tygodniu przedłużają życie nawet o 7 lat (zobacz: Maszerowanie wydłuża życie o siedem lat). Teraz włoscy naukowcy przekonują nas, że świeże powietrze jest zbawienne dla wydłużenia życia osób w podeszłym wieku.
Przez dziesięć lat eksperci monitorowali ponad dwustu mieszkańców domów starości. Średni wiek uczestników badania wynosił 80 lat, a każdy aspekt ich życia (styl życia, zdrowie, nawyki, stan psychiczny, dieta, waga, palenie papierosów, picie kawy) był odnotowywany. Żadna z monitorowanych osób nie była chora na nowotwór, natomiast około 80% osób było aktywnych fizycznie. W trakcie badań dwie z trzech osób zmarły, jednak jak twierdzą naukowcy – najdłużej żyli ci najbardziej aktywni, którzy spacerowali minimum cztery razy w tygodniu.
Jak się okazuje zwiedzanie okolicy może być zbawienne dla starszych osób – nie tylko poprawia ich odporność, mięśnie, kości, pomaga zapobiec otyłości, ale także ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne (mniejsze ryzyko depresji). Także prędkość z jaką spacerujemy ma znaczenie – badacze z Uniwersytetu w Pittsburgu analizowali 36 tysięcy osób po 65 roku życia. Ci którzy chodzili wolniej (ok. 2,1 km na godzinę) mieli większe ryzyko śmierci, niż ci, którzy chodzili szybciej (ok. 3,62 km/h) i to nie zależnie od płci i wieku badanych.
Źródło: dailymail.co.uk
POLECAMY
Aktywność fizyczna wzmacnia starzejący się mózg
Ćwiczenia również zwiększają krążenie krwi w mózgu i pomagają w wytworzeniu przez organizm noradrenaliny, która jest neuroprzekaźnikiem wykorzystywanym przez mózg do przesyłania informacji.
Aktywność fizyczna obniża ryzyko upadku starszych osób
Jak twierdzą naukowcy, starsze osoby mogą zredukować ryzyko poważnych upadków poprzez regularne ćwiczenia fizyczne i suplementancję witaminy D.
Wraz z wiekiem zdrowie człowieka pogarsza się, podobnie jak jego możliwości ruchowe. Należy zatem robić wszystko, aby ten proces odkładać w czasie możliwie najdłużej, gdyż dłuższe bycie sprawnym fizycznie oznacza dłuższe bycie samodzielnym. Ruch jest podstawowym elementem zdrowego stylu życia, terapii różnorakich zaburzeń psychosomatycznych oraz przeciwstawiania się stresom.