- Szczegóły
- Opublikowano: 06 październik 2012 06 październik 2012
Znów aktywność fizyczna okazuje się być niezbędna w profilaktyce różnych chorób, także nowotworów. Naukowcy doszli do wniosku, że codzienne przynajmniej półgodzinne spacery, mogą zmniejszyć ryzyko raka piersi aż o 30%.
Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Zwykle przez cały październik wiele mówi się na temat tego nowotworu, mając na celu uświadomienie jak największej liczby kobiet.
Ciekawe badanie zostało opisane na łamach magaztnu Cancer - porównano styl życia ponad trzech tysięcy kobiet w wieku od 20 do 98 lat. Ponad tysiąc z nich miało zdiagnozowanego raka piersi. Kobiety monitorowały własną aktywność fizyczną obejmującą: spacery, prace domowe, jazdę na rowerze, jogging. 19 godzin aktywności fizycznej obniżało ryzyko diagnozy raka piersi o 30%. Naukowcy twierdzą, że ćwiczenia fizyczne pomagają hamować wzrost guza poprzez zmniejszenie komórek tłuszczowych i tkanki tłuszczowej w ogóle. Co ciekawe - korzyści z aktywności fizycznej nie były widoczne w przypadku gdy Panie zaczynały przybierać na wadze.
Na tej podstawie eksperci tłumaczą, że dzisięć godzin delikatnego wysiłku w ciągu tygodnia, wliczając w to prace domowe, mocno obniża prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę we wszystkich grupach wiekowych. Bycie aktywnym fizycznie pomaga zapobiegać powstawaniu tkanki tłuszczowej, która z kolei przyczynia się do powstawania guzów nowotworowych.
Już ubiegłym roku Naukowcy z Uniwersytetu Oxford stwierdzili, że otyłość była główną przyczyna raka piersi u starszych kobiet – porównując dane ponad sześciu tysięcy kobiet, okazało się, że tłuszcz był w tym wypadku o wiele bardziej rujnujący zdrowie, niż spożywanie alkoholu, czy palenie. W Wielkiej Brytanii każdego roku odnotowyje się 48 tysięcy przypadków raka piersi, z czego 11 tysięcy kończy się śmiercią.
W Polsce 23% diagnoz nowotworów wśród kobiet dotyczy raka piersi - eksperci twierdzą, że liczbę zachorowań można zmniejszyć aż o 47% tylko poprzez rzucenie palenia i wykonywanie badań profilaktycznych. (zobacz cały tekst: Polacy coraz częściej umierają na nowotwory)
Źródło: dailymail.co.uk
fot. Ignacio Leonardi / sxc.hu
POLECAMY
Profilaktyczne badania ginekologiczne - dlaczego warto się im poddawać?
Profilaktyka, profilaktyka, profilaktyka!!! Specjaliści ginekolodzy niemal każdego dnia apelują do kobiet o REGULARNE przeprowadzanie kontrolnych badań cytologicznych oraz mammograficznych. Nie od dziś wiadomo przecież, że prościej i taniej jest zapobiegać aniżeli leczyć. W Polsce każdego roku przygnębiająco wiele, bo aż około 2000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy, a około 5000 z powodu raka piersi.
Palenie zwiększa ryzyko raka piersi
W Wielkiej Brytanii każdego roku diagnozuje się około 46 tysięcy przypadków raka piersi. Szacuje się, że jedna na osiem Brytyjek zachoruje na ten nowotwór w ciągu życia.
Ćwiczenia w klubie fitness, czyli dlaczego warto ćwiczyć w grupie
Ćwiczyć można samemu, z koleżanką, w grupie, w klubie fitness, w domu, w plenerze... możliwości jest wiele. A dlaczego warto ćwiczyć w klubie fitness? Oto najważniejsze powody!
Umiarkowane ćwiczenia fizyczne są najbardziej efektywne
Fitness kojarzy ci się z brakiem tchu i potem na całym ciele? Nie koniecznie tak intensywny wysiłek może być najlepszy dla twojego ciała. Naukowcy pod kierownictwem badaczki Steriani Elavsky, dowiedli właśnie, że to umiarkowany trening jest najbardziej efektywny i przynosi poprawę nastroju!
Wraz z wiekiem zdrowie człowieka pogarsza się, podobnie jak jego możliwości ruchowe. Należy zatem robić wszystko, aby ten proces odkładać w czasie możliwie najdłużej, gdyż dłuższe bycie sprawnym fizycznie oznacza dłuższe bycie samodzielnym. Ruch jest podstawowym elementem zdrowego stylu życia, terapii różnorakich zaburzeń psychosomatycznych oraz przeciwstawiania się stresom.