- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 17 maj 2021 17 maj 2021
Wiemy już, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia i odpowiedniej ilości energii.
Odwodnienienie ma wpływ na każdą komórkę w organizmie, na funkcjonowanie całego ciała także mózgu. Niektóre badania mówią o tym, że odwodnienie pogarsza nasze zdolności koncentracji uwagi, stajemy się ospali i zmęczeni – nic dziwnego, skoro organizm nie ma w jaki sposób funkcjonować, przełącza się na tryb, jak najmniejszego zużycia energii. Odwodnienie wpływa też na naszą skórę, włosy, mięśnie, tętno, fukcjonowanie jelit.... oj, wpływa na wszystko! (Sprawdź także tutaj: Nawet łagodne odwodnienie wpływa na nastrój i może powodować bóle głowy)
Niestety nie każdy napój nawadnia. Picie przez cały dzień kawy czy herbaty nie jest odpowiednim nawodnieniem, a nawet jeżeli pijemy wodę, to jeszcze istotne jest JAKĄ pijemy wodę.
Napoje gazowane, wody smakowe i inne tego rodzaju „wynalazki”, które udają wodę, a nią nie są – bo działają na szkodę organizmu. Gdy z wody zostają usunięte cenne minerały, a zamiast tego mamy tam chemiczne (syntetyczne) dodatki, czy cukier – niestety nie wpływa to korzystnie na nasze zdrowie. Ponadto poprzez skażenie pestycydami ziemi, poprzez azotany z nawozów sztucznych, leki i metale ciężkie przedostające się do wód gruntowych, nie każda woda nadaje się do picia.
Wodę najlepiej pić małymi łykami, nie spiesząc się. Często źle odgadujemy potrzeby organizmu i gdy chce nam się pić – jemy! Dlatego, gdy wydaje Ci się, że czujesz głód, napij się najpierw wody - może się okazać, że to nie był głód, a pragnienie! Picie lodowatej wody – tak często zalecanej w dietach odchudzających, nie zawsze może być dobrym pomysłem. Zimne napoje paraliżują nasze kubki smakowe, poza tym – enzymy trawienne działają optymalnie wtedy, kiedy woda ma temperaturę „pokojową”. Nie znaczy to jednak, że w upały nie możesz uraczyć się mrożoną wodą z cytryną – pamiętaj tylko że napoje alkoholowe i te z cukrem itd. - NIE nawadniają organizmu.
Moda na wody butelkowane zdominowała świat, ale to nie znaczy, że każda woda w butelce jest taka sama. Dr Pankaj Vij, autor książki „Turbometabolizm”, podaje informację, że 47 procent butelkowanej wody w Stanach Zjednoczonych, to „woda z kranu, która została poddana oczyszczaniu, zgodnie z danymi grupy handlowej Stowarzyszenie Marketingu Napojów” (s.119), czy możemy zatem sądzić, że w Polsce jest inaczej? Pamiętaj, że napis na etykiecie „woda górska”, „woda ze źródła” - to tylko NAPIS, ma to dobrze brzmieć (tak jak menu w restauracji – nikt nie napisze: odcięty kawałej martwej świni z ziemniakami i sosem, mamy raczej opisy: grillowana polędwica z przypieczonymi ziemniaczkami, oprószonymi ekologicznymi ziołami i podawana z aromatycznym sosem).
Kilka zasad dobrego nawodnienia:
1. Dzień zaczynaj od nawadniania.
2. Preferuj wodę jako napój.
3. Najlepsza jest woda w temperaturze pokojowej
4. Sprawdź jakkość wody z kranu w miejscu, gdzie mieszkasz. Może się okazać, że bez sensu jest kupować wodę butelkowaną.
5. Pamiętaj, że pijąc wodę z plastikowej butelki, pijesz... plastik. Pisaliśmy o tym tutaj:Pijesz wodę mineralną z butelki? Pijesz plastik!
6. Wodę strukturalną możesz przygotować samodzielnie. Tutaj podawaliśmy sposób: Jak przygotować wodę strukturalną domowym sposobem? (według Iwana Nieumywakina)
Zobacz także:
Jak ważne jest nawodnienie organizmu? Ile wody trzeba pić?