- Szczegóły
- Opublikowano: 10 grudzień 2013 10 grudzień 2013
Tempo życia, praca na wysokich obrotach, presja oczekiwań i obowiązków, wymagania pracodawców i środowisk korporacyjno – biznesowych, osobiste aspiracje, normy społeczno – kulturowe… Życiowy kołowrotek, „matrix”, a może epidemia pokolenia 30 - i 40 - latków…?
Aby wszystkiemu sprostać musimy działać na najwyższych obrotach - pomimo stresu- i generować niezliczone pokłady energii. Nasza nadaktywność i funkcjonowanie w tzw. trybie adrenalinowym powoduje, że jesteśmy ciągle napięci i pobudzeni, skłonni do reakcji typu „walcz” lub „uciekaj”, mamy przeciążony umysł, nie doświadczamy „flow” (ang.flow = przepływ; to taki stanu umysłu, w którym pojawia się kreatywność). Funkcjonujemy jak roboty, które bezmyślnie wykonują wydawane polecenia, rutynowo wykonujemy te same czynności zapominając o kreatywności i możliwości wnoszenia czegoś od siebie. Chroniczny stres (nadmiar kortyzolu) i tempo życia powodują, że nasz organizm traci wewnętrzną równowagę…
fot. Magdalena Śliwińska/ Galeria Wellnessday.eu
Obszar „Work – Life”
Przyjrzyjmy się jak wygląda nasz osobisty obszar „Work – Life”. Czy nie przedkładamy pracy nad życie rodzinne i osobiste, czy nie pracujemy ponad siły i nadmierne nie poświęcamy się życiu zawodowemu? Taka praktyka dużo nas kosztuje... Ceną jaką płacimy jest wewnętrzny chaos, wewnętrzna dysharmonia, ponadto daleko idące konsekwencje w postaci utraty zdrowia, znacznego pogorszenie się relacji z najbliższymi, czy rozpadu związku. Utrata wewnętrznego balansu powoduje, że spada nasza aktywność i zaangażowanie, tracimy życiowy entuzjazm, przestajemy być w pełni obecni, popadamy w pernamentne niezadowolenie i tracimy kontrolę naszego życia. Taki stan rzeczy powoduje, że spada nasza wydajność w pracy, jak i w życiu.
Według badań prof. Heike Bruch z St. Gallen University tylko 10 % pracowników jest ożywionych , aktywnych i zorientowanych na cel, aż 40% kręci się w kółko „ w korporacyjnym ADHD”, 20 % to ludzie zorientowani na cel, ale bierni, a 30% po prostu się „wiezie".
Ta 10% mniejszość – czyli pracownicy nr 1– wysoce pożądani w firmach- to osoby, które nie mają problemów z równowagą pomiędzy pracą i życiem ; po prostu są aktywni i obecni zarówno w pracy, jak i w domu ( Heike Bruch, Sumantra Ghoshal „Efektywne zarządzanie” WUJ, Kraków 2006).
Czym jest wewnętrzna równowaga i jak ją odbudować?
Aby odzyskać harmonię umysłu, ducha i ciała musimy wejść na ścieżkę Wellness.
[zobacz: Bliżej wellness: Co to jest wellness? Co oznacza pojęcie: wellness?]
„Człowiek jest jak dom o czterech pokojach – jest pokój ciała, umysłu,pokój emocji i pokój ducha. Mądry człowiek codziennie odwiedza każdy pokój , a przynajmniej każdy przewietrza” - Przysłowie hinduskie.
Zadbajmy o odnowę, wsłuchajmy się w swój wewnętrzny własny rytm, zapragnijmy spowolnienia i lepszej jakości życia. Nasze ciało jest mądre. Kiedy tracimy wewnętrzną równowagę wysyła nam cenne sygnały - zaczyna chorować, pojawiają się trudne emocje, poczucie niezadowolenia, chronicznego zmęczenia (utrata energii życiowej). Zauważ je i powiedz sobie - potrzebuję równowagi, zatrzymania się, spokoju, uważnej obecności ,pochwały powolności, pochwały życia … wewnętrznej odnowy! Zastanów się skąd czerpiesz energię życiową , czym karmisz swój umysł, swoje serce, ciało, ducha, co Ci dodaje energii, a co ją odbiera, czego mogłabyś robić więcej, a czego mniej…? Pamiętaj,że u źródeł życiodajnej energii leży zaangażowanie! Co angażuje Twoje zmysły, Twoją uwagę, co powoduje, że emanujesz siłą i przejawiasz entuzjazm w działaniu?
Dla naszego zdrowia emocjonalnego, poczucia wewnętrznej siły i bycia szczęśliwym człowiekiem potrzebujemy równowagi we wszystkich obszarach naszego życia. Dwa najważniejsze obszary to z pewnością praca i życie osobiste. Pytanie - ile godzin pracy - 50 h tygodniowo, a może więcej? Nie żyjemy dla pracy i nie jesteśmy trybikami w korporacyjnych machinach! Warto zwrócić uwagę czy praca, którą wykonujemy pozwala nam na wyrażanie siebie, czy to co robimy jest spójne z naszymi wartościami, myślami,wewnętrznymi przekonaniami, czy daje nam możliwość wzrastania i doświadczania siebie na różnych poziomach... A jeśli osiągamy sukces, satysfakcję i poczucie spełnienia zadajmy sobie pytanie – czy nie płacimy zbyt dużej ceny, co jest dla nas naprawdę ważne, jakie są nasze prawdziwe priorytety, czy nie zaniedbujemy najbliższych, czy utrzymujemy pożądaną równowagę we wszystkich obszarach życia…? Łatwo się pogubić , trudniej znaleźć złoty środek…
Życiowy balans…
Gdzie jeszcze jest go szukać? Zastanówmy się, czy utrzymujemy równowagę pomiędzy następującymi obszarami naszego życia- braniem a dawaniem, czasem odpoczynku i zabawy a czasem pracy i obowiązków, życiem dla siebie a życiem dla innych, czy poświecamy dostateczną uwagę naszemu zdrowiu, naszym relacjom, rozwojowi, jakie emocje dominują w naszym życiu. Odpowiedź na te pytania to ważne zadanie domowe do odrobienia na ścieżce Wellness.
Mówiąc o odnowie -powrocie do wewnętrznej równowagi- musi pamiętać, że zgodnie z zasadą medycyny holistycznej ciało, umysł i dusza to intergralne części jednego ,tego samego oragnizmu.Bodźce płynące z zewnątrz, w postaci natłoku informacji ,czy też czynników stersogennych mają wpływ na nasz umysł, jak również na nasze ciało i ducha. W związku z powyższą zasadą wyróżniamy 5 podstawowych poziomów Wellness – fizyczny , intelektualny, emocjonalny, społeczny i duchowy, które dążą do zintegrowania.
Wellness fizyczny – to odpowiedzilaność za sprawne ciało i szczęśliwy umysł, to dobra kondycja fizyczna naszego organizmu, nasze zdrowie, sposób odżywiania ,cechy motoryczne, umiejętność radzenia sobie ze stresem. (więcej:Fizyczny wymiar wellness)
Oto kilka skutecznych sposobów redukcji stresu do wprowadzenia od zaraz:
- ćwiczenia oddechowe (praktyka 20 połączonych świadomych oddechów z samoobserwacją– „Wdech przez nos-wydech przez usta”+ intencja, np. „Spokój”…),
- stowanie technik relaksacyjnych (relaksacja to umiejętność odprężenia ciała i umysłu,jej celem jest odwołanie pojawiającego się w stresie stanu „najwyższej gotowości”; można słuchać nagranej relaksacji w pozycji leżącej lub siedzącej- np. relaksacje Ewy Foley),
- medytacja (czyli chwile wyciszenia;to koncentracja uwagi na oddechu,bądź na czynności skupiającej Twoją uwagę),
- praktyka uważnej obecności (powtarzaj sobie:„Przeszłość już była, przyszłość jeszcze nie nadeszła, to jest moja jedyna rzeczywista chwila – moje „TU i TERAZ”),
- joga małych palców („proste ćwiczenia tzw. mudry, które polegają na ułożeniu palców w odpowiedniej konfiguracji uruchamiającej w organiźmie przepływ energii, który leczy i przywraca równowagę psychosomatyczną”),
- technika uwolnienia emocji poprzez „energy in motion”; może to być stanięcie w rozkroku i potrząsanie całym ciałem,w szczególności nogami i ramionami z towarzyszącem odgłosem uwalniającym nagatywną emocję, może to być 10 min taniec przy ulubionej muzyce(więcej informacji: „Powiedz życiu tak. Poradnik dobrostanu” Ewa Foley).
[zobacz: Wellness na co dzień: Medytacja Psychiczne Wakacje. Wizualizacja]
Wellness intelektualny – to ciągły rozwój, poszukiwanie informacji, ciekawość świata i chęć poznawania go, otwartość umysłu, to tzw. „dobre samopoczucie intelektualne”, osobisty progres prowadzący do poprawy jakości życia. (zobacz: Intelektualny wymiar wellness)
Wellness emocjonalny - to świadomość siebie, swoich różnych stanów wewnętrznych, uczuć, pragnień, to przyzwalanie na przepływ wszystkich emocji i wszystkiego, co życie przynosi, to zadowolenie z życia, umiejętność radzenia sobie z tym co się wydarza, słuchanie siebie i branie odpowiedzialności za swoje życie. (zobacz: Emocjonalny wymiar wellness)
Wellness społeczny – ten wymiar wellness zachęca do angażowania się w różnego rodzaju działania na rzecz lokalnych społeczności, natury, czy ekologii. To także zachęta do odnalezienia harmonii w rodzinie, z zachowaniem równowagi pomiędzy: dawaniem a otrzymywaniem, byciem ważnym i potrzebnym a otoczeniem troską o innych, zaspakajaniem potrzeb swoich i potrzeb innych. (zobacz: Społeczny wymiar wellness)
Wellness duchowy – dotyczy inteligencji duchowej. To poszukiwanie celu i sensu istnienia, podążanie za głosem naszej duszy i naszego serca. Dusza nasza chce abyśmy uzdrowili siebie, podążali ścieżką samorealizacji i odkrywali swoje przeznaczenie. Tak naprawdę wszystko co robimy może być wyrazem naszej duchowości, ważna jest intencja i zaufanie instynktowi. (zobacz: Duchowy wymiar wellness)
„Nie możesz powstrzymać duchowego wzrostu, tak jak nie możesz zapobiec , by drzewo rosło ku słońcu” - Prentice Mulford
Potrzebna jest nam wewnętrzna harmonia – spójność myśli ,działań, tego co czujemy i pragniemy. Potrzebny jest nam wzrost we wszystkich obszarach życia. Zadbanie o siebie na 5 poziomach wellness to recepta na przerwanie zatracenia się w wirze pracy, obowiązków i powinności, to pochwała radości życia i jedyna droga do podniesienia jego jakości. Możemy już dzisiaj odrzucić bylejakość i życiowy chaos na rzecz dobrostanu wewnętrznego i zewnętrznego. Korzyści tej decyzji będą nieocenione, a nasze życie zacznie inaczej smakować. Być może sytuacja, czy miejsce, w którym się dzisiaj znajdujemy podpowiadają nam, że już czas na uporządkowanie życia i uchwycenie cennego balansu? Zauważmy to, zadbajmy o siebie bo nikt inny za nas tego nie zrobi…
Warto przeczytać:
„Powiedz życiu tak. Poradnik dobrostanu” Ewa Foley, Wydawca JK
„10 prostych sposobów radzenia sobie ze stresem” Claire Michaels Wheeler, Wydawca GWP
Ekspert Wellnessday.eu: Eliza Borowiak
Trener w zakresie psychoedukacji, praktyk podejścia TSR oraz terapii schematów, wykładowca Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu, autorka publikacji.
Moją pasją jest inspirowanie/motywowanie do pozytywnej zmiany, zwiększanie samoświadomości i przełamywanie nieadaptacyjnych schematów. Na co dzień pracuję jako wykładowca, trener w zakresie psychoedukacji oraz prowadzę sesje o charakterze terapeutycznym.
Jeśli poszukujesz ciekawego szkolenia dla kadry pedagogicznej/rodziców w zakresie psychoedukacji lub chcesz przełamać własne ograniczenia i mieć lepsze rezultaty w życiu napisz do mnie, umówimy się na sesję on-line. Sesje są prowadzone w nurcie TSR (terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach) oraz terapii schematów. Zapraszam osoby, które chcą przepracować podświadome schematy i otworzyć się na nowe możliwości.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 516 083 711