- Szczegóły
- Opublikowano: 30 marzec 2012 30 marzec 2012
Przebywanie wśród toksycznych ludzi psuje nam nastrój i samopoczucie. Bardzo często ma także negatywny wpływ na poczucie własnej wartości, gdyż trwanie mięsiącami czy latami w relacji z toksyczną osobą nie pozostaje bez wpływu na nasze postrzeganie siebie. Skoro wiemy już jak rozpoznać toksyczną osobę (zobacz tekst: Jak rozpoznać toksyczną osobę?), to najwyższa pora skorzystać z technik radzenia sobie z nią.
Po pierwsze – rozładuj własne napięcie
Wściekłość, wstyd, upokorzenie, złość, zdenerwowanie – takie emocje zwykle towarzyszą nam w kontakcie z toksyczną osobą. Dlatego zanim cokolwiek zrobisz, czy powiesz w obronie na atak – rozładuj własne napięcie. Na początku będzie to trudne, dlatego naucz się technik rozładowania napięcia we własnych czterech ścianach i w przyjemnym otoczeniu, tak aby potem w kryzysowej sytuacji rozładowanie napięcia i przywrócenie logicznego myślenia zajęło ci tylko kilka sekund. Najprostszą i najszybszą techniką rozładowania napięcia jest oddech – zrób wdech przez dwie sekundy, następnie wstrzymach oddech na trzy sekundy (myśląc o toksycznej osobie), a potem zrób wydech i usuwając powietrze z płuc - „usuń” także z organizmu toksyczną osobę. Na początku będziesz musiała powtórzyć kilka razy to ćwiczenie, żeby rzeczywiście poczuć spokój, z czasem powrót do równowagi będzie coraz szybszy.
Działaj z humorem
Choć może ci się to wydać dziwne, czasem zamiast odparować ciosem na cios, lepiej zagrać... żartem. Nie wszyscy jednak mamy talent do sypania ciętą ripostą jak z rękawa, dlatego, jeżeli stosowna „kontra” przychodzi ci do głowy dopiero kilka godzin później, skorzystaj z listy zabawnych ripost Lilian Glass, autorki bestsellera „Toksyczni Ludzie”:
- „Cokolwiek cię gryzie, musi cierpieć na niestrawność.”
- „Wyglądasz na człowieka, który chce zachować twarz, ale jeśli będziesz tak się drzeć, rozerwiesz ją na pół.”
- „Masz wspaniałą osobowość, tyle że niezbyt odpowiednią dla człowieka.”
- „Nigdy nie zapominam twarzy, ale dla ciebie zrobię wyjątek.”
- „Przez chwilę nie zorientowałem się, że to ty, i była to jedna z najpiękniejszych chwil w moim życiu.”
- „Mów – żebym wiedział, że nie myślisz.”
Niektóre z tych wypowiedzi są dość mocne, jednak w sytuacjach, gdy natrętna osoba nie daje nam spokoju, zgaszenie jej niewybrednym żartem może być jedynym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia ze złośliwą, podstępną osobą, która uważa, że zabawnie jest sprawiać przykrość innym, tandetnymi komentarzami. Niestety użycie jednej z takich ripost, w przypadku toksycznego szefa, może się to zakończyć dla nas nieciekawie. Co zatem zrobić, gdy nasz szef to furiat i pracoholik, a wysokość rat kredytowych nie daje nam możliwości odejścia z pracy?
Zadawaj spokojne pytania
Kluczem tej techniki jest wewnętrzny spokój, dlatego najpierw musisz się nauczyć rozładowywać napięcie. Będąc już opanowaną, zadawaj spokojne pytania toksycznemu oskarżycielowi. Nawet jeżeli ciągle krzyszczy – pamiętaj, nadejdzie ten moment, w którym zabraknie mu tchu. Wykorzystaj to i zadaj spokojne pytanie, starając się krok po kroku dość do senda sprawy. Zadawanie spokojnych pytań jest też znakomitym rozwiązaniem w przypadku toksycznych osób, które przepełniają twój umysł tzw. dobrymi radami. Następnym razem gdy teściowa wtargnie do twojej kuchni i będzie ci doradzać gdzie co powinno stać, spokojnie pytaj np.: „Dlaczego według ciebie to powinno stać to w tym miejscu?”, „Czy uważasz, że będzie mi wygodniej działać w kuchni, gdy przemebluję ją według twoich wskazówek?”, „Różnimy się od siebie wzrostem, gotujemy inne rzeczy, dlaczego zatem twój sposób prowadzenia kuchni miałby być dla mnie odpowiedni?” - jeżeli będziesz te pytania wypowiadała spokojnym tonem, z zainteresowaniem wręcz, ale bez cienia złośliwości – kapitualcja teściowej będzie gwarantowana!
Asertywna odpowiedź
Asertywność wymaga dobrego kontaktu z własnym ciałem i własnymi emocjami (zobacz artykuł: Ciało odzwierciedla emocje), wymaga także pewności siebie. Znając swoją wartość, odpowiadając asertywnie na atak, nie pozwalamy stać się ofiarami. Nie wchodząc zaś w rolę ofiary – niwelujemy kata – czyli toksyczną osobę. Czasem spokojnie wypowiedziane zdania takie jak np.: „Nie zgadzam się z tobą, ale rozumiem, że możesz mieć takie przekonanie”, czy „Mam inną opinię na ten temat.”, a także: „Nie podoba mi się sposób, w jaki się do mnie zwracasz. Myślę, że łatwiej będzie nam dojść do porozumienia, gdy opanujemy emocje, więc może zróbmy sobie pięć minut przerwy”, - nie tylko stanowią skuteczną obronę przed toksyczną osobą, czy toksycznymi zachowaniami, ale także stawiają ciebie w bardzo dobrym świetle.
A co z toksycznym szefem?
Powróćmy jednak do toksycznego szefa. Choć troska o codzienny byt, wysokość rachunków i koszty paliwa mogą długo trzymać cię w znienawidzonej pracy ze znienawidzonym szefem, warto wiedzieć kiedy należy odpuścić. Czasem niestety jedynym wyjściem na przetrwanie jest – odcięcie się od toksycznej osoby. I „przerwanie” traktuj dosłownie – jeżeli codziennie w pracy odczuwasz mocny stres, masz problemy ze snem, nie możesz jeść, albo przeciwnie – zajadasz stres do tego stopnia, że przybyło ci sporo kilogramów, na widok szefa serca tłucze ci w klatce i masz ochotę brać nogi za pas, to ratuj siebie i uciekaj z takiej pracy naprawdę. Żadna, ale to żadna praca nie jest warta utraty zdrowia i zniszczenia poczucia własnej wartości.
A co gdy jest za późno?
Co w sytuacji, gdy konfrontacja z toksyczną osobą miała już miejsce, a ty niestety znów dałaś sobą pomiatać i czujesz się teraz upokorzona?
Zapraszamy już wkrótce!
fot. Martha / Galeria Wellnessday.eu
Autorka:
Beata Mąkolska
Trenerka wellness, trenerka rozwoju osobistego (rozwoj-osobisty.info). Prowadzi warszaty i konsultacje oraz treningi indywidualne z zakresu radzenia sobie ze stresem i emocjami, a także budowania poczucia własnej wartości, pracy z negatywnymi przekonaniami, zmian w stronę wellness, autoprezentacji i komunikacji dla par. Współautorka książki „Coaching relacji ze sobą i bliskimi". Autorka wielu artykułów na temat zdrowego stylu życia, emocji, wellness i rozwoju osobistego. Pomysłodawczyni akcji społecznych (np. KOBIETA SUKCESU), autorka programów wellness.