- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 03 luty 2014 03 luty 2014
Co jakiś czas naukowcy udowadniają nam, jak to stan małżeński jest korzystny dla zdrowia. (zobacz artykuł: Szczęśliwe małżeństwo to same plusy dla zdrowia) Benefity czerpią zwłaszcza mężczyźni – teraz bowiem okazuje się, że wejście w stan małżeński po 25 roku życia świetnie wpływa na męskie kości kręgosłupa.
Naukowcy wykorzystali dane z badania "Midlife in the United States", do których informacje były pozyskiwane od uczestników w wieku od 25 do 75 lat w latach 1995-1996, a następnie w latach 2004-2005. Wykorzystano skanery gęstości kości, a także wpływ innych czynników mających znaczenie dla układu kostnego (np. leki, menopauza).
Mężczyźni będący w stabilnych małżeństwach, bez incydentów separacji czy rozwodu, mają mocniejsze kości kręgosłupa, niż mężczyźni, których związki się rozpadły. Mają także mocniejsze kości od mężczyzn, którzy pozostali kawalerami. Istotny okazał się czas zmiany stanu cywilnego – korzyści dla kości bowiem z małżeństwa odnieśli tylko mężczyźni, którzy wzięli ślub po 25 roku życia. Bardzo wczesne małżeństwo okazało się wręcz szkodliwe dla mężczyzn, ponieważ wiąże się ze znacznym zmniejszeniem wytrzymałości kości kręgosłupa. Naukowcy tłumaczą tą zależność prawdopodobnym "stresem z powodu konieczności zapewnienia rodzinie bytu". Ponadto zaobserwowano, że wcześnie poślubieni mają mniejsze prawdopodobieństwo kontynuowania edukacji, co w efekcie często skutkuje niższymi zarobkami i trudniejszym uzyskaniem środków do życia.
Doktor medycyny Carolyn Crandal (UCLA) twierdzi, że jest to pierwsze badanie, które pokazuje połączenie pomiędzy stanem małżeńskim i jakością małżeństwa, a zdrowiem kości. Jest to o tyle ważne, że "obecnie bardzo mało wiadomo na temat wpływu czynników społecznych na zdrowie kości", tłumaczy badaczka. "Dobry stan zdrowia zależy nie tylko od zachowań prozdrowotnych typu prawidłowa dieta, nie palenie papierosów, ale także od innych społecznych aspektów życia, właśnie jak życie małżeńskie i jakość tej relacji."
Nie znaleziono tak znaczącego wpływu między jakością relacji małżeńskiej a zdrowiem kości kręgosłupa u kobiet, jednakże w niektórych przypadkach kobiety raportujące brak wsparcia ze strony męża, miały kości w dużo gorszym stanie. Crandal wyjaśnia, że o ile na męskie kości najgorszy wpływ miała separacja, rozwód, śmierć żony czy... stan kawalerski, o tyle w przypadku kobiet, na zdrowiu kobiecych kości odbijała się kiepska relacja w małżeństwie.
Badanie opublikowane w magazynie Osteoporosis International.
Źródło: dailymail.co.uk