- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 20 październik 2015 20 październik 2015
Jeżeli Twoja praca to w głównej mierze siedzenie za biurkiem, podpowiemy Ci jak pracować z większą twórczą i.. większym bezpieczeństwem dla Twojego zdrowia.
O tym, że siedzący tryb życia jest niezdrowy i fatalne wpływa na organizm wiemy od dawna. Tymczasem praca ogromnej ilości osób polega właśnie na wykonywaniu różnych czynności, najczęściej umysłowych – podczas siedzenia. Człowiek w swojej genialnej, naturalnej kostrukcji absolutnie nie został zaprojektowany do 8 godzinnego bezruchu w jednej pozycji, stąd bóle pleców, głowy, barków, karku, dodatkowy stres spowodowany bezruchem, obciążone stawy, spadajacy metabolizm... i tak dalej.
O ergonomii na stanowisku pracy sporo już się mówi, jednakże nadal te informacje traktujemy nieco po macoszemu, bądź – godzimy się na kiepskie warunki związane zestanowiskiem pracy, jakie może nam zapewnić pracodawca. Rzadko który bowiem pracodawca jest w stanie wyposażyć swoich pracowników w superergonomiczne fotele, odpowiednie oświetlenie i tak dalej.
Podpowiadamy zatem kilka prostych zmian, jakie możecie wprowadzić, aby nieco zmniejszyć negatywne efekty pracy za biurkiem:
1. Piszcie na klawiaturze tak, aby łokcie zginały się pod kątem 90 stopni. Dbajcie o rozluźnione ramiona i komfort nadgarstków.
2. Monitor powinien się znajdować na wysokości oczu. Dbajcie też o to aby nie odbijało się w nim światło z okna czy z lampy – to bardzo męczy wzrok.
3. Co dwadzieścia minut, (albo chociaż raz na godzinę) rób przerwę – popatrz w dal aby wzrok mógł odpocząć. Najlepszy będzie widok za oknem – a jeżeli nie jest to możliwe – na coś oddalonego przynajmniej o kilka metrów.
4. Nie trzymaj telefonu barkiem (jednocześnie pisząc na klawiaturze). Zawsze trzymaj dłonią. Jeżeli musisz jednocześnie robić notatki, to przełóż telefon do lewej ręki i rób notatki odręcznie prawą (bądź odwrotnie w przypadku osób leworęcznych), albo przełącz na głośnik i odłóż telefon obok. W trakcie rozmowy telefonicznej, o ile nie musisz notować, warto wstać i chodzić – zawsze w ten sposób zmieniasz pozycję, a twoje ciało dostaje choć minimalną dawkę ruchu.
5. Na fotelu siedź zachowując prosty kręgosłup, a pośladki dosunięte do końca oparcia. Jeżeli wygodnie jest tobie z poduszką lędźwiową – to ją stosuj. Fotel powinien być tak ustawiony, aby kolana zginały się pod kątem 90 – 100 stopni. Stopy mając dotykać ziemi.
6. Przeciągaj się ilekroć czujesz się skostniała.
fot. Päivi Rytivaara / freeimages.com