- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 18 czerwiec 2019 18 czerwiec 2019
Wakacje nieodłącznie kojarzą się z wypoczynkiem i... dobrą książką. Ileż to razy upychaliśmy książki do walizki, książki na podróż, na plażę, na spokojne wieczory, na ciche poranki... Przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie książek do poczytania w te wakacje. Tym razem żadnych poradników, żadnych kulinarnych cudów, choć... niektóre z nich zachęcają do refleksji, poszukiwań w historii własnego rodu, rozważań nad tym, do czego zmierza ta cywilizacja... Są też książki, które przypominają nam o ponadczasowych wartościach jak przyjaźń, miłość - bo takich, to nigdy nie za wiele. Miłego czytania!
1. Dla kochających naprawdę dobre fantasy: Wprowadzając magię do świata materialnego....
Moc srebra
Naomi Novik
Naomi Novik zaprasza do świata tajemnych mocy, bogactwa i panicznego strachu!
Mirjem, doprowadzona do ostateczności chorobą matki, postanawia przejąć nieudolnie prowadzony przez ojca rodzinny interes. Stanowcza i zimna jak lód, skutecznie egzekwuje wszelkie należności od pożyczkobiorców. A kiedy dziadek przekazuje jej pięć kopiejek w srebrze, Mirjem oddaje mu dług w złocie. W okolicy rozchodzi się wieść o młodej lichwiarce, która potrafi zamieniać srebro w złoto. Dla Mirjem jednak ta sława okazuje się przekleństwem. Zaczyna się bowiem nią interesować król Starzyków – obdarzonych nadnaturalnymi mocami, tajemniczych lodowatych istot, które wzbudzają trwogę wśród zwykłych śmiertelników.
Od Redakcji Wellnessday.eu
Miłośnicy fantasy wiedzą, że "wymyślone" światy są niejednokrotnie bardziej realne, od tych niby realnych powieści obyczajowych... Zachowania, nawyki, ta siła, która nas ciągnie do zmiany i przeszkody, które sprawiają, że nie jest łatwo... A przy tym walka z własnym lękiem....ech, samo życie, samo życie! Można powiedzieć, że jest to idealne fantasy dla kobiet, lubiących głębokie relacje, skomplikowane powiązania i... rodzącą się miłość w rozmaitej formie - od tej romantycznej, poprzez miłość siostrzaną i braterską, miłość matczyną... O pożądaniu władzy, złota i przemianie wewnętrznej - przemianach, które mogą zaskoczyć czytelnika! Od tej książki zaczynamy wakacje, bo jest niezwykle wciągająca. POLECAMY!
2. Dla tych którzy widzą i wiedzą więcej - podróż poprzez czas i światy
Czas poza czasem
Philip K. Dick
Doskonała powieść Philipa K. Dicka – czy poza naszym światem istnieje jakiś inny?
W swojej prozie kwestionuję nawet wszechświat; zastanawiam się na głos, czy jest rzeczywisty, zastanawiam się też na głos, czy my wszyscy jesteśmy prawdziwi.
- Philip K. Dick
Philip K. Dick był filozofem, który odmienił fantastykę naukową. Ktoś taki był science fiction niezbędny, ktoś świeży, spoza kręgu pewnych świata umysłów ścisłych. Ktoś, kto chciał wątpić, mąciciel. Rewolucjonista, bo tylko tacy są w stanie popchnąć świat – a tym wypadku literaturę – do przodu. Łamią zasady, żeby ustalić nowe. Wydają się dziwni tylko dlatego, że są elementem nowego porządku – dzisiejsza ekstrawagancja jest jutrzejszą normą.
- z przedmowy Marcina Zwierzchowskiego
Od Redakcji Wellnessday.eu
Książka, która skłania do wyjścia poza własną perspektywę, do rozmów, do dyskusji, do wątpliwości, do debat, do rozciągania postrzegania, do poszukiwań, do refleksji.... Będzie o czym rozmawiać w długie letnie noce!
Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał kilkadziesiąt powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych Nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty…
3. Dla kobiet lubiących głębokie historie...
Olszany. Droga do domu
Agnieszka Litorowicz-Siegert
Wspaniała rodzinna opowieść, pełna emocji, uśmiechu i wzruszeń.
Mała pomorska miejscowość – jedna z tych, w których wszyscy się znają, a plotki rozchodzą się z prędkością światła. Olszany to jeden z domów, o jakich zwykło się mawiać, że mają duszę. Choć znaleźliby się i tacy, którzy prędzej nazwaliby go nawiedzonym…
Matka Julii odziedziczyła Olszany po ojcu, który w tajemniczych okolicznościach opuścił je niedługo po wojnie i wyjechał z kraju. Niejasna historia rodzinnej posiadłości Borowiczów rzuca cień na możliwość sprzedaży dobytku. Kiedy Julię dotyka potężny życiowy kryzys, kobieta wyjeżdża na Pomorze, żeby dać odpocząć myślom i ostatecznie zakończyć sprawę kłopotliwego spadku. Aby tego dokonać, Julia musi poznać prawdę o dziadku, ta zaś nierozerwalnie łączy się z pewną tajemniczą historią z przeszłości.
Olszany to opowieść o tym, jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a podążanie tropem tej plątaniny może całkowicie odmienić życie. Kobieca książka o rodzinnych sekretach, przyjaźni i miłości, wzbogacona duchem minionych czasów i nutą współczesnego przepychu.
Agnieszka Litorowicz-Siegert – dziennikarka publikująca artykuły w miesięczniku „Twój Styl”, autorka wywiadów rzek z Ewą Błaszczyk (Lubię żyć) i Agatą Młynarską (Moja wizja), współautorka albumu Boskie matki opowiadającego o macierzyństwie kobiet chorujących na raka.
4. Dla fanek kobiecych przyjaźni i skomplikowanych historii
Izabella Frączyk
Kobiety z odzysku. Trudne wybory
W życiu trzech przyjaciółek - Gośki, Felicji i Zuzy - nareszcie zapanował spokój i każda z nich zdołała w końcu odetchnąć po wydarzeniach, które były następstwem wspólnych wakacji w Egipcie. Ale czy na długo? Teraz, po roku, powracamy i sprawdzamy, co u nich. Wracamy jak z wizytą u naszych dobrych znajomych, by stwierdzić, że u każdej z nich sporo się dzieje. Jako że nic nie jest dane człowiekowi raz na zawsze, także i tym trzem kobietom życie nie oszczędza ciekawych doznań, nie zawsze miłych. Jedyne co jest pomiędzy nimi niezmienne - to przyjaźń. A facet? Wiadomo, rzecz nabyta.
"Kobiety z odzysku. Trudne" wybory to kontynuacja bestsellerowej powieści "Kobiety z odzysku".
Izabella Frączyk (ur. 1970) - absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisaniem zajęła się w 2009 roku. Do tej pory wydała książki: "Pokręcone losy Klary" (2010), "Kobiety z odzysku" (2011, nowe wydanie w 2019), "Koniec świata" (2014), "Jak u siebie" (2014), "Siostra mojej siostry" (2015), "Do trzech razy sztuka" (2016) i "Wszystko nie tak" (2018), wszystkie ciepło przyjęte przez Czytelniczki. W 2017 roku na rynek trafił trzytomowy cykl "Stajnia w Pieńkach". W 2018 roku ukazał się jej nowy cykl "Śnieżna Grań": "Za stare grzechy" i "Pół na pół".
5. Dla tych, którzy chcą nauczyć się zmieniać perspektywę...
Danuta Noszczyńska
Zobaczyć gdzie indziej
Żeby widzieć, należy patrzeć, żeby słyszeć, trzeba słuchać.
Niepewna siebie, zdominowana przez wszystkich dookoła bohaterka, rozwydrzony synalek, toksyczna matka, ojciec pantoflarz, brat egoista, który zawsze miał "z górki", wredna szefowa - jednym słowem mnóstwo powodów do nieustającej złości na nieciekawą rzeczywistość i nieciekawych ludzi. Ale czy zawsze jest tak, jak się nam wydaje, a otaczający nas ludzie są tacy, jakimi ich postrzegamy?
Powieść o tym, że czasem po prostu trzeba "zobaczyć gdzie indziej" czyli spojrzeć na wydarzenia i osoby pojawiające się w naszym życiu z innej perspektywy, a wówczas wszystko może zyskać zupełnie nieznany dotąd wymiar, a bezładnie rozsypane okruchy przeszłości nagle zaczną doskonale do siebie pasować i życie stanie się o wiele szczęśliwsze. A także o tym, że dążenie do zemsty za doznane krzywdy najdotkliwiej uderza w nas samych, przesłaniając z czasem to co naprawdę ważne.
Danuta Noszczyńska – plastyczka, reżyserka, twórczyni amatorskich teatrów Azet i Amarant, absolwentka krakowskiego liceum plastycznego oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Opublikowała książki: "Historia nie Magdaleny", "Blondynka moralnego niepokoju", "Hormon nieszczęścia", "Mogło być gorzej", "Kufer babki Alicji", "Luizę pilnie sprzedam", "Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana", "Wszystkie życia Heleny P.", "Harpia" (trzy ostatnie nagrodzone na Festiwalu Literatury Kobiet "Pióro i Pazur"), "Farbowana blondynka", "Zła miłość", "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" i "Nieświęta rodzina".
6. Dla poszukiwaczek rodzinnych tajemnic - zagłębiamy się w przeszłość, by uzyskać nowy obraz rzeczywistości...
Podaruj mi jutro
Ilona Gołębiewska
Aniela Horczyńska, znana na całym świecie malarka, zmęczona światowym życiem postanawia osiąść na stałe w rodzinnych stronach i zrealizować marzenie swojego zmarłego przed laty ojca, Fiodora. Jako prawowita właścicielka zbudowanego blisko dwa wieki temu dworu na Lipowym Wzgórzu, zamierza sprawić, że stary dwór na Podlasiu zacznie tętnić życiem i stanie się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na kulturalnej mapie Polski.
Wkrótce marzenie Fiodora Horczyńskiego się spełnia. Aniela zakłada wymarzoną Akademię Sztuk Anielskich, której pomysł narodził się dzięki lokalnej legendzie o aniołach. Spragnieni relaksu na łonie natury wczasowicze, a także miłośnicy sztuki w najlepszym wydaniu coraz chętniej przekraczają próg ostoi rodu Horczyńskich. Spokój gości mąci niespodziewane odkrycie. Pewnego dnia w jednej z piwnic robotnicy natrafiają na system podziemnych korytarzy. Aniela postanawia sprawdzić, do czego służyły i kto się nimi przemieszczał... Jakie tajemnice skrywają stare mury dworu na Lipowym Wzgórzu?
„Podaruj mi jutro” to intrygująca i pełna emocji opowieść o ponadczasowej sile kobiet, sztuce godzenia się z tragiczną przeszłością oraz rodzinnych sekretach, z którymi przychodzi nam się zmierzyć w najmniej oczekiwanych momentach. Autorka udowadnia, że echa przeszłości towarzyszą nam na każdym kroku, a jedna błędna decyzja może mieć ogromny wpływ na losy kolejnych pokoleń. W tej sytuacji dobrym wyborem jest podążanie za głosem serca, otaczanie się życzliwymi ludźmi i realizacja życiowych pasji. Najnowsza książka uwielbianej przez czytelniczki Ilony Gołębiewskiej stanowi pierwszą odsłonę przejmującej historii dworu na Lipowym Wzgórzu.
Ilona Gołębiewska (ur. 1987) – pisarka. Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Autorka ponad 60 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jej zainteresowania naukowe oscylują pomiędzy wychowaniem artystycznym, edukacją osób dorosłych i seniorów, terapią pedagogiczną oraz rozwojem osobistym i coachingiem. Autorka bestsellerowych powieści: „Powrót do starego domu” (MUZA 2017), „Tajemnice starego domu” (MUZA 2017), „Pamiętnik ze starego domu” (MUZA 2018), „Miłość ma twoje imię” (MUZA 2018), „Teatr pod Białym Latawcem” (MUZA 2018).
7. Dla nieśmiałych i marzących o miłości wymykającej się schematom... oj to będzie hit!
Więcej niż pocałunek
Helen Hoang
Według trzydziestoletniej Stelli świat powinien rządzić się jedynie prawami logiki. Tworzenie algorytmów wydaje jej się zdecydowanie prostsze niż relacje z mężczyznami. Wizja bliskości budzi w niej niechęć, a na myśl o całowaniu robi jej się niedobrze. Trochę pod wpływem matki, trochę dla samej siebie postanawia to zmienić. Na pewno nie pomagają jej chorobliwe trudności z nawiązywaniem relacji. Czy to wina objawów zespołu Aspergera, czy może Stella tak po prostu ma?
Do wprowadzenia zmian w swoim życiu Stella zabiera się nietypowo. Chce „nauczyć się współżyć”, potrzebuje dobrego treningu. Uznaje, że do ćwiczeń najlepiej nada się profesjonalista, czyli wynajęty mężczyzna do towarzystwa. Tak poznaje Michaela – przystojnego wrażliwca nierozpieszczanego przez życie. Chłopak podchodzi do swojej pracy bardzo poważnie. Plan lekcji, który wspólnie realizują, wychodzi znacznie poza całowanie. Ich biznesowy układ szybko zmienia swój charakter. Stella odkrywa, że w życiu najbardziej liczy się to, co wymyka się równaniom matematycznym.
„Więcej niż pocałunek” to brawurowy debiut Helen Hoang, która zainspirowana własnymi doświadczeniami, stworzyła historię miłosną z motywami psychologicznymi i dawką subtelnie rozegranych wątków erotycznych. To też opowieść o przemianie, walce z własnymi ułomnościami i swego rodzaju późnym dorastaniem. Prawa do ekranizacji książki – zaledwie kilka miesięcy od jej premiery – kupiła wytwórnia filmowa Lionsgate Motion Picture Group, mająca na swoim koncie głośne kinowe hity takie jak „La La Land” czy „Igrzyska śmierci”.
Na samą myśl o Tinderze i związaną z tym koniecznością umawiania się z facetami zaczynała się pocić. Nienawidziła wszystkiego, co wiązało się z randkowaniem, ponieważ musiała wtedy opuścić strefę komfortu i pożegnać się z ustalonym porządkiem. Nie znosiła też bezsensownych rozmów, które co chwilę wprawiały ją w zakłopotanie. No i był jeszcze ten straszny seks…
– fragment książki
Helen Hoang – amerykańska pisarka. Jest nieśmiałą osobą, która nie lubi dużo mówić. W 2016 zdiagnozowano u niej zespół Aspergera, co zainspirowało ją do napisania powieści „Więcej niż pocałunek”, która zdobyła nagrodę czytelników portalu Goodreads dla najlepszej książki, znalazła się w Top 100 książek Amazona i Top 50 „Washington Post” w 2018 roku. Obecnie mieszka w San Diego, w Kalifornii, z mężem, dwójką dzieci i jedną rybką.
Zobacz książkę >>
8. Dla kobiet, które wrzucają milion zdjęć na Insta i FB - ku przestrodze...
Ty
Caroline Kepnes
Nie uwolnisz się od tej książki!
Mroczna, hipnotyzująca powieść, na podstawie której powstał serial Netflixa!
Kiedy początkująca pisarka wchodzi do księgarni w East Village, od razu staje się obiektem fascynacji pracującego tam mężczyzny. Zauroczony nią Joe Goldberg na podstawie danych z karty kredytowej wyszukuje kobietę w internecie. W Nowym Jorku mieszka tylko jedna Guinevere Beck. Jej konto na Facebooku jest dostępne dla wszystkich, ona sama jest bardzo aktywna na Twitterze. Dzięki temu Joe dowiaduje się, że przyjaciele mówią na dziewczynę Beck, że studiowała na Uniwersytecie Browna, że mieszka przy Bank Street, a wieczór spędzi w barze na Brooklynie. To dla Joego idealne miejsce na ponowne, pozornie przypadkowe spotkanie.
Mężczyzna powoli przejmuje kontrolę nad życiem Beck. Robi wszystko, by wpadła w jego ramiona. Staje się jej idealnym, wymarzonym chłopakiem, który po cichu usuwa przeszkody stojące na drodze do wspólnego szczęścia. Nawet jeśli oznacza to, że musi kogoś zamordować.
Obsesyjny związek szybko nakręca spiralę śmiertelnych konsekwencji…
Na podstawie powieści Netflix nakręcił bijący rekordy popularności serial o tym samym tytule!
9. Dla młodych kobiet, jeszcze zagubionych, szukających sensu życia i miłości
Gayle Forman
Nie wiem, gdzie jestem
Nowa powieść autorki bestsellerów "Wróć, jeśli pamiętasz", "Ten jeden dzień", "Zostaw mnie".
Współczesny Nowy Jork, w którym los splata drogi trojga obcych sobie ludzi.
Freya jest młodziutką wokalistką, stojącą na progu sławy. Straciła głos podczas nagrywania swojej debiutanckiej płyty. Harun zamierza zerwać więzi z bliskimi, żeby pozostać wiernym sobie. Nathaniel przyleciał do wielkiego miasta z jednym małym plecakiem i desperackim planem. Nie ma nic do stracenia.
Łączy ich strata.
Nadzieja.
Tęsknota.
I miłość.
Zanim dzień dobiegnie końca, ich głęboko skrywane tajemnice wyjdą na jaw, a oni przekonają się, że najlepszym lekarstwem na każdą stratę i tęsknotę jest drugi człowiek.
Gayle Forman to wielokrotnie nagradzana autorka powieści dla młodzieży. Za "Jeśli zostanę" otrzymała dwie nagrody: 2009 NAIBA Book of the Year Award oraz 2010 Indie Choice Honor Award. Forman zajmuje się również dziennikarstwem, a jej teksty pojawiają się między innymi w "Seventeen", "Cosmopolitan" oraz "Elle". Mieszka w nowojorskim Brooklynie wraz z mężem i dwiema córkami.
10. Dla młodych czytelników i.... całej rodziny - zwłaszcza, jeżeli kultywujecie starą tradycję wspólnego czytania... :)
Bella i Sebastian 3. Przyjaciele na całe życie
Christine Féret-Fleury, Cécile Aubry
Na podstawie filmu Clovisa Cornillaca oraz powieści Cécile Aubry.
W Saint-Martin trwa wielkie święto. Angelina i Pierre, ojciec Sebastiana, biorą ślub. W życiu chłopca szykują się wielkie zmiany. Sebastian jednak nawet nie chce o nich słyszeć! Pragnie tylko opiekować się Bellą i trójką jej szczeniaków, które tej zimy przyszły na świat. Nieoczekiwanie jednak psy znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie. Zjawia się okrutny człowiek imieniem Joseph, który niegdyś był właścicielem Belli, i zamierza odzyskać owczarka i sprowadzić go tam, gdzie według niego jest jego miejsce: do klatki w swoim ogrodzie. By obronić Bellę i jej dzieci, Sebastian może liczyć tylko na własną odwagę...
Przyjaciele na całe życie to trzeci tom przygód Sebastiana i jego mądrej czworonożnej przyjaciółki. Książka, pięknie ilustrowana zdjęciami z filmu, to wzruszająca opowieść odwadze, przyjaźni i o dojrzewaniu do odpowiedzialności.
Powieść na podstawie scenariusza ze zdjęciami z filmu.
Cécile Aubry, właściwie Anne-José Madeleine Henriette Bénard (ur. 3 sierpnia 1928 w Paryżu, zm. 19 lipca 2010) – to francuska aktorka, pisarka, scenarzystka i reżyserka.Karierę zaczynała jako tancerka. W wieku 20 lat zaczęła współpracę z wytwórnią filmową 20th Century Fox. Największą sławę przyniosły jej filmy Manon i Czarna róża. Kiedy przerwała karierę filmową zajęła się pisaniem scenariszy oraz książek dla dzieci. Na podstawie jej książki Bella i Sebastian powstał serial telewizyjny pod tym samym tytułem. Główną rolę zagrał w nim syn Cécile Aubry. W 2013 roku powstał również film Bella i Sebastian.
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?