- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 26 wrzesień 2018 26 wrzesień 2018

Etery glikolu, ftalany, styren, benzen, formaldehyd to niewidoczni, ale szalenie niebezpieczni lokatorzy wielu mieszkań i biur. Spędzamy z nimi nawet 80 procent naszego czasu – tyle według badań przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych. Wpadający przez okna smog, materiały w wykładzinach, farby do ścian, kleje do mebli to bardzo często winowajcy naszej słabej kondycji fizycznej. Jak się bronić przed niebezpiecznymi lokatorami?
Ariane Boixière-Asseray oraz Geneviève Chaudet, autorki „Roślin oczyszczających powietrze” udzielają wyczerpujących odpowiedzi. Swoją książką rewolucjonizują myślenie na temat roślin doniczkowych i walki z silnymi zanieczyszczeniami. Premiera już 3 października.
Poradnik „Rośliny oczyszczające powietrze” prezentuje rośliny pokojowe najskuteczniej ograniczające zanieczyszczenia powietrza w domu i biurze. Znajdziemy w nim m. in.:
- skuteczne sposoby walki ze smogiem,
- przegląd przyczyn zanieczyszczeń w pomieszczeniach (farby ścienne, tworzywa sztuczne, środki czyszczące, zapachy do domu),
- informacje, jak rozpoznawać toksyny oraz, jak je zwalczać – samemu i przy wykorzystaniu roślin,
- porady pozwalające dokonywać autodiagnostyki, czyli identyfikacji źródła zanieczyszczeń w domu, by wybrać odpowiednie rośliny,
- zasady eko oczyszczania,
- przegląd dwudziestu najbardziej dobroczynnych roślin wraz z opisem wymagań dotyczących ich pielęgnacji,
- czytelny wskaźnik zdolności poszczególnych roślin do absorbowania szkodliwej substancji,
- wskazówki, jak zaaranżować przestrzeń, w której chcemy zrobić miejsce na rośliny.
Kapsuła z zanieczyszczeniami – tak można nazwać każde, nawet sterylnie czyste i wysprzątane mieszkanie albo biuro. Istnieje wiele różnych źródeł zanieczyszczenia powietrza w przestrzeniach zamkniętych. Częściowo pochodzą z zewnątrz, np. ze spalin i smogu, który w Polsce stanowi coraz większy problem, pozostałe przyczyny to przede wszystkim materiały służące do budowy i wykończenia domów, a także tryb życia. Człowiek otoczony jest przez zanieczyszczenia, których źródłem są środki czystości, kosmetyki, a nawet ubrania (!), a także zwierzęcy pupile. Niebezpieczne są też fale elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia domowe.
Autorki książki „Rośliny oczyszczające powietrze” wskazują, na badania naukowe* dotyczące oczyszczania powietrza przez rośliny. Badanie nie pozostawiają wątpliwości, że rośliny są bardzo skutecznymi filtrami i znacznie poprawiają jakość powietrza, którym się oddycha. Zieleń domowa potrafi dezaktywować wiele niewidocznych gołym okiem toksyn i zanieczyszczeń różnego rodzaju. Dodatkowo rośliny pokojowe niwelują niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów.
Recenzja Wellnessday.eu
Niewielki, ale jakże fantastyczny poradnik! I teraz tak - miłośnicy roślin doniczkowych z pewnością będą znali zaproponowane przez autorki rośliny, lecz... mogą odkryć na nowo ich niesamowite właściwości oczyszczania powietrza. Z kolei zwolennicy zdrowego stylu życia, którzy w ferworze walki o zdrowe jedzenie i w nadmiarze czytania etykiet mogli pominąć taką "drobną" kwestię jak powietrze w domu... dowiedzą się jak w prosty sposób za pomocą fantastycznych roślin poprawić jakość tego, czym oddychamy w przestrzeni domowej. Jak piszą autorki - w pomieszczeniach spędzamy 80 proc swojego czasu (co, swoją drogą jest naprawdę smutne i daje do myślenia), dlatego choćby z tego względu warto zainteresować się tematem.
Oprócz przedstawienia wybranych, filtrujących toksyny roślin, dowiemy się sporo o tym w jaki sposób owe toksyny przenikają do naszego powietrza. Nawet jeżeli coś już wiecie na ten temat - nie przestaje jednak to być niepokojące. Nawet jeżeli ograniczamy ilość sztucznych rzeczy wokół nas, niektórych po prostu nie sposób uniknąć. Jak masz dzieci - wielce prawdopodobne, że masz trochę plastikowych zabawek i kolorowe tekstylia typu wykładziny, kocyki... niekoniecznie z ekologicznych materiałów. Zresztą same panele to już jest pewna dawka sztuczności, czy choćby cudowne drewno, ale... pokryte nieodpowiednim lakierem. Części chemikaliów jesteśmy w stanie uniknąć, poprzez np. zastosowanie naturalnych środków do czyszczenia jak soda czy ocet, ale... przecież nie wywalimy wszystkich ubrań z szaf zrobionych z płyt wiórowych czy pilśniowych... Dlatego kochani, nawet jeżeli "nie macie ręki do roślin", ta książka podpowie Wam, które rośliny warto w domu mieć i to w jakich pomieszczeniach. Są też proste wskazówki dotyczące pielęgnacji, także dacie radę!
Na koniec powiemy, że książka jest pięknie wydana - estetycznie, zdjęcia nowoczesnych wnętrz, wspaniała grafika - uczta dla oczu! :)
Ariane Boixière-Asseray – dziennikarka z blisko dwudziestoletnim stażem. Związana jest z najbardziej poczytnymi francuskimi magazynami ogrodniczymi m. in. z najważniejszym czasopismem tego typu „Mon jardin et ma maison” („Mój ogród i mój dom”). Jej pasją są przyroda i ochroną środowiska.
Geneviève Chaudet – architekta krajobrazu, założycielka stowarzyszenie Plant'airpur, które ma na celu promowanie wykorzystania roślin do poprawy jakości naszego środowiska.
Autor: Ariane Boixière-Asseray, Geneviève Chaudet
Tytuł:„Rośliny oczyszczające powietrze”
Data premiery: 3.10.2018 rok
Liczba stron: 80
Wydawnictwo : MUZA SA
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?