- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 25 lipiec 2018 25 lipiec 2018
Powrót mistrza gawędy o zwierzętach.
Mistrz opowieści o zwierzętach, znawca ich nierzadko zagadkowych zachowań i niezwykłych obyczajów, niemiecki etolog Vitus B. Dröscher powraca. W jednej ze swoich najsłynniejszych książek "Reguła przetrwania" pokazuje, w jaki sposób zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami, jak udaje im się przetrwać i jak przeżywają pojawiające się wraz z zagrożeniem emocje. Barwnym językiem opisuje tajemniczy świat zwierząt, śmiało porównując go z naszym, ludzkim, o wiele mniej odmiennym, niż nam się zazwyczaj wydaje.
Vitus Bernward Dröscher (1925–2010) – niemiecki etolog, autor ponad dwudziestu książek popularnonaukowych, w których z pasją i niezwykle barwnie opisywał zachowania zwierząt. Większość tych publikacji stało się bestsellerami w wielu krajach, także w Polsce.
Reguła przetrwania. Jak zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami
Vitus B. Dröscher
Data wydania: 26.06.2018
Format: 135mm x 206mm
Liczba stron: 416
Oprawa: twarda
Zobacz na stronach wydawnictwa Prószyński i S-ka >>
Recenzja Wellnessday.eu
Rewelacyjna książka dla każdego, kto choć trochę interesuje się światem zwierząt. Trochę, ponieważ tylko tyle wystarczy, by dać się wciągnąć w świat zwierząt dzikich, tych trzymanych w laboratoriach i tych z zoo. Niby książka popularnonaukowa, a czyta się jak powieść. Niby książka o zwierzętach, a nie sposób nie znaleźć analogii do zachowań ludzkich. Słowem, jest to książka, którą wcale nie jest tak łatwo zakwalifikować!
Ręka w górę, kto wiedział, że żyrafy śpią 7 minut? Ręka w górę, kto wie, jaka hierarchia panuje podczas biesiadowania nad padliną wśród sępów? Ręka w górę, kto wie czy zając rzeczywiście śpi z otwartymi oczami? A może wiedzieliście o tym, jak makabrycznie wygląda gniazdo tak dostojnego ptaka jak orzeł?
Życie zwierząt jest pełne niespodzianek, zagadek, rytuałów i zasad, które nie od razu są oczywiste dla ludzi. To właśnie czyni tę książkę tak fascynującą lekturą do czytania (także dzieciom! może poza paroma nieco okrutnymi momentami). Przy okazji - uprzedzamy bardzo wrażliwe, kochające zwierzęta osoby, że tutaj trochę poznajemy świat laboratoriów - i to (już odchodząc od treści książki, a idąc we własne rozważania filozoficzno-etyczne), też daje nam do myślenia o.... człowieku. Tak bardzo człowiek chce zbadać to i owo, że uśmierca sobie to i owo, ot tak, żeby porównać jaki stres miała jedna grupa szczurów, w porównaniu do drugiej. Albo wyciąga małpiego przywódcę ze stada, goli na łyso i wrzuca z powrotem do stada - patrząc co się stanie (i nie bacząc tym razem na stres i szok zwierzęcia). Świat zwierząt jest doprawdy fascynujący, ale jednocześnie kochając zwierzęta i szanując przyrodę, nie sposób nie wyciągnąć wniosku, że człowiek posuwa się często za daleko w tej swojej bezwzględnej i krwawej ciekawości i chęci udowodnienia bądź zbadania czegoś....
I jeszcze ciekawostka - bardzo pouczające są przykłady grup zwierząt (np. pawianów), żyjących na wolności i tych w ogrodach zoologicznych. Można się pokusić o porównanie tego co się dzieje z ludźmi, gdy mieszkają blisko natury, we względnej wolności, a co się dzieje gdy ich życie to betonowa dżungla i zasady narzucane przez korporacje, media i trendy w modzie... Autor jednak zostawia tutaj pole do wyciągania własnych wniosków i to jest naprawdę piękne (no może poza paroma wyjątkami, między innymi w tym fragmencie: "Istotnie, każde całkowicie pozbawione rozsądku zachowanie człowieka ma swoje zaskakujące odbicie w zachowaniu małp. Jednakże wielu ludzi popełnia zasadniczą pomyłkę; sądzą, że knucie intryg jest błyskotliwym tworem swoistego intelektu człowieka. Nieprawda, gdyż - a jest to rzecz udowodniona - odpowiednie siły napędowe pochodzą z międzymózgowia. A ono wykazuje u człowieka i małpy żenujące wręcz podobieństwo")
Także dla części czytelników będzie to fascynująca podróż przez zachowania zwierzęce (także tych malutkich zwierząt jak mrówki czy pszczoły), dla innych - książka stanowiąca punkt wyjścia do dyskusji nad tym co też robi/ robił zwierzętom i naturze (a także sobie) człowiek....
Polecam!
Beata Mąkolska, red naczelna portalu Wellnessday.eu
Książki polecane
Każdy zna kostkę Rubika, charakterystyczny kształt i kolory, zabawka, która jednocześnie jest narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kto z nas nie próbował jej kiedyś ułożyć, albo przekonać do tego kogoś bliskiego?