- Szczegóły
- Opublikowano: 19 listopad 2011 19 listopad 2011
Ciemno na dworze, a Ty nie masz ochoty na jakąkolwiek aktywność, masz poczucie beznadziejności. Twój nastrój przybiera postać mokrych łez, bo plucha na dworze. Wieje zimny i przejmujący wiatr, a Ty czujesz podenerwowanie i złość. Bywają takie dni, w które mamy częściej niż zwykle wahania nastrojów, przypominające temperaturę na zewnątrz, raz na minusie, a raz na plusie, objawiające się w postaci pesymizmu, rozdrażnienia, złego humoru, przygnębienia, apatii, rezygnacji i beznadziejności.
Najgorsze samopoczucie nasila się w zimnych i ciemnych okresach roku przypadających na okres jesienno - zimowy. W takich warunkach organizm zaczyna produkować hormon, zwany melatoniną. To on odpowiada za to, że stajemy się senni, spowalniamy i nic nam się nie chce. O tej porze roku jesteśmy narażeni na szczególny rodzaj przygnębienia wywołanego brakiem wystarczającej ilości promieni słonecznych, określanego terminem "jesiennej depresji”. Z naukowego punktu widzenia zjawisko to opisywane jest jako sezonowe zaburzenia nastroju (w skrócie SAD, akronim słów: Seasonal Affective Disorder). Obniżenia nastroju możemy doświadczyć także rano po przebudzeniu oraz w godzinach wieczornych. Specjaliści nazywają to okołodobowymi zmianami nastroju.
Smutek i apatia związane z jesienią to niestety bardzo powszechne dolegliwości, które mogą prowadzić do obniżenia wydajności i odporności, a w krańcowych wypadkach - aż do depresji. Brak wyraźnych przyczyn odczuwanego złego samopoczucia powoduje, że ten stan często jest lekceważony, na szczęście istnieją sposoby, aby poradzić sobie z jesiennym „dołkiem”.
Jak można zmniejszyć wahania jesiennego nastroju? Dostrój się do pory roku.
Brak słońca - można zastąpić „talizmanem dobrego samopoczucia”, czyli otaczaniem się energetycznymi kolorami mającymi terapeutyczne właściwości, ponieważ wywołują uczucia, czy emocje stymulujące nasz system nerwowy. Pomagają więc ubrania, dodatki, wystrój wnętrza, ozdoby, zielone rośliny, talerz pomarańczy czy cytryn.
Wzmacniające kolory to m.in. słoneczny kolor żółty, który poprawia humor, wyzwala radość i przywołuje wspomnienia z wakacji. Kolor pomarańczowy, wzbudza chęć do życia, symbolizuje młodość, radość, a kolor zielony nastraja optymistycznie.
Poczucie pesymizmu – można zmienić przebywając wśród ludzi emanujących optymizmem. Dlatego warto wybierać się na spotkania organizowane w Gabinecie Dobrego Samopoczucia we Wrocławiu. Można z nich czerpać energię i radość. Pamiętajmy, że samotność sprzyja melancholii i zamartwianiu się, a dobre towarzystwo pomaga je zwalczyć.
Pozytywnie nastraja także słuchanie ulubionej muzyki, ponieważ wpływamy w ten sposób na fale mózgowe i rytm w organizmie, który zawsze dąży do zharmonizowania się z otoczeniem.
Spowolnienie i zniechęcenie – można zmienić poprzez dbanie o dietę oraz aktywność fizyczną.
Walcząc z poczuciem beznadziejności i rezygnacji - można poszukać pomocy u specjalisty psychologa.
To tylko niektóre ze sposobów radzenia sobie z jesienną depresją.
Jak podnieść szybko swój nastrój?
Jeżeli wiemy, że na obniżenie nastroju narażeni jesteśmy najbardziej rano, to po w staniu z łóżka, przy dźwiękach radosnej muzyki przygotujmy dla siebie smaczne i kolorowe jedzenie bogate w witaminy, wybierzmy ubrania w ciepłych barwach. Dzięki temu dzień, mimo niepogody, będzie radosny.
Przecież to Ty decydujesz, czy Twój nastrój będzie na plusie czy na minusie.
Informacje o ekspercie:
Joanna Motylska-Komsta, trener umiejętności interpersonalnych i skuteczności osobistej, socjolog, właściciel Gabinetu Dobrego Samopoczucia. Realizuje szereg szkoleń dla kadry kierowniczej oraz pracowników na różnych szczeblach zawodowych. Specjalizuje się w zarządzaniu zasobami ludzkimi, budowania różnorodnych zespołów, asertywności, zarządzania stresem. Prowadziła autorskie warsztaty pt. „Dmuchaj na stres” zaprojektowane na potrzeby miesięcznika „Zwierciadło”. Autorka artykułów, udzielała wielu wywiadów radiowych i telewizyjnych. www.dobresamopoczucie.pl
POLECAMY
Stres, samopoczucie, afirmacje - rozmowa z Joanną Motylską-Komstą
Czy kobiety inaczej niż mężczyźni rozładowują stres? Czy afirmacje mogą nam pomóc poprawić sobie samopoczucie? W jaki sposób tworzyć afirmacje?
Jak sobie poradzić ze złym nastrojem?
Najczęściej jesteśmy bierne w stosunku do myśli pędzących w naszej głowie. Odtwarzamy irytujące sytuacje w nieskończoność za każdym razem starając się wymyśleć „jak byśmy się zachowały”.