- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 01 luty 2018 01 luty 2018
Bywa, że strach blokuje nas przed podjęciem jakiegokolwiek działania. Strach przed porażką (choć jest też strach przed sukcesem), bywa tak paraliżujący, że nawet możemy zrezygnować z myślenia o podjęciu jakiegoś działania! Jak zatem przezwyciężyć strach? Oto kilka prostych wskazówek.
1. Zrób coś. Cokolwiek!
Strach rozmywa się w działaniu, a rozrasta w bierności. Jeżeli nic nie robisz, a twoje myśli generują kolejne lęki i negatywne scenariusze - pogarszasz całą sytuację.
fot. Roksana Wilk, zdjęcie nadesłane na konkurs "Kwiaty we włosach", można je obejrzeć w galerii portalu
2. Podejmij decyzję.
Wiele osób to perfekcjoniści - zanim podejmą decyzję, muszą sprawdzić różne dane w różnych miejscach. I robią to do przesady. Strach przed podjęciem błędnej decyzji powoduje, że odwlekają jej podjęcie w nieskończoność. Odrzuć czekanie, aż będziesz pewna czegoś na sto prodcent – może nigdy nie będziesz! Strach rozmywa się gdy podejmiemy decyzje, a rozrasta gdy trwamy w niezdecydowaniu.
Zobacz też: Postawa: Wszystko, albo nic - Czy jesteś perfekcjonistką?
3. Wymyśl najgorszy możliwy scenariusz.
A gdy go wymyślisz, wymyśl też sposoby wyjścia z niego, czy decyzje jakie możesz podjąć. Strach bazuje na niewiadomej, zatem jeśli przekonasz swój umysł, że znasz już możliwe zachowania nawet w przypadku realizacji negatywnego scenariusza - strach nie będzie miał podstaw bytu. Tego jednak nie polecamy melancholikom, oraz osobom, które są podatne na wpływy (można się samemu zaprogramować na porażkę, całkiem niechcący)
Zobacz: Melancholik – wytrwały i lojalny... pesymista. O wykorzystywaniu potencjału temperamentu w pracy cz.3
4. Mów „wszystko jest możliwe”, zamiast „to niemożliwe”.
Czasem jeszcze po prostu nie znamy w danym momencie wielu rozwiązań, a lęk zamyka nas na inne możliwości. Wszystkie lęki karmią się przekonaniami, że to jest niemożliwe, że to się na pewno nie uda i tak dalej. Świadomie kreuj wewnętrzny dialog, który będzie motywujący!
5. Wyobraź sobie najlepsze rozwiązanie, i poczuj jakby to już się stało
To jest programowanie na sukces, na udane rozwiązanie. Poczuj się tak, jakby wszystko skończyło się dobrze, niech twój mózg i twoje ciało oswoją się z takim scenariuszem!
6. Zamiast mówić, nie mogę, mów MOGĘ, dlaczego by nie?
Strach bazuje na negatywych przekonaniach, na pomniejszaniu własnej wartości i własnych możliwości, karmi się tymi wszystkimi krytycznymi uwagami, jakie słyszeliśmy za dziecka od innych, i jakie po latach wciąż odtwarzamy w głowie!
7. Szukaj prawdy. Strach bazuje na kłamstwach
Prawdy z różnych źródeł, wiarygodnych. Zbieraj informację i tonuj emocje, tak by informacja rzeczywiście była informacją. Uwaga na "autorytety" - te fałszywe nie operują faktami, liczbami, czy danymi, a bazują na emocjach, właśnie wzbudzając lęk.
8. Weź oddech zamiast go wstrzymywać. Dotleń mózg.
A potem weź drugi oddech. I trzeci. I tyle ile będzie potrzeba, żeby się uspokoić.
9. Ucz się na błędach.
Wszyscy popełniamy błędy, choć niektórzy z nas się do tego nie przyznają (także przed sobą). A na błędach można się uczyć, można z nich wyciągać wnioski, można modulować swoje zachowanie (i myśli) w przyszłości. Pamiętaj, że lęk uwielbia perfekcjonistyczne podejście do życia, dlatego ci "idealni", którzy zdawałoby się, że mają "idealne" życie czy są "idealnymi" matkami/ pracownikami/ szefami, ci co zawsze wyglądają "idealnie", a ich profil społecznościowy wypełniają zdjęcia jak z magazynów - tak, ci ludzie są zazwyczaj przepełnieni lękiem!
Zobacz też: Dążenie do doskonałości wyboru – czy jesteś maksymalistką?
10. Zrób jeden krok. Dzisiaj. Teraz.
Niektórzy całe życie czekają na idealny moment. Zacznij dziś. Lęki rozrastają się w czekaniu!
Może przyda ci się także:
Między problemem a wyzwaniem. Jak zamienić lęk w ekscytację?