- Szczegóły
- Opublikowano: 26 czerwiec 2012 26 czerwiec 2012
Jak spędzać czas dzieckiem? Jest wiele pomysłów. Jeżeli jednak nie chcesz spędzać tego czasu sama, zainteresuj się udziałem w warsztatach i zajęciach dla mam z dziećmi. Rozmawiamy z Anną Sieńczyk, założycielką czasdlamam.pl.
Beata Mąkolska, Wellnessday.eu: W swojej ofercie macie Państwo zajęcia muzyczne dla dzieci bardzo małych: 0-3 lata. W jaki sposób te zajęcia trafiają do najmłodszych maluszków, takich kilku miesięcznych niemowlaczków? Czy takie dzieci uczestniczą z mamami w zajęciach?
Anna Sieńczyk: Mamy uczestniczą z dziećmi na zajęciach do 3 roku, życia. Jeśli chodzi o sposób uczestniczenia jest on bardzo prosty: dzieci na takich zajęciach osłuchują się, uczą improwizacji i wrażliwości muzycznej. Warto pamiętać, że dzieci chłoną wiedzę już od momentu narodzin, a z czasem ich możliwości stają się coraz mniejsze. Dzieci poznają świat muzyki, podobnie, jak uczymy je mówić, jak poznają otaczający je świat. Mówimy do swojego dziecka od pierwszych chwil jego narodzin, opowiadamy co się dzieje wokół. Dokładnie w ten sam sposób uczymy dzieci wrażliwości muzycznej. Jeśli zaszczepimy muzykę w tak młodym wieku będzie, im łatwiej kontynuować te zainteresowania i czerpać z tego przyjemność w przyszłości.
BM: Na czym polega Sekwencyjna Teoria Uczenia się Muzyki Edwina Eliasa Gordona?
Anna Sieńczyk: Koncepcja opiera się na tym, że możliwości uczenia się dziecka są największe w chwili narodzin, dlatego do ukończenia trzeciego roku życia należy „kierować dzieckiem tak, aby odbierało nieustrukturowane, nieformalne oddziaływania”. Od trzeciego do piątego roku życia dziecko uczy się już oddziaływań ustrukturowanych, ale nierformalnych realizowanych przez przedszkole bądź w domu. Pierwsze pięć lat życia dziecka i to, czego nauczy się w tym czasie jest kluczowe dla całej późniejszej edukacji. Profesor Gordon twierdzi, że wszystko czego dziecko uczy się później ma charakter wyrównawczy, a nie wzbogacający. „Audiacja zachodzi wtedy, gdy muzyka jest słyszana i rozumiana przez umysł, mimo że nie jest obecna, a nawet nigdy nie była obecna w fizycznym otoczeniu odbiorcy.[...]Mimo, że muzyka i język różnią się od siebie, proces audiowania podczas słuchania muzyki jest zbliżony do procesu myślenia podczas słuchania języka.”
BM: Czy dziecko powinno mieć słuch muzyczny aby uczestniczyć w zajęciach? W jakim wieku w ogóle możemy mówić o tym, że dziecko ma bądź nie ma słuchu muzycznego?
Anna Sieńczyk: Wychodzimy z założenia, że dziecko ma słuch muzyczny od momentu narodzin, nasza w tym rola aby umożliwić dziecku dalszy rozwój.
BM: Jakie korzyści wynoszą mamy i dzieci ze wspólnych zajęć?
Anna Sieńczyk: Jeśli chodzi o zajecia muzyczne są przeznaczone dla dzieci, rodzice mogą towarzyszyć dzieciom w rozwoju. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, więc rodzice często również aktywnie uczestniczą w zajęciach. Natomiast warsztaty fotograficzne są przeznaczone dla mam, tutaj z kolei dzieci towarzyszą mamom w ich rozwoju. Korzyści są ogromnę, często niemierzalne. Głównym celem jest oczywiscie przekazanie wiedzy, ale bardzo ważne jest tutaj wspólne spędzanie czasu z dzieckiem w grupie innych mam i innych dzieci. Dzieci mają towarzystwo, kontakt z innym małym człowiekiem. Mamy tworzą swoistą grupę wsparcia, często mają dzieci w podobnym wieku, podobne problemy, troski do przedyskutowania :)
Jest to miła forma spędzenia czasu. Mama się spełnia, realizuje bez poczucia winy, że coś jej umyka z życia malucha.
BM: Ze zdjęć można odnieść wrażenie, że atmosfera jest w trakcie zajęć niezwykle przyjazna dzieciom i mamom, swobodna, pełna radości.
Anna Sieńczyk: Zajęcia prowadzone przez CZASDLAMAM prowadzone są w małych kameralnych grupach. CZASDLAMAM to nie tylko zajęcia na, których mamy mogą poprawić kondycję fizyczną jak fitness, czy rozwinąć swoje zdolności artystyczne, typu warsztaty fotograficzne, czy też konsultacje prowadzone przez specjalistów - to również tworzące się grupy wsparcia. Przykładowo: mamy przychodzące na fitness dla mam z dziećmi, mają dzieci w podobnym wieku, te same problemy, trostki, pytania. Niejednokrotnie są dla siebie wsparciem, wzajemną bazą danych i źródłem informacji. Zawiązują się też przyjaźnie które trwają od początku naszej działalności a zaczęły się od pofintessowych spotkań. Często jest też tak, że najpierw mamy przychodzą na fitness, później dzieci dorastają i chodzą z nimi na zajęcia np. umuzykalniające. Cieszymy się z tego, że mamy już ogromną liczbę stałych, związanych z nami od początku naszej działalności klientów. Jest to ogromna motywacja do dalszego działania. Względem dorastania dzieci naszych klientów staramy się również rozwijać, uzupełniać ofertę.
CZASDLAMAM z pasją organizuje zajęcia przyjazne mamom, które chcą się rozwijać nie rezygnując z towarzystwa swoich pociech. Zapraszamy na zajęcia dla mam: warsztaty artystyczne, fotograficzne, fitness dla kobiet w ciąży i mam z dziećmi, zajęcia taneczne dla mam z dziećmi jak również na cieszące się dużą popularnością konsultacje /pierwsza pomoc, warsztaty chustowe, konsultacje dietetyczne i psychologiczne/ prowadzone przez doświadczonych lekarzy i specjalistów, którzy pomagają poruszać się w świecie rodzic-dziecko.
Artykuł jest częścią akcji DZIECKO TEŻ CZŁOWIEK prowadzonej na portalu Wellnessday.eu w maju i czerwcu 2012. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność wychowania dziecka poprzez szacunek do niego i uznawanie odrębnej tożsamości dziecka.
PATRONAT HONOROWY NAD AKCJĄ OBJĄŁ
"Jestem przekonany, że prowadzona przez portal akcja spotka się z dużym zainteresowaniem, a wypowiedzi ekspertów pomogą wszystkim, którzy szukają pomocy w mądrym wychowaniu swoich pociech."
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Akcję wspierają: