- Szczegóły
- Redakcja Redakcja
- Opublikowano: 13 sierpień 2017 13 sierpień 2017
Ile z was budząc się rano podejmuje decyzję, aby ten dzień był szczęśliwy? W społeczeństwie istnieje przekonanie, że szczęście to jakiś ulotny motyl, w dodatku kapryśny, bo nie wiadomo kiedy przyleci i na jak długo. A gdyby tak odpuścić sobie "ulotność szczęścia" i po prostu budować swoje szczęście dzień po dniu? Podpowiadamy, jak sprawić, aby dzień był bardziej szczęśliwy!
Aby poniższe wskazówki w ogóle miały dla Ciebie sens, musisz być już na takim etapie rozwoju, w którym wiesz, że twój nastrój i Twoje życie zależą od Ciebie i podejmowanych przez Ciebie decyzji. Dopiero gdy czujesz ową sprawczość, możesz pokierować swoim każdym dniem tak, by odczuwać radość i satysfakcję każdego dnia.
fot. Nadesłała Ewa Grubek na konkurs "Cyknij szczęście" - zdjęcie można obejrzeć w galerii portalu
Zatem jeżeli chcesz, by Twój dzień był bardziej szczęśliwy, przejrzyj poniższe wskazówki :)
1) Dobrze zacznij dzień. Nawet jeżeli coś pójdzie nie tak – weź oddech i nie poddawaj się złemu nastrojowi. Świetną rolę tutaj odgrywa muzyka – po prostu puść taki muzyczny kawałek, który podnosi Ciebie na duchu, dodaje energii, nastraja optymistycznie. Jeżeli nie masz takiej możliwości to... po prostu go sobie zaśpiewaj! Jeżeli nie na głos, to chociażby w myślach! W filmie "Skazani na Shawshank" w pewnym momencie główny bohater zostaje zamknięty na wiele dni w ciemnej izolatce. Gdy przyjaciel pyta go jak wytrzymał ten czas, Andy (grany przez Tima Robbinsa) odpowiada coś w stylu: Nie byłem sam, towarzyszył mi Mozart – i wyjaśnia przyjacielowi, że odtwarzał sobie ulubiony utwór w głowie.
Spróbuj!
2) Dobra muzyka... przyda Ci się także w ciągu dnia. Jeżeli jadąc do pracy słuchasz radia, jesteś zdana na gust muzyczny prowadzącego audycję, bądź zlepek muzyki dla mas lansowany przez firmy fonograficzne. Jeżeli to Ci odpowiada, to ok – ale jeżeli źle wpływa na Twój nastrój, albo robisz się podrażniona, lekko zestresowana (i nawet nie wiesz z jakiego powodu), to lepiej sama kontroluj czego słuchasz w samochodzie. Negatywnie działają także wiadomości regularnie nadawane przez stację – znów dowiadujesz się jedynie o nieszczęściach tego świata, bądź innych kryzysach, które maja w Tobie wzbudzić lęk. Sama zdecyduj na ile chcesz się im poddawać, a na ile warto sobie odpuścić takie sensacje.
3) Śpiewaj i tańcz! Kto powiedział, że trzeba być utalentowanym solistą, aby śpiewać? Nuć swoje ulubione melodie, śpiewaj dzieciom i z dziećmi, śpiewaj do znanych sobie piosenek. I tańcz! To nie jest czynność zarezerwowana dla młodych i na dyskoteki – tańczyć możesz sobie choćby przez kilka minut w domu, do ulubionej melodii. Tańczyć można nawet sprzątając czy gotując. Puść ciało w ruch i zobacz, jak fantastycznie będzie to na Ciebie wpływać!
4) Bądź uważna na ludzi. Słuchaj ich z uwagą. Zwracaj uwagę. Bądź czujna także na niewerbalne sygnały. Zauważaj na głos czyjś nastrój, dobry wygląd, pozytywną zmianę. Czasem można kogoś wesprzeć prostym: "Wydaje mi się, że posmutniałaś. Mogę coś zrobić dla Ciebie?". Mów codziennie komuś coś dobrego, miłego – ale tak ze szczerego serca. Widzisz, że koleżanka ma nową fryzurę – zauważ to głośno. Widzisz, że dzieci odniosły po sobie talerze do kuchni – podziękuj im głośno. Jakiś klient przy tobie zrugał kasjerkę, że jest zbyt wolna? Uśmiechnij się do niej serdecznie i zapewnij, że Tobie aż tak się nie spieszy. Zobaczysz jak szybko takie małe gesty życzliwości zaczną wracać do Ciebie! :)
5) Zaspokajaj zmysły. Gdy pijesz kawę czy herbatę – skup się na doznaniach z tego płynących. Gdy przytulasz się z mężem czy do dziecka – nie myśl o tym co jeszcze musisz zrobić, tylko skup się na przytuleniu. Gdy słuchasz ulubionej muzyki – po prostu słuchaj, odsuwaj inne myśli na bok. To wszystko, to sztuka uważności, która sprawia, że bardziej osadzasz się w rzeczywistości, a Twój umysł odpoczywa i nie gnębi cię ogromną ilością niepotrzebnych myśli. Na początku jest trudno – ale praktyka czyni mistrza!
6) Daj sobie (bądź innym) więcej czasu. Nie bierz na siebie zbyt wiele do zrobienia w ciągu dnia. Wiele osób sporządza listy zadań do zrobienia (bądź ma je w głowie) każdego poranka, bądź poprzedniego dnia. Zrobisz listę? Ok. Zaznacz maksymalnie trzy najważniejsze zadania. Skreśl połowę tego co napisałaś. Nie goń za kolejnym zadaniem, bo wtedy nie masz czasu czerpać radości z wykonania poprzedniego. I nie narzucaj szaleńczego pędu innym. Daj każdemu cieszyć się życiem po swojemu :)
7) Praktykuj wdzięczność. Jeżeli nie wiesz jak zacząć – zrealizuj sobie nasz bezpłatny program wellness. Znajdziesz tam wiele fantastycznych wskazówek i z pewnością dopasujesz jakąś do swojego stylu życia.