- Szczegóły
- Opublikowano: 05 listopad 2012 05 listopad 2012
Pan Idealny zawsze wie lepiej i wie więcej, nawet o rzeczach, których wydawałoby się, że pojęcia mieć nie może. Pan Idealny bez mrugnięcia okiem krytykuje i znieważa każdego, kto nie dorasta mu do pięt. Pan Idealny jest idealny. I nie ma skrupułów by powiedzieć Ci o tym, a także by wytknąć Ci to, że ty idealna nie jesteś.
Megaloman w domu
Jak uważa Terrence Real*, megalomania to zawyżone poczucie własnej wartości, przekonanie o własnej doskonałości. Megaloman czuje się lepszy, bardziej wartościowy, bardziej wspaniały – ponad wszystkimi. On wie lepiej, patrzy na wszystkich z wyższością, oddziela się wyraźnie od osób, które uważa za słabe, bądź mają inne od niego poglądy (np. „ja nie jestem tego typu osobą”). W osądzaniu innych także jest zawarta megalomania – wszelkie wyzwiska, negatywne epitety, brak toleracji - to sprawia, że megaloman stawia swoją osobę wyżej, na lepszej pozycji. Często też uważa, że jest ponad prawem – może parkować w niedozwolonych miejscach, nie płacić mandatów, manipulować ludźmi.
Megaloman nie cierpi – cierpią ludzie wokół
Czuć się lepszym, bardziej zdolnym, pewniejszym, bardziej atrakcyjnym – jest przyjemnie. Dlatego bycie megalomanem zapewnia nieustanne dobre samopoczucie. Nawet gdy ktoś megalomana zdenerwuje, gdy będzie miał do niego pretensje (choćby i słuszne), to megaloman pozbędzie się hamulców i da wściekły upust swojemu niezadowoleniu (np. „Wsadź sobie gdzieś te swoje argumenty!”) i jeszcze będzie zadowolony z własnej ekspresji („Ale mu dogadałem”) i.. znów będzie czuł, że jest górą.
Granica
Poczucie bycia lepszym wciąga, uzależnia, upaja. Potrzebny jest tutaj zdrowy wstyd, zapewniający granicę. Megaloman mając ochotę na słuchanie głośnej muzyki w pracy, ustawi radio na wybraną stację i podkręci głośnik, nie zwracając uwagi na to, że pozostali pracownicy mogą nie mieć ochoty tego słuchać, bądź – muzyka przeszkadza im w pracy. Megaloman jest tego nieświadomy. Zdrowy wstyd powstrzymuje nas przed tego rodzaju zachowaniami, uruchamia empatię i zdolność przewidywania konsekwencji.
Megalomania – droga do kłopotów
Pogarda dla innych jaką przejawiają megalomani jest niebezpieczna. Zwykle swoim zachowaniem megalomani potrafią sobie narobić kłopotów i zniechęcić do siebie otoczenie. Mąż, który zdradza przez wiele lat żonę z przypadkowymi kobietami nie myśli o tym, że może zarazić chorobą, i siebie, i żonę. Jego to nie dotyczy, bo on jest lepszy. Refleksja przychodzi dopiero wtedy, gdy na skutek zakażenia żona staje się bezpłodna, a jego życie staje się kompletną ruiną.
Związek z megalomanem, nawet bez tego rodzaju tragicznych sytuacji, jest trudny dla drugiej osoby. Nie ma mowy tutaj o prawdziwej bliskości i wsparciu dwojga ludzi. Osoby z megalomianią nie przychodzą też same na terapie – zwykle są przyciągane przez wykończonego zachowaniem megalomana partnera (czy partnerki). Dlatego lepiej nie wchodzić w związek z taką osobą, gdyż zawsze niesie on ze sobą cierpienie drugiej strony. A stąd daleko do szczęścia we dwoje.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ TAKŻE:
On. Wspaniały, niezastąpiony, jedyny. I każdy musi o jego wyjątkowości wiedzieć. Narcyz. Dziś bardzo często nadużywamy tego słowa do określenia partnera-egoisty. Tymczasem narcyzm zaliczany jest do zaburzeń osobowości według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, i chociaż nam może się kojarzyć z niewinnym przeglądaniem się w lustrze – w rzeczywistości jest to o wiele bardziej skomplikowane zachowanie.
* Terrece Real “Nowe zasady małżeństwa” Rebis, 2008
POLECAMY
Jak rozpoznać toksyczną osobę?
Przebywanie w towarzystwie toksycznej osoby pozostaje nie bez wpływu na twoje samopoczucie, a także – na to jak się zachowuje twoje ciało. Części reakcji możesz sobie nawet nie uświadamiać, ale jedno jest pewne – jeżeli po spotkaniu czy rozmowie z taką osobą czujesz się źle – to najprawdopodobniej jest to osoba dla ciebie toksyczna.
Między miłością a pretensją, czyli ja kocham, ja oczekuję... cz.1
Małgorzata Krawczak, coach:Zdarza się, że jedna ze stron jest tak toksyczna, tak opryskliwa, tak pełna pretensji, że inni po prostu uciekają, dla świętego spokoju. Nie zawsze to musi być romans, może to być po prostu mocno rozwinięte hobby, na które ów mąż poświęca niemal każdą wolną chwilę.
Jak sobie radzić z toksyczną osobą? cz.1
Wściekłość, wstyd, upokorzenie, złość, zdenerwowanie – takie emocje zwykle towarzyszą nam w kontakcie z toksyczną osobą. Dlatego zanim cokolwiek zrobisz, czy powiesz w obronie na atak – rozładuj własne napięcie.
Nie przypisujmy także mężczyznom beztroskich zachowań, ponieważ według Neuman'a, 66% mężczyzn twierdzi, że ma poczucie winy w trakcie romansu, a 68% zdradzających nigdy nie sądziło, że dojdzie do zdrady. W