- Szczegóły
- Opublikowano: 11 sierpień 2011 11 sierpień 2011
Iwona Majewska-Opiełka, psycholog i doradca, autorka uznanych książek, prekursorka i jedna z najciekawszych postaci ruchu rozwoju potencjału człowieka w Polsce. Założyła Akademię Skutecznego Działania, która działa według unikatowego programu szkoleń opartych na świadomym wpływaniu na podświadomość, doskonaleniu własnego charakteru oraz kształtowania życia w zgodzie z życiowym posłannictwem i pryncypialnymi zasadami. W wywiadzie dla Wellnessday.eu opowiada czym jest sukces i jakie elementy się na niego składają.
Beata Mąkolska, Wellnessday.eu: Czym jest sukces? W swojej książce "Czas kobiet" wymienia Pani wiele kobiet, które odniosły sukces na polu biznesowym. Jednakże podkreśla Pani, że sukces to nie tylko kariera, że składają się na niego elementy, które nie zawsze są dla nas takie oczywiste?
Iwona Majewska-Opiełka: Niestety, rzeczywiście nie zawsze są oczywiste. Dlatego to właśnie dążąc do sukcesu czujemy się często zestresowani i zabiegani, a osiągając go albo nie zauważamy, albo jesteśmy tak zmęczeni, że nie mamy siły się cieszyć… albo został on okupiony tak dużymi stratami, że nie ma się właściwie z czego cieszyć. Na przykład wchodzimy na szczyt drabiny korporacyjnej, tracą przy okazji kontakt z najbliższymi, rozstając się z partnerem czy zapadając na zdrowiu. Dlatego wszędzie piszę i mówię, że na sukces składa się sześć obszarów życia, które powinny być jednakowo zadbane: spokój sumienia, udane życie emocjonalne, kariera zawodowa, cele większe niż my sami, energia i styl.
BM: Pierwsze litery każdego elementu tworzą nam wyraz: SUKCES. Na czym polega troska o te obszary?
Iwona Majewska-Opiełka: Bez spokojnego sumienia nie można się czuć człowiekiem sukcesu – ono nas dopadnie ze swoimi wyrzutami czy wątpliwościami – w nocy, w momentach samotności lub w innych sytuacjach. Dlatego trzeba pozstępować zawsze z w zgodzie z własnym sumieniem, czyli uczciwie, a dodatkowo dbać o sprawy, które się z nim łączą. Mogą to być czasem kontakty z rodzicami lub… już opieka nad grobem, odkładanie pieniędzy czyli oszczędzanie.
Udane życie emocjonalne, to jasne. Trzeba mieć czas, ochotę i siłę na spotkania z ludźmi, na kontakt z najbliższymi. Tutaj trzeba zadbać o właściwą atmosferę…
Kariera zawodowa pozornie tylko jest oczywista. To wcale nie musi oznaczać wznoszenia się na kolejne szczeble korporacyjnej drabiny (choć może… przy zachowaniu równowagi w innych obszarach). Rozwój kariery może się odbywać w szerz – na przykład przez wzrost kompetencji, uprawnień, wpływu a także wiedzy czy zarobków.
Cele większe niż my sami to nasze działania „misyjne” - takie dla dobra ogółu, świata, innych. To coś, co może po nas zostać albo uczyni świat odrobinę lepszym. Nie można mówić o sukcesie, jeśli ktoś działa jedynie dla siebie, we własnym obszarze, myśląc jedynie o tym co dotyczy jego.
Energia to chęć i siła do życia, witalność. Pod tym słowem kryje się mądre dbanie o zdrowie, kondycję fizyczną , sylwetkę… ale dbanie… Specjalnie nie mówię i nie piszę, że zdrowie jest częścią sukcesu, bowiem niektórzy ludzie nie są zdrowi od urodzenia, inni zapadają na różne choroby zupełnie niezależnie od stylu życia. Ważne jest, by mieć energię do życia – chęć do działania i umiejętność cieszenia się tym, co ciągle jest w naszym zasięgu możliwości. Nie brakuje tu fantastycznych wzorów ludzi choćby niepełnosprawnych, którzy tak właśnie żyją. Posłużę się choćby przykładem Jadwigi Ochojskiej czy Jasia Mele.
I wreszcie styl. To materialna oprawa sukcesu, czyli to wszystko, co nam się naprawdę podoba, co daje nam w życiu szczęście, a co ma się dzięki pieniądzom: stroje takie, jak lubimy, mieszkanie lub dom takie, jakie jest nam naprawdę potrzebne do szczęścia , podróże, formy wypoczynku i inne rzeczy, które cieszą. Ważne jest, żeby było to naprawdę nasze, nie naśladowane, zapożyczane czy zdobywane tylko dlatego, że mają to inni. To rodzi porównywania, zazdrość czy zawiść. Naśladownictwo i powielanie to nie jest styl i to nie jest sukces.
BM: W nowej książce pisze Pani o sile kobiecości. Jak odnaleźć w sobie taką siłę, by czerpać z niej na co dzień, w czasie małych i dużych wyzwań?
Iwona Majewska-Opiełka: Muszę powiedzieć, że Pani pytania są z gatunku takich, co to właśnie książkę można napisać. :) Zachęcam do przeczytania Siły kobiecości lub Czas kobiet, a w zasadzie każdej mojej książki, bo niemal wszędzie o tym piszę. Powiem tak: nie udawać kogoś innego, zwłaszcza mężczyzny. Zajrzeć w głąb siebie i naprawdę dostrzec swoje zalety, marzenia, pragnienia. Uznać, że dla kobiety właśnie to, co kobiece jest dobre i potrzebne. Nie tylko zresztą dla kobiety – dla świata w ogóle. Dbać o poczucie własnej wartości i systematycznie je wzmacniać, koncentrując się na własnych dokonaniach i ucząc na błędach, uważając na język, jakim do siebie mówimy (ma być pozytywny), i chwaląc się do siebie i innych. Odważnie wychodzić po nowe, wybierać. Rozwijać swoje talenty oraz to, co jest specyficzne dla kobiecości; wrażliwość, emocjonalność, intuicję, współpracę, pomaganie innym, współpracę z innymi kobietami.
BM: Kobietom brakuje odwagi, brakuje pewności siebie, brakuje kapitału. Chowamy się za dziećmi, za brakiem czasu, za niewystarczającymi umiejętnościami. Często tłumaczymy własne lenistwo i zaniedbanie koniecznością "poświęcenia" się dla innych i dbania o ich dobro. Dlaczego tak ważne jest, aby dbać o siebie, o swój rozwój na wszystkich płaszczyznach życia, jak czuć, i być ,i żyć, a nie tylko egzystować?
Iwona Majewska-Opiełka: W zasadzie odpowiedziała Pani sama na to pytanie. Warto się rozwijać, myśleć także o sobie i realizować własne marzenia po to żeby żyć, a nie egzystować. Kobiety rzeczywiście „chowają się” za różnymi sprawami i czasami robią to dlatego, że nie mają wystarczającego poczucia własnej wartości, by po to sięgnąć. Jednak niektóre z nich mają taki paradygmat na postrzeganie roli kobiety: ona ma służyć i się poświęcać. Służyć tak, bo to jest w naszej naturze, poświęcać – nie. Trzeba pracować nad poczuciem własnej wartości i budowaniem własnej siły to raz. Dwa – zmienić sposób myślenia. Można dbać o bliskich i mieć z tego wielką przyjemność – to jest część naszej kobiecości i istotny element sukcesu. Jednakże nie warto tylko do tego ograniczać swojego życia. W dzisiejszych czasach można się sprawdzać na wielu obszarach. I uważam, że warto. Warto być kobietą sukcesu spełniającą się w różnych rolach. Jednak nic na siłę. To nie może być imperatyw. Mamy kobiety wyzwalać, a nie krępować nowym jarzmem. Czasami mam wrażenie, że niektóre wypowiadające się w sprawach kobiecych Panie, chciałaby natychmiast „uszczęśliwić” wszystkie kobiety świata na własny sposób…. Tyle, że same nie są w tym często wcale szczęśliwe. A mówimy tu o całości życia, sukcesie… który dla mnie jest synonimem szczęścia.
BM: Dziękuję serdecznie za rozmowę.
Zapraszamy na:
POLECAMY:
SIŁA KOBIECOŚCI, Iwona Majewska-Opiełka
W książce Siła kobiecości Iwona Majewska-Opiełka porusza kwestie nurtujące kobiety od zarania dziejów. Pokazuje, że nie trzeba być radykalną feministką, by być jednocześnie silną i kobiecą. Podkreśla wartość dialogu damsko-męskiego i męsko-damskiego, przy czym nie atakuje ani nie oskarża żadnej ze stron, obiektywnie patrzy na ich argumenty.
CZAS KOBIET, Iwona Majewska-Opiełka
Czas kobiet to podróż do sedna kobiecości, próba udzielenia odpowiedzi na podstawowe pytania, co czyni mnie kobietą, dokąd zmierzam, co chcę osiągnąć w życiu i jaki mam na to wpływ, jak kształtować relacje z najbliższymi, jak odnaleźć się w życiu zawodowym i osobistym.
Wywiad jest uzupełnieniem akcji „KOBIETA SUKCESU”. W każdej odsłonie cyklu artykułów "KOBIETA SUKCESU" prezentujemy sylwetkę kobiety, która z sukcesem prowadzi własny biznes, a jednocześnie – nie zapomina o sobie, najbliższych i zwraca uwagę na zdrowy styl życia. Cykl potrwa do września 2011 na łamach portalu dla kobiet Wellnessday.eu
Patroni medialni cyklu: