- Szczegóły
- Opublikowano: 11 listopad 2011 11 listopad 2011
Wysoka, zgrabna, szalona... - a w rzeczywistości krucha szatynka, nie rzucająca się w oczy spośród klasy. Nastolatki zupełnie inaczej przedstawiają się w sieci - zwłaszcza te z niskim poczuciem wartości mają tendencję do kreowania swojego wizerunku w najbardziej pożądany sposób.
Jak podaje webmd.com, z badania przeprowadzonego w czerwcu 2010 wśród ponad tysiąca dziewcząt ze Stanów Zjednoczonych w wieku od 14 do 17 lat wynika, że dziewczęta na portalach społecznościowych często bagatelizują swoje dobre cechy charakteru i opisują siebie jako seksowne, bądź zwariowane. Aż 74% dziewczyn przyznało, że ich równieśnicy wykorzystują portale społecznościowe by przedstawić się w sposób „fajniejszy niż w rzeczywistości”, a 14% przyznało, że kreowany przez nich internetowy wizerunek odbiega od realnego.
A oto jeszcze kilka cyfr:
- 82% zadeklarowało się jako „inteligentne”, 76% jako miłe, 84% jako zabawne
- 33% dziewcząt z niską samooceną twierdziło, że ich internetowy obraz nie pokrywa się z ich wizerunkiem (wśród dziewczyn z wysoką samooceną – 18%)
- 22% dziewczyn z niską samooceną i 14% z wysoką, przedstawiło się jako seksownych
- 30% dziewczyn stwierdziła, że na skutek działania portali społecznościowych wzrosła jakość ich przyjaźni
Dobra wiadomość jest taka, że 85% nastolatek twierdziło, że rozmawiały z rodzicami na temat bezpiecznego zachowania w sieciach społecznościowych. Z drugiej strony 50% twierdzi, że nie zawsze są tak ostrożne jak powinny, a 60% miało negatywne doświadczenia związane np. z prześladowaniem.
Nawet jeżeli twoje dziecko nie spędza całych dni przy komputerze, warto porozmawiać z nastolatkiem czy nastolatką o różnego rodzaju zagrożeniach w sieci. Bez uprzedzeń, bez pouczania, a z czystej troski i zainteresowania dzieckiem.
Zapraszamy wszystkie panie (i mamy i córki), do udziału w akcji MOJE CIAŁO TO JA. Zaakceptujcie swoje ciało!
Z początkiem listopada ruszyła nowa akcja na portalu Wellnessday.eu: MOJE CIAŁO TO JA. Akcja MOJE CIAŁO TO JA ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku akceptacji własnego ciała przez kobiety i wspomóc panie w pokochaniu własnych kształtów takimi, jakie są. W akcji bierze udział wielu ekspertów, przewidziane są także konkursy. Serdecznie zapraszamy do zapoznawania się materiałami publikowanymi w ramach akcji, które będą zamieszczane w tym dziale.
Akcja potrwa do końca stycznia.
W przypadku pytań dotyczących akcji, prosimy o kontakt na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Patroni: